Obsah článku
Sníží krevní tlak a cholesterol, povzbudí trávení, dodají energii. Třicet gramů léčivé houby denně posílí imunitu.
Houby dokáží mnohem víc, než jen potěšit chuťové pohárky. V tradiční asijské medicíně mají významné místo při prevenci a léčbě nemocí již tisíce let. Obsahují velké množství vitamínů skupiny A, B, C, D, minerální látky a esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vyrobit. Díky tomu, že mají málo tuků a hodně vlákniny, jsou vhodnou součástí redukčních diet. Nejcennější složkou hub jsou polysacharidy betaglukany. Posilují imunitu, chrání organismus při léčbě rakoviny ozařováním nebo chemoterapií. Navíc, odolávají mrazu, sušení, vaření i louhování.
Pozor na předávkování!
Nejlepší je usušenou hubu rozmixovat. Tvrdší a kožovité druhy dřevokazných hub, jako jsou lesklokorky nebo trudníkovec, nastrouhejte na prášek. Z některých se dá udělat vývar, jiné můžete použít na tinkturu. Plodničky zalijte čtyřicetiprocentním alkoholem nebo v alkoholu rozmixujte. Louhujte je dva týdny, pak sceďte a tinkturu můžete používat. Alkohol s vyluhováním houbami zkonzumujte do roka, prášek byste neměli skladovat déle než šest měsíců. „V dobře uzavřené nádobě a v chladu. Je třeba dát pozor na to, aby nezvlhla. Pokud se tak stane, ani nezpozorujete, že se vám do něj dostaly toxické plísně,“ upozorňuje mykoložka RNDr. Ivona Kautmanová.
Chcete-li pocítit léčivý účinek hub, musíte být trpěliví. Jejich užívání by mělo trvat dva až tři měsíce. Můžete je konzumovat dlouhodobě i preventivně. Pozor na předávkování! „Prášek i tinktura z hub jsou mnohem koncentrovanější, proto je třeba přesně dodržovat dávkování, které je asi 10 g houbového prášku třikrát denně, což je 30 gramů sušené houby denně. Podle Světové zdravotnické organizace byste neměli sníst více než 250 g jedlých hub za týden,“ radí mykoložka.
Důležité je číst složení
Jelikož většina léčivých hub roste jen v sezóně a mimo našeho kontinentu, nejdostupnější jsou v podobě prášků, tablet, kapslí, čajů a extraktů. Koupíte je v lékárně nebo přes internet, mykoložka však upozorňuje: „U kupovaných preparátech buďte opatrní. Prodávají se jako doplňky výživy, a proto nemusí splňovat téměř žádná kritéria kvality. I když vaše zdraví nepoškodí, můžete vyhodit peníze za obyčejný prášek z mastku, který obsahuje jen deset procent houby. Třeba pečlivě číst složení každého, zázračného ‚preparátu‘.“
Malý přehled léčivých hub
Hlíva ústřičná
Houba, kterou běžně koupíte v supermarketu, nejenže dobře chutná, ale má i protirakovinné, antivirové, antibiotické a protizánětlivé účinky. Z hlívy, zejména z její stopky, se získává polysacharid betaglukan účinný při posilování obranyschopnosti organismu proti virům, parazitům, bakteriím, při prevenci či léčbě rakoviny. Pomůže vám při celkové vyčerpanosti, fyzické a psychické únavě a stresu.
Posiluje cévní systém, pomáhá při zmírňování nitroočního tlaku, při uvolňování ztuhlých svalů a bolestí kloubů. Pomůže vám také při kožních problémech, akné, hemoroidech a bradavic virového původu. Doporučuje se při onemocněních ledvin a jater. Zlepšuje metabolismus, regeneruje vnitřní orgány a tlumí vedlejší účinky chemoterapie.
Sponzorováno
Zdravá rada: Hlíva ústřičná se dá připravit na nejrůznější způsoby. Výborně chutná s těstovinami, používá se i do omáček a polévek.
Outkovka pestrá
Jedničkou mezi léčivými houbami, které rostou v našich končinách, je outkovka pestrá. Najdete ji na každém druhém pařezu nebo větvích listnatých i jehličnatých stromů. Kromě toho, že podporuje imunitu a zpomaluje stárnutí, je vhodný při infekcích, zánětech horních cest dýchacích, močového a trávicího traktu i při hepatitidě B. Pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi, je účinný při skleróze, Alzheimerovi, nádorech žaludku, jícnu, plic a dělohy.
Zdravá rada: Outkovku pestrou vysušte, rozemele a konzumujte třikrát denně čajovou lžičku prášku.
Houževnatec jedlý – šiitake
Japonci jsou přesvědčeni, že pravidelné užívání této houby s názvem šiitake prodlužuje život. V klinické praxi se používá pro zvýšení imunity organizmu, při různých alergiích, na prevenci proti chřipce a nachlazení. Pomůže vám zbavit se kandidózy, opakujících se nachlazení a zánětů průdušek. Polysacharid lentinan bojuje s nádory i s virem HIV. Využívá se i pro snížení toxických účinků chemoterapie a radioterapie.
Léčivá houba by měla najít své místo v jídelníčku každého studenta, pomáhá totiž koncentrovat se a je zásobárnou energie při duševní vyčerpanosti. Blahodárně působí na játra, pročistí a posílí trávicí trakt, pomůže i při problémech s potencí. Obsahuje látky schopné povzbuzovat tvorbu interferonů – skupinu bílkovin, které brání virům, aby pronikaly do lidských buněk. Pravidelná konzumace houby snižuje krevní tlak.
Lesklokorky
Kromě imunostimulačních a protinádorových účinků působí tyto dřevokazné houby antibakteriálně a antivirově. Lesklokorka obyčejnou najdete koncem srpna a v září iu nás na dubech, ne však v takovém hojném počtu, abyste si její nasbírali dostatek. V Číně se používá téměř na všechny nemoci. Posiluje srdce, zastavuje vypadávání vlasů, zvyšuje odolnost proti stresu. Pomůže vám i proti nespavosti. Účinně tlumí bolesti, brzdí růst nádorů, čistí střeva a játra.
Zpomaluje proces stárnutí, v Číně se jí říká houba nesmrtelnosti. Po lesklokorce ploché sáhněte, pokud vás trápí revmatická horečka či rakovina jícnu. Lesklokorka lesklá vám pomůže při chorobách srdce, hypertenzi, chronické bronchitidě i při rakovině.
Používá se také při léčbě alergií, tradiční čínská medicína jí připisuje diuretické a projímavé účinky.
Zdravá rada: I když některé houby alergie léčí, mohou je také způsobovat. Proto vyzkoušejte sníst nejdříve malou dávku nebo si naneste tinkturu na předloktí.
A dále si o houbách přečtěte
- Mykoterapie – léčivé vitální houby mohou nakopnout imunitní systém – a nejen to
- TIP: Podívejte se na další zdravé houby
VIDEO: Pěstování a využití jedlých a léčivých hub
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Houby a zdraví
Přečtěte si také naše další články