Obsah článku
- Kyselina ursolová je chemická sloučenina, která se vyskytuje v mnoha rostlinách a mnoha druzích ovoce.
- Výzkum zjistil, že kyselina ursolová může být účinná při mnoha problémech: rakovina, cukrovka či obezita
- Může také chránit srdce, játra a mozek.
- Studie na lidech však doposud chybí. Klinické studie na zvířatech a in vitro jsou ale velmi slibné.
- Mnoho lidí používá kyselinu ursolovou, aby lépe spalovali tuk a zlepšili využití energie, ale hodnocení její účinnosti bývá smíšené.
- Ti, kdo hledají přirozené bodybuildingové přínosy, ji kombinují s tomatinem, další slibnou směsí na budování svalů z rajčat, která je ale ještě méně prozkoumána, než kyselina ursolová.
Při výzkumech se zjistilo, že kyselina ursolová může pomoci při rakovině, cukrovce, a dokonce i při budování svalů nebo při hubnutí. Čtěte dále a dozvíte se o mnoha zdravotních výhodách a potenciálních rizicích této látky.
Co je to ta kyselina ursolová?
Kyselina ursolová je přírodní chemická sloučenina, která se vyskytuje v celé řadě rostlin, jako jsou třeba rozmarýn či jablka. Uvádí se, že má antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné účinky.
Kyselina ursolová patří do třídy sloučenin zvaných triterpeny, které se přirozeně produkují v rostlinách (a i ve zvířatech). Triterpeny mají řadu biologických účinků, díky nimž jsou jsou podrobovány různým testům. A výzkum je zatím slibný. Bylo identifikováno mnoho potenciálních zdravotních přínosů kyseliny ursolové – včetně zlepšení cukrovky, hubnutí a léčby rakoviny, abychom jmenovali alespoň některé (zdroj zde).
Klady kyseliny ursolové
- Přirozeně se vyskytuje v mnoha rostlinách a ovoci
- Má potenciál pro boj s rakovinou
- Může pomoci spalovat tuk
- Může pomoci budovat svaly
- Může pomoci při cukrovce
- Je to antioxidant
- Snižuje zánět
- Může také pomoci chránit srdce, játra a mozek
Nevýhody kyseliny ursolové
- U lidí není příliš prostudována
- Tělem je relativně špatně absorbována
- Může způsobit poškození buněk a DNA
Zdroje kyseliny ursolové
Široká škála rostlin, koření a ovoce obsahuje různá množství kyseliny ursolové. Některé části rostliny (jako listy, kůra a slupky z ovoce) někdy obsahují více kyseliny ursolové. Zajímavými zdroji této kyseliny jsou:
- Slupky jablek
- Listy majoránky
- Listy rozmarýnu
- Oregano
- Šalvějové listy
- Tymiánové listy
- Levandulové listy a květy
- Hlohové listy a květy
- Eukalyptus listy a kůra
- Kávové listy
Mechanismus účinku, aneb jak přesně funguje kyselina ursolová?
Odpověď je poměrně komplikovaná – kyselina ursolová má tolik výhod pro zdraví, protože funguje tolika různými způsoby.
Jedním z klíčových mechanismů je schopnost kyseliny ursolové blokovat buněčné signální dráhy. Blokováním určitých cest, jako je MAPK / ERK a PI3K / AKT / mTOR, může tato kyselina změnit růst a replikaci buněk. Tento mechanismus je zvláště užitečný u rakoviny, ale může být také základem potenciálu při budování svalů. (zdroj zde)
Kyselina ursolová je také schopna inhibovat různé transkripční faktory a enzymy. Blokuje například COX-2, enzym účastnící se zánětu (zdroj zde).
A další příklad – více studií ukazuje, že kyselina ursolová blokuje NF-kB, transkripční faktor spojený s rakovinou, zánětem a imunitní nadměrnou aktivací (zdroj zde).
A je toho ještě více.
Studie ukazují, že kyselina ursolová podporuje aktivitu GLUT4, důležitého transportéru glukózy. Tato akce snižuje hladinu cukru v krvi a snižuje inzulínovou rezistenci (studie: zdroj zde).
A to stále není konec, vědci neustále objevují nové mechanismy působení kyseliny ursolové.
Jaké jsou tedy zdravotní výhody kyseliny ursolové
Mnoho jsme toho už napsali, ale pojďme napsané informace ještě trochu rozvinout.
1) Má potenciál pro boj s rakovinou
Ze všech potenciálních zdravotních přínosů kyseliny ursolové patří mezi nejvíce zkoumané právě její protirakovinné účinky. Řada studií naznačuje, že kyselina ursolová může přispět k prevenci a léčbě různých typů rakoviny, včetně těchto:
- Rakovina prsu (zdroj zde)
- Rakovina děložního čípku (zdroj zde)
- Rakovina tlustého střeva (zdroj zde)
- Rakovina močového měchýře (zdroj zde)
- Melanom (zdroj zde)
- Leukémie (zdroj zde)
- Rakovina plic (zdroj zde)
- Rakovina jater (zdroj zde)
- Rakovina žaludku (zdroj zde)
Všechny tyto výzkumy byly provedeny na zvířatech nebo buňkách (in vitro). Je tedy třeba zjistit, zda se tyto přínosy projeví i na lidech, ale počáteční výsledky jsou slibné.
A jak kyselina ursolová může působit proti tolika formám rakoviny? Odpověď je složitá. Výzkum identifikoval širokou škálu funkcí a vlