Sponzorováno

Leptospiróza – příznaky, příčiny a léčba 4.7/5 (23)

Leptospiróze se také jinak říká "krysí žloutenka". Je to onemocnění, které je způsobeno infekcí mikrobem jménem leptospira.

Leptospiróze se také jinak říká „krysí žloutenka“. Je to onemocnění, které je způsobeno infekcí mikrobem jménem leptospira.

Leptospiróza je vzácná bakteriální infekce, kterou můžeme dostat od zvířat. Rozšiřuje se přes moč, zejména od psů, hlodavců a hospodářských zvířat. Zvířata ani nemusí mít žádné viditelné příznaky, ale mohou být nositeli bakterie.

Ve většině případů je leptospiróza nepříjemná, ale ne život ohrožující, můžeme ji přirovnat třeba k chřipce. Zřídka trvá déle než týden. Ale asi u 10% případů, kdy trpíte závažnou formou leptospirózy, se budete cítit za chvíli lépe, ale pak se váš stav opět zhorší. Toto se nazývá Weilova nemoc a může způsobit mnohem závažnější problémy, jako je bolest na hrudi a oteklé paže a nohy. Často tyto případy vyžadují hospitalizaci.

Jak můžete leptospirózu dostat?

Leptospiróza je způsobena bakterií nazvanou Leptospira interrogans. Organismus je nošen mnoha druhy zvířat a žije v ledvinách. Po vyloučení zvířetem močí končí v půdě a ve vodě.

Pokud se dostanete do styku půdou nebo vodou, kde infikované zvíře bakterii vyloučilo, její zárodek může napadnout vaše tělo přes rány v kůži, jako jsou různé škrábance, otevřené rány nebo malé ranky. Může do vašeho těla také vstoupit přes nos, ústa nebo pohlavní orgány. Je těžké ji chytnout od jiného člověka, i když se to může stát – je přenosná sexem nebo kojením.

Jste ohroženi zejména tehdy, když trávíte spoustu času kolem zvířat nebo obecně venku. Je pravděpodobné, že bakterii budete vystaveni, pokud děláte jednu z těchto činností:

  • Zemědělec
  • Veterinář
  • Pracovník v podzemí (pracujete v kanále nebo dole)
  • Pracovníci v jatkách
  • Vojenský personál

Také, pokud budete plavat nebo tábořit v blízkosti postižených jezer a řek, můžete dostat tuto nemoc.

Bakterie Leptospira

Bakterie Leptospira

Leptospiróza se vyskytuje častěji v teplém klimatu. A ačkoli bakterie žijí po celém světě, je to nemoc obzvláště běžná v Austrálii, Africe, jihovýchodní Asii, střední a Jižní Americe a Karibiku.

Sponzorováno

Příznaky (symptomy) leptospirózy

Obvykle se začnou projevovat příznaky leptospirózy během 2 týdnů, avšak v některých případech se příznaky nemusí objevit po dobu jednoho měsíce nebo dokonce se neobjeví vůbec.

Když onemocní zasáhne, udeří rychle. Budete mít horečku. Může způsobit teploty až 40 stupňů. Další typické příznaky zahrnují:

  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Žloutenku (zežloutnutí kůže a očí)
  • Zvracení
  • Průjem
  • Vyrážku

Mnoho z těchto příznaků se podobá jiným onemocněním, včetně chřipky a meningitidy, takže je důležité se nechat otestovat.

Chcete-li se testovat na leptospirózu, lékař provede jednoduchý krevní test a zkoumá krev na protilátky. Jsou to organismy, které vaše tělo produkuje pro boj s bakteriemi. Pokud jste v minulosti měli nemoc ve vašem těle, krevní test může poskytnout falešně pozitivní výsledky (může vykazovat protilátky proti předchozí infekci). Váš lékař tak asi o týden později provede druhý test, aby se ujistil, že výsledky jsou správné.

Váš lékař by si mohl také objednat test DNA. Je to přesnější, ale je to dražší a trvá déle, a v mnoha oblastech světa ještě není k dispozici.

Léčba a prevence leptospirózy

Leptospirózu lze léčit antibiotiky, včetně penicilinu a doxycykinu. Váš lékař může také doporučit ibuprofen pro horečku a bolesti svalů.

Nemoc by měla probíhat asi týden.

Ale možná budete muset jít do nemocnice, pokud je vaše infekce závažnější. Symptomy mohou zahrnovat selhání ledvin, meningitidu a plicní problémy. Možná budete muset mít antibiotika injekčně podané do těla a ve velmi vážných případech by infekce mohla poškodit vaše orgány.

Prevence je klíčová. Zde je to, co můžete udělat, abyste se udrželi zdraví:

  • Vyhněte se kontaminované vodě. Pokud jste v rozvojové zemi, nepijte vodu, pokud si nejste jisti, zda je čistá. Vzhledem k tomu, že leptospiróza může procházet jinými tělesnými otvory, je také dobré se vyvarovat koupání, vodního lyžování, plachtění nebo rybolovu ve sladkovodních oblastech. Mořská voda je obecně z tohoto pohledu bezpečná.
  • Držte se mimo infikovaná zvířata, zejména divoké krysy. Krysy a jiní hlodavci jsou hlavními nosiči bakterií. I v západním světě může být 20% divokých krys nositeli.
  • Ve vyspělém světě jsou hospodářská zvířata obvykle očkována, takže existuje mnohem méně rizika. Pokud je zvíře nemocné, vyvarujte se kousnutí a styku s tělesnými tekutinami.

Onemocnění se nemůže přenášet vzduchem jako nachlazení nebo chřipka.

Sponzorováno

Buďte si vědomi svého okolí, zvláště když cestujete. V zemích se špatnou hygienou je leptospiróza častější a lze se jí těžko vyhnout. Takže pokud rozpoznáte příznaky, vyhledejte pomoc, pokud se budete nemocní. Používejte dezinfekční prostředky, roztoky kyselin a jód jsou pro bakterie smrtelné. Mějte je po ruce.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva