Obsah článku
Pro běžné lidi může znít tento fakt překvapivě. Ale elektřina může opravdu pomoci zlepšit váš zdravotní stav. Elektroléčba patří k fyzikální terapii, při které se využívá léčebný účinek různých forem elektrické energie. Elektroléčba ve značné míře využívá své analgetické účinky, zlepšuje výživu tkání a krevní cirkulaci, tlumí zánětlivou aktivitu a usnadňuje tak lehčí úpravu pohybových funkci.
Jak vlastně elektroléčba funguje?
Elektroléčba patří k fyzikální terapii, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie. Elektroléčba v převážné míře využívá své analgetické účinky, často zlepšuje krevní cirkulaci a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu a usnadňuje tak lehčí úpravu pohybových funkcí. Využívá se také v rámci lázeňské léčby. Druh elektroléčby určuje lékař, stejně i trvání elektroléčby a druh vhodné elektrické procedury. Mezi elektroléčebné procedury patří léčba ultrazvukem, interferenční proudy, diadynamické proudy, magnetoterapie, diatermie, hydrogalvan, ionoforéza a rebox. Trvání většiny elektroléčebných procedur je 15 minut a mohou se užívat pouze po indikaci odborným lékařem.
Princip elektroléčby
Princip elektroléčby spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Systém je vhodný pro podpůrnou fyzikální léčbu, různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Elektroléčba využívá působení nízko, středně a vysokofrekvenčního proudu na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů. Funguje způsobem, že použitím specifických druhů proudu (frekvence, amplitúdy, šířky impulsů a podobně) podporuje chod fyziologických proceů v tkáních, rozkládá bolest, ovlivňuje krevní oběh a látkovou výměnu, uvolňuje svalstvo a zmírňuje otoky.
Kdy se léčba elektrickým proudem doporučuje?
Elektroléčba se používá při různých nervových či svalových bolestech, revmatismu měkkých částí, nemoci kloubů, při léčbě skolióz, bolesti hlavy a migrén. Tím, že využívá léčebné účinky elektrického proudu, je vhodná k léčbě různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Také zlepšuje krevní cirkulární a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu, bolest a usnadňuje snadnější úpravu pohybových funkcí. Elektroléčebné procedury mají analgetický (tlumící bolest), myorelaxační, spasmolotický (uvolňující kontrakci svalu), hypermetický (zvyšující prokrvení), antiedematózní (protiotokový) účinek.
Svaly reagují na elektřinu pozitivně
Pochopitelně, že elektroléčba neznamená dávat prsty do zástrčky. Takový princip léčby by velmi rychle vedl na druhý svět. Přestože je elektroléčba postavena na principu kontaktu svalů s elektřinou, jde o precizní vedený proud malé intenzity. Princip elektroléčby spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Systém je vhodný na podpůrnou fyzikální léčbu, různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Díky použití specifických druhů proudu podporuje elektroléčba ozdravení fyziologických procesů v tkáních, rozkládá bolest, ovlivňuje krevní oběh a látkovou výměnu, uvolňuje nebo stimuluje svalstvo a zmírňuje otoky.
Druhy elektroléčby
Léčba ultrazvukem
Jednou z možností využití elektroléčby je léčba ultrazvukem. Ultrazvuk využívá elektrickou energii vysokofrekvenčních proudů, které jsou konvertovány na energii mechanickou a tepelnou. Výhodou ultrazvuku je fakt, že podporuje tkáňovou difúzi, zlepšuje prokrvení a výživu tkání, uvolňuje od křečí, podporuje vstřebávání látek do buněk, má analgetický účinek a zabraňuje křečím svalů v tzv. dutých orgánech (např. v žaludku nebo střevě).
Při aplikování elektroléčby se používají dvě až čtyři elektrody, které se přikládají na tělo přímo na bolestivé místo. Tyto elektrody jsou na speciálních pěnových podložkách navlhčených vodou. Vytvářejí přímý kontakt s kůží. Léčba elektroléčebnou proudy trvá od 3 do 20 minut. Závisí to od indikace lékaře.
