Sponzorováno

Lepra (malomocenství, Hansenova choroba) – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (16)

  • Lepra, známá také jako Hansenova nemoc, je chronické bakteriální onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae (M. leprae). Tato bakterie ovlivňuje především kůži, nervy, sliznice nosu a dýchacích cest. Lepra může vést k vážným neurologickým a dermatologickým komplikacím, pokud není léčena včas.
  • Lepra má různé formy a projevuje se různými symptomy. Dvě nejběžnější formy jsou tuberkuloidní lepra, která je mírnější a má tendenci postihovat nervy, a Lepromatous leprosy, která je agresivnější a může způsobit rozsáhlé poškození kůže, nervů a dalších orgánů.
  • Mezi běžné příznaky lepry patří tvorba světlých skvrn na kůži, ztráta citlivosti nebo necitlivost v postižených oblastech, ochrnutí nebo ztráta svalové kontroly, zúžení nosních dírek, otoky a uzlíky na pokožce, deformace prstů a ztráta zraku.
  • Lepra se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou, ale je poměrně málo infekční a vyžaduje dlouhodobý a blízký kontakt s infikovanou osobou pro přenos. Moderní léčba lepry zahrnuje multidrogovou léčbu antibiotiky, která může být účinná při potlačení infekce a zabránění komplikací. Časná diagnóza a léčba jsou klíčové k prevenci trvalých poškození a invalidity spojených s leprou.

Lepra (malomocenství) se dá léčit antibiotiky. Ale musí se začít léčit včas.

Lepra (malomocenství) se dá léčit antibiotiky. Ale musí se začít léčit včas.

Lepra (malomocenství) je infekční onemocnění, které způsobuje těžké kožní vředy a poškození nervů v oblasti paží, nohou a na kůži na těle. Nemoc je již od dávných dob často doprovázena děsivými, negativními stigmaty a příběhy pacientů s malomocenstvím, kterým se lidé obloukem vyhýbají. Pacienti se cítí jako vyhnanci. Vypuknutí lepry postihlo společenství lidí na každém kontinentu.

Nejstarší civilizace Číny, Egypta a Indie se bály, že lepra je nevyléčitelná, zmrzačující a nakažlivá nemoc. Nicméně, malomocenství ve skutečnosti není moc nakažlivé. Lepru můžete chytit pouze tehdy, když se dostanete do velmi těsného a opakovaného kontaktu s kapkami z nosu a úst někoho s neléčenou leprou. Děti mají potom větší pravděpodobnost, že dostanou lepru než dospělí.

Dnes je asi 180 000 lidí na světě nakaženo leprou (podle Světové zdravotnické organizace), většinou v Africe a Asii.

Co způsobuje malomocenství?

Malomocenství je způsobeno pomalu rostoucím typem bakterií nazývaných Mycobacterium leprae (M. leprae). Malomocenství je také známé jako Hansenova nemoc po lékaři, který objevil M. leprae v roce 1873.

Jaké jsou příznaky malomocenství?

Malomocenství primárně postihuje kůži a nervy mimo mozek a míchu, nazývané periferní nervy. Může také zasáhnout oči a tenké tkáně uvnitř nosu.

Hlavním příznakem malomocenství je znetvoření kožními vředy, boulemi nebo hrboly, které ani po několika týdnech nebo měsících nezmizí. Kožní vředy jsou bledě zbarvené.

Poškození nervů může vést ke:

  • Ztrátě citu v pažích a nohou
  • Svalové slabosti

Obvykle trvá přibližně 3 až 5 let, než se objeví příznaky po kontaktu s bakteriemi způsobujícími malomocenství. Někteří lidé však nemají příznaky i 20 let od kontaktu. Doba mezi kontaktem s bakterií a výskytem symptomů se nazývá inkubační doba. Dlouhá doba inkubace činí pro lékaře velmi obtížné určit, kdy a kde se člověk s malomocenstvím dostal do kontaktu.

Formy malomocenství

Lepra je definována počtem a typem vředů na kůži, které máte. Specifické příznaky a pak i následná léčba závisí na druhu malomocenství, které máte. Typy lepry jsou:

Tuberkuloidní lepra

Mírná, méně závažná forma malomocenství. Lidé s tímto typem mají pouze jedno nebo několik míst s bledou pokožkou (paucibacilární lepra). Dotčená oblast pokožky nemusí být citlivá kvůli poškození nervů pod ní. Tuberkuloidní lepra je méně nakažlivá než jiné formy.

S postupujícím onemocněním dochází v postižené oblasti postupně ke vznikům hlubokých vředů, které ale nejsou, díky odumření nervů, bolestivé. Vznikají otevřené rány kloubů, postupně jsou spontánně amputovány části těla (nejčastěji články prstů).

Lepromatózní lepra

Závažnější forma onemocnění. Jsou i ní patrné větší kožní vředy a vyrážky (multibacilární lepra), necitlivost a svalová slabost. Nos, ledviny a mužské reprodukční orgány mohou být také zasaženy. Je mnohem nakažlivější než tuberkuloidní lepra.

Ztrácí se mrkací reflex, oční rohovka proto osýchá a je náchylnější k infekcím, které mohou vést k oslepnutí.

Hraniční forma lepry

Lidé s tímto typem malomocenství mají příznaky tuberkuloidní i lepromatózní formy lepry.

Sponzorováno

Jak je diagnostikována lepra?

Pokud máte problémy na pokožce (vřed a podobně), lékař odstraní malý vzorek abnormální kůže a odešle ji do laboratoře, kde vzorek bude vyšetřen. To se nazývá kožní biopsie. Může se také provést kožní stěr. U paucibacilární lepry nebudou diagnotikovány žádné bakterie. Naopak, očekává se, že bakterie budou nalezeny na kožním testu u osoby s multibacilární leprou.

Léčba lepry (malomocenství)

I malomocenství může být vyléčeno. Během posledních dvou desetiletí bylo z malomocenství vyléčeno přes 16 milionů lidí.

Styl a úspěšnost léčby závisí zejména na druhu malomocenství, které máte. Pro léčbu infekce se používají antibiotika. Dlouhodobá léčba probíhá paralelně dvěma nebo více antibiotiky, obvykle od šesti měsíců do roku. Lidé s těžkou leprou mohou užívat antibiotika i déle. Antibiotika nemohou léčit poškození nervů.

K potlačení bolesti nervů a poškození související s leprou se používají různá protizánětlivá léčiva. To může zahrnovat syntetické steroidní hormony, jako je Prednison.

Pacientům s leprou může být také podáván Thalidomid, což je silný lék, který potlačuje imunitní systém těla. Pomáhá léčit kožní problémy, za něž může lepra. Je známo, že thalidomid způsobuje závažné, život ohrožující vrozené vady a nikdy by ho neměly užívat ženy, které jsou těhotné nebo ženy, které mohou v blízké době otěhotnět.

  • Paucibacilární forma – 2 druhy antibiotik jsou užívány současně, denně Dapson a Rifampicin jednou za měsíc
  • Multibakteriální forma – denně Klofazimin (Clofazimine) – ten se přidává k rifampicinu a dapsonu.

Možné komplikace

Bez léčby může malomocenství trvale poškodit kůži, nervy, paže, nohy či oči.

Komplikace malomocenství mohou zahrnovat následující problémy:

  • Slepota nebo glaukom
  • Deformace obličeje (včetně trvalého otoku, vředů a boulí)
  • Erektilní dysfunkce a neplodnost u mužů
  • Selhání ledvin
  • Svalová slabost, která se týče nohou, jako je třeba neschopnost ohýbat nohy
  • Trvalé poškození vnitřku nosu, které může vést ke krvácení z nosu a chronickým problémům s nosem.
  • Trvalé poškození nervů mimo mozek a míchu, včetně těch v pažích, rukou, nohou a podobně.

Poškození nervů může vést k nebezpečné ztrátě citu. Osoba s poškozením nervů související s malomocenstvím nemusí cítit bolest, když jsou ruce či nohy nebo nohy popáleny nebo jinak zraněny. A to může být samozřejmě obrovský problém.

Onemocnění postihuje ruce i nohy.

Onemocnění postihuje ruce i nohy.

 

Shrnutí – Důležité informace o lepře

  • Malomocenství je chronické onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae – vyskytuje v teplých tropických zemích.
  • M. leprae se pomalu rozmnožuje a inkubační doba onemocnění je v průměru 5 let. V některých případech se mohou příznaky objevit do 1 roku, ale může to trvat až 20 let.
  • Onemocnění postihuje hlavně kůži, periferní nervy, sliznici horních cest dýchacích a také oči.
  • Malomocenství je léčitelné onemocnění – léčí se několika antibiotiky podávanými najednou.
  • Malomocenství se přenáší prostřednictvím kapiček, z nosu a úst, při blízkém a častém kontaktu s neléčenými osobami.
  • Neléčené malomocenství může způsobit progresivní a trvalé poškození kůže, nervů, končetin a očí.
  • V roce 2016 bylo celosvětově registrováno 216 108 nových případů malomocenství podle oficiálních údajů ze 145 zemí a ze 6 regionů WHO.
  • Na základě 173 358 případů na konci roku 2016 míra prevalence odpovídá 0,29 / 10 000.
  • Řecký ostrov Santorini v minulosti sloužil jako leprosárium (až do roku 1957), které bylo zrušeno jako poslední oficiální v Evropě. Tento ostrov byl jednoduše vymezen k dožití místních leprotiků.

Jaký je dlouhodobý výhled pacientů s leprou?

Celkový výhled je dobrý, pokud lékař diagnostikuje malomocenství brzy. Včasná léčba zabraňuje poškození tkáně, zastavuje šíření onemocnění a zabraňuje vážným zdravotním komplikacím. V tomto případě je výhled velmi dobrý. Pokud se pacienti začnou léčit brzy, vyléčí se.

Výhled je horší, když diagnóza nastane v pokročilejším stádiu, poté, co jednotlivec má značné znetvoření nebo postižení. V těchto případech může být nemožné vést normální život i přes kvalitní léčbu.

VIDEO: Nemoci v dějinách #4 – Lepra (Malomocenství)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva