Obsah článku
- Snížení hladiny LDL cholesterolu (také známého jako "špatný" cholesterol) je důležité pro udržení zdraví srdce a prevenci srdečních onemocnění.
- Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu, jako jsou ovesné vločky, otruby, ovoce a zelenina. Omezte příjem nasycených tuků, které jsou obsaženy v tučných mléčných výrobcích, červeném masu a průmyslově zpracovaných potravinách.
- Zaměřte se na příjem "zdravých" tuků, jako jsou nenasycené tuky, které jsou obsaženy v olivovém oleji, avokádu, ořeších a rybách bohatých na omega-3 mastné kyseliny.
- Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zvýšit hladinu "dobrého" HDL cholesterolu a snížit hladinu LDL cholesterolu. Snažte se cvičit alespoň 30 minut denně.
- Pokud máte nadváhu, snížení hmotnosti může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu.
- Nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit hladinu LDL cholesterolu. Mírný příjem alkoholu (pokud je lékařem povolen) by měl být dodržován.
- I kouření cigaret může zvyšovat hladinu LDL cholesterolu a zvyšovat riziko srdečních onemocnění.
- Pokud máte vysokou hladinu LDL cholesterolu, lékař vám může předepsat léky, jako jsou statiny, které pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu.
Potřebujeme vůbec pro náš život cholesterol?
Cholesterol je tuková látka pro lidský organismus nepostradatelná. Je součástí každé buňky lidského těla, slouží na tvorbu některých hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Proto organismus nemůže záviset na jeho přísunu potravou, ale musí mít vybudovaný vlastní mechanismus na jeho tvorbu. V průběhu evoluce živočišných druhů se velmi často vyskytly období nedostatku potravy, proto si organismus vyvinul a zachoval schopnost zajistit potřebné množství cholesterolu v krvi i při nízkém přísunu cholesterolu z potravy. Z toho vyplývá, že člověk je geneticky lépe vybaven na nedostatek cholesterolu než na jeho nadbytek v potravě.
Cholesterol celkový, dobrý, špatný a jak se v tom vyznat
Většina cholesterolu v lidském těle je vázána v buňkách, jen velmi malý podíl cirkuluje v krvi. Z hlediska možného vývoje aterosklerózy a následně srdečního onemocnění nebo cévní mozkové příhody je významná právě tato hladina cirkulujícího cholesterolu v krvi. Protože jde o látku nerozpustnou ve vodě (čili ani v krvi), může cholesterol v krvi cirkulovat navázaný na transportní částice, složité bílkovinné komplexy – lipoproteiny.
1. LDL cholesterol
Cholesterol může být navázaný na lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL z angl. Low-density Lipoproteins) – tehdy se zjednodušeně nazývá jako „špatný“ cholesterol. Pomocí LDL částic se přenáší do tkání a jeho zvýšená hladina může být příčinou ukládání cholesterolu ve stěnách cév, čili aterosklerózy.
2. HDL cholesterol
Cholesterol navázaný na lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL z angl. High-density Lipoproteins) se nazývá i jako „dobrý“ cholesterol, tvoří přibližně čtvrtinu až třetinu celkového cholesterolu. Částice HDL cholesterol „uklízejí“ – vychytávají ho z krve a přenášejí ho do jater , kde se dále zpracovává, a tím snižují riziko vývoje aterosklerózy.
Sponzorováno
Vzájemný poměr „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu je důležitý
Proto pro posouzení rizika aterosklerózy je třeba znát nejen hladinu celkového cholesterolu v krvi, ale především vzájemný poměr „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu: zvýšené hladiny LDL-cholesterolu a snížené hladiny HDL-cholesterolu znamenají zvýšené riziko vývoje aterosklerózy a naopak.
Může být dobrý cholesterol v potravě?
Tyto dva pojmy – dobrý a špatný cholesterol se týkají výlučně jeho obsahu v krvi, nevztahují se na potraviny. Občas se můžeme setkat s reklamou typu „tento výrobek / tato potravina obsahuje jen dobrý cholesterol“ – je to samozřejmě hloupost a reklamní trik. V potravě (výhradně živočišného původu, v rostlinné potravě se cholesterol nevyskytuje) není dobrý či špatný cholesterol – je jen jednoduše cholesterol.
Za co může a nemůže cholesterol v potravě
V naší populaci přetrvává obava, že největším viníkem při vývoji aterosklerózy je cholesterol zkonzumován v potravě. Není to docela tak – i proto, že většinu cholesterolu si organismus vytváří sám. Horší vliv na hladinu cholesterolu v krvi mají nasycené mastné kyseliny (ve větším množství je obsahují zejména tuky živočišného původu) – zvyšují celkový a „špatný“ cholesterol. Ještě horší vliv mají tzv. Trans-mastné kyseliny, které nejen zvyšují „špatný“ cholesterol, ale dokonce snižují „dobrý“ cholesterol v krvi.
Co pomáhá snižovat celkový a „špatný“ LDL cholesterol?
Pro celou populaci se v prevenci jeví jako nejvýhodnější a nejúčinnější úprava faktorů životního stylu. Klíčovou roli zde hraje změna jídelníčku a zvýšení tělesné aktivity spolu se snížením tělesné hmotnosti. Je prokázáno, že výživa má ze všech faktorů životního stylu na lidské zdraví nejvýznamnější vliv zejména proto, že působí na organismus komplexně a celoživotně.
Hlavní faktory snižující hladinu celkového a „špatného“ LDL cholesterolu v krvi:
- Snížení konzumace nasycených (živočišných) tuků a jejich náhrada nenasycenými (rostlinnými) tuky (rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. kvalitní margaríny apod.)
- Omezení konzumace trans-mastných kyselin (smažená jídla, potraviny s obsahem ztužených tuků)
- Zvýšit příjem vlákniny v potravě (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, luštěniny)
- Konzumace potravin s přidanými rostlinnými steroly (fytosteroly) – tzv. funkčních potravin (u nás např. některé rostlinné tukové pomazánky)
- Snížení tělesné hmotnosti
A jak si můžeme zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol?
- Omezením konzumace trans-mastných kyselin
- Prováděním pravidelné tělesné aktivity (ideálně jednou denně)
- Snížením tělesné hmotnosti
- Snížením konzumace sacharidů (především jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem) a jejich nahrazení nenasycenými (rostlinnými) tuky
- Umírněnou konzumací alkoholu (maximálně 1 – 2 sklenice denně)
A co si dále o cholesterolu přečíst?
- Přečtěte si také dalších 10 tipů, jak zvýšit hladinu zdravého cholesterolu.
- VLDL cholesterol – co je to a jaké jsou rozdíly mezi VLDL a LDL cholesterolem?
- Káva a cholesterol – jak pití kávy ovlivňuje hladinu cholesterolu?
VIDEO: Strašák cholesterol
VIDEO: O cholesterolu
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Dietary Cholesterol and the Lack of Evidence in Cardiovascular Disease Autoři: Ghada A. Soliman
- Zdroj obrázku: mentalmind / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cholesterol
Přečtěte si také naše další články