Sponzorováno
Při aplikaci ultrazvuku se nanese na postižené místo speciální gel nebo parafínový olej, který zlepšuje průchodnost těchto vln a přilnavost hlavice na pokožku. Působí hloubkově a maximálně doba trvání ultrazvuku je 5 – 7 minut v krajních případech 10 minut také dle indikace lékaře.
Podle místa postižení pacient při aplikaci elektroléčby a ultrazvuku buď leží nebo sedí, takže je to velmi pohodlné a zcela bezbolestné. Účinek elektroléčby závisí hlavně na diagnóze pacienta, čili čím je závažnost postihu pacienta vyšší, tím je léčba delší.
Interferenční proudy
I tato metoda využívá aplikace proudu prostřednictvím elektrod. Léčba je založena na principu interference dvou středněfrekvenčních proudů přímo ve tkáni. K zesílení účinku se používá tzv. vakuových elektrod, doba aplikace je pak kratší, intenzita proudu se volí dle subjektivní snášenlivosti pacienta. Léčba ovlivňuje prokrvení postižené oblasti, zlepšuje výživu oblasti, způsobuje relaxaci svalů a zmenšuje bolest. Působí přímo na svaly, nervy a ovlivňuje látkovou výměnu buněk. Interfereční proudy se uplatňují spíše při chronických procesech, kdežto diadynamické proudy u akutních stavů. Indikací jsou hlavně chronické zánětlivé a degenerativní nemoci pohybového aparátu, onemocnění svalů, šlach a tíhových váčků, zlomeniny a další onemocnění kostí, zhmožděniny, vymknutí kloubů, artrózy, spondylózy, Bechtěrevova nemoc, bolesti páteře, neuralgie, neuritidy, cévní choroby, gynekologické záněty, břišní srůsty, astma a řada dalších. Aplikace trvá nejčastěji 15 minut, u akutnějších a dráždivých stavů je aplikační doba kratší, u chronických chorob a u pacientů méně citlivých na proud je aplikace delší. Obecně se délka aplikace pohybuje v rozmezí 3-20 minut. Počet procedur je obvykle 9-12 v průběhu 3 týdnů.
Diadynamické proudy
Mají především analgetické účinky, při této metodě se aplikuje stejnosměrný nízkofrekvenční elektrický proud přes elektrodu přiloženou na postižené místo. Mezi elektrodou a tělem pacienta je kontaktní látka, přes kterou probíhá proudění. Intenzita se volí podle subjektivní snášenlivosti pacienta. Tato léčba zvyšuje prokrvení postižené oblasti, uvolňuje svalstvo, využívá se při řadě bolestivých stavů. Hlavní indikace představují poúrazové stavy (zhmoždění a natažení svalů, vymknutí kloubů apod.), nemoci pohybového aparátu (bolesti páteře, cervikokraniální a cervikobrachiální syndrom, artróza), neuralgie, neuritidy, poruchy prokrvení (Raynaudova choroba, křečové žíly, záněty žil, omrzliny, ischemická choroba dolních končetin). Nejběžnější čas aplikace na jedno místo je přibližně 3-5 min., celková doba aplikace nemá přesahovat 12 min. Obecně lze říci, že čím je proces akutnější, tím kratší bude aplikace proudu. Délka aplikace se zvětšuje v závislosti na ploše, kterou se snažíme ovlivnit a na hloubce procesu ve tkáni. Při akutních stavech se aplikuje nejčastěji 1x denně, při udržovací terapii 1x týdně. Celkem 5-10 aplikací.
Magnetoterapie
Léčba pulsním magnetickým polem má velmi dobré výsledky, mezi které patří:
– hojení
– podpora látkové výměny
– zmenšení otoků
– působení protizánětlivé jak u chronických, tak u akutních zánětů
– rozšíření krevních cév v aplikované oblasti během několika minut
– zmenšení či úplné odstranění bolesti
TRÄBERTOVY PROUDY
Nízkofrekvenční pulsní proudy, které mají výrazný analgetický účinek, používají po úrazech, při bolestech páteře, jsou vhodné u degenerativních onemocnění malých i velkých kloubů, při chronických zánětlivých revmatických chorobách postihujících klouby, k mírnění nervových a svalových bolestí.
Další článek o elektroléčbě si přečtěte zde.
VIDEO: fyzioterapie – elektroléčba
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články