Sponzorováno

Léčba svalových křečí vitamíny a minerály – jak na to? 4.71/5 (24)

Které vitamíny a minerály pomohou u svalových křečí?

Které vitamíny a minerály pomohou u svalových křečí?

Určitě jste už někdy zažili náhlé, nedobrovolné kontrakce svalů. Bolestivé kontrakce svalů. Prostě svalové křeče. A jak asi moc dobře víte, svalové křeče nejsou zrovna příjemnou záležitostí. Svalové křeče můžete mít v různých částech těla, nejčastěji bývají v nohách, břišních svalech, pažích, v rukou a dokonce i na krku (krčních svalech).

Jaká je příčina křečí?

K intenzivní bolestivé křeči může dojít z několika důvodů. Běžné příčiny jsou:

  • nadměrné zatížení svalů
  • nějaké svalové zranění
  • dehydratace
  • špatný krevní oběh
  • určité zdravotní problémy, jako je komprese spinálního nervu, alkoholismus, těhotenství, selhání ledvin a hypotyreóza
  • Výživové nedostatky. Často mohou právě výživové nedostatky způsobovat svalové křeče. Nízká hladina některých minerálů a vitamínů může způsobit u lidí častější křeče.

A právě na poslední bod se v tomto článku zaměříme. Na nedostatek vitamínů a minerálů. Můžete navštívit svého lékaře a ten vám udělá test na hladinu různých minerálů a vitaminů ve vašem těle. Jakmile bude jakýkoli nedostatek vyřešen, problém svalových křečí se pravděpodobně vyřeší také.

Podívejme se, které vitamíny a minerály řeší případné problémy se svalovými křečemi.

1. Svalové křeče a hořčík (magnesium)

Nízká hladina hořčíku v těle může přispět k pravidelným svalovým spasmům a křečím. Hořčík je velmi důležitý minerál pro normální fungování svalů a nervů. Také stimuluje zpětné vychytávání vápníku, což je důležité pro udržení silných svalů a prevenci křečí. Hořčík dále zvyšuje absorpci draslíku, což je také důležité pro správné fungování svalů.

Pokud máte nedostatek hořčíku, snažte se dostat na doporučenou denní dávku hořčíku zdravou stravou.

Dobré zdroje hořčíku (magnesium) jsou avokádo, banány, fazole, dýňová semena, tofu, sójové mléko, kešu, pekan, vlašské ořechy, brambory se slupkou, jogurt, melasa černá, celozrnná a zelená listová zelenina.

Je také důležité nemít jídelníček, který obsahuje příliš mnoho v tuků, protože to může snížit schopnost těla absorbovat hořčík. Kromě vaší stravy, můžete si dopřát Epsomskou solnou lázeň dvakrát týdně, to pomůže udržet normální hladinu hořčíku v těle.

Pokud chcete užívat doplňující přípravky stravy obsahující hořčík, nejdříve se poraďte s lékařem.

2. Svalové křeče a draslík

Nízká hladina draslíku v těle může být další příčinou svalových křečí, stejně jako svalové slabosti a únavy. Draslík je velmi důležitý pro vaše svalové zdraví. Spolupracuje se sodíkem, aby se udržely elektrické náboje vašich buněk, což zase řídí svalové kontrakce a fungování. Draslík navíc napomáhá vstřebávání vápníku a hořčíku.

Vyvarujte se jídelníčku s vysokým obsahem soli, protože může narušit rovnováhu sodíku a může draslíku v těle a způsobit nízkou hladinu draslíku v porovnání s sodíkem.

Chcete-li si udržet požadovanou úroveň draslíku, jezte potraviny jako banány, avokádo, jahody, pomeranče, mango, kiwi, meruňky, mrkev, sladké brambory, špenát, brokolice, paprika, sardinky a lososa.

Sponzorováno

Pokud se rozhodnete pro doplnění pomocí výživových doplňků, i u draslíku se nejprve poraďte se svým lékařem.

3. Svalové křeče a vápník

Existuje silné spojení mezi zdravými svaly a příjmem vápníku. Vápník je elektrolyt, který se podílí na nervovém fungování a svalové kontrakci a relaxaci. Nedostatek vápníku může zabránit uvolnění svalů po kontrakci, což vede ke svalové křeči.

Kromě toho nedostatečná hladina vápníku způsobuje, že nervové buňky se stanou mimořádně citlivými, což opět vede k náhlým svalovým křečím a bolestem.

Chcete-li zajistit dostatek vápníku v těle, konzumujte potraviny bohaté na vápník, jako jsou třeba mléko, mléčné výrobky, tmavá zelená listová zelenina, obohacené obiloviny, citrusové ovoce, melasa z černého lusku a sójové produkty.

Můžete se rozhodnout pro příjem vápníku pomocí doplňků stravy, ale opět se poraďte s lékařem o správném dávkování.

4. Svalové křeče a sodík

Zatímco jídelníček s minimem sodíku je dobrý pro vaše celkové zdraví, nedostatek sodíku v těle může být důvodem pro svalové křeče vyvolané častým cvičením. Sodík je nezbytný pro zdraví svalů. Spolupracuje s jinými elektrolyty – draslíkem, hořčíkem a vápníkem – zajišťuje správné nervové impulsy a fungování svalů.

Když vaše hladina sodíku klesá v důsledku dehydratace nebo nadměrného pocení, můžete trpět svalovými křečemi.

Pokud třeba provádíte spoustu cvičení v horkém počasí, nebo pokud se hodně potíte, musíte se ujistit, že máte ve stravě nějaký sodík. Možná budete chtít přidat do jídla i nějakou sůl. Vše závisí na vašem životním stylu.

Upozornění: Lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo chronickými problémy s ledvinami by neměli do jídelníčku zbytečně přidávat sůl.

5. Svalové křeče a vitamin D

Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí, stejně jako pro zdraví svalů. Pokud máte nízkou hladinu vitaminu D v krvi, máte pravděpodobnější svalové křeče.

Vitamín D je potřebný k tomu, aby se správně (lépe) absorboval vápník. Nízké množství vitamínu D v těle způsobuje nadměrné pocení, které může vést k vyčerpání důležitých minerálů, jako je draslík a sodík.

Studie z roku 2015 publikovaná v publikaci Therapeutic Advances in Musculoskeletal Disease uvádí, že doplnění vitamínu D v těle může mít významný vliv na zdraví svalů a kostí.

Můžete pomoci tělu vyrábět vitamín D vystavením pokožky rannímu slunečnímu světlu po dobu 10 až 15 minut (ano, to stačí). Některé zdroje vitamínu D jsou také obohacené mléko, ryby, olej z tresčích jater, vaječné žloutky a výrobky z obilných zrn.

Pokud chcete brát doplňky vitamínu D, poraďte se ideálně s lékařem.

Prevence svalových křečí, jak na to?

  • Cvičte pravidelně, abyste zůstali fit. Lidé, kteří jsou fit, mají méně křečí.
  • Protahujte se každý den (zvlášť pokud cvičíte, je to hodně důležité), zejména pak ty svaly, které mají tendenci ke křečím.
  • Pijte dostatek vody, aby nedošlo k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů. Pití vody je zvláště důležité před, během a po fyzické námaze.
  • Vždy pijte sklenici vody hned ráno – měla by to být první věc, když se ráno probudíte, abyste doplnili tekutiny ztracené během spánku.
  • Jezte stravu s nízkým obsahem tuku, abyste zabránili špatnému krevnímu oběhu, který může způsobit křeče.
  • Noste uvolněné a pohodlné oblečení, zejména v noci, abyste zabránili nočním křečím.

Co si ještě přečíst o svalových křečích?

VIDEO: Víš jak se rychle zbavit křečí? 30% čechů postrádá hořčík.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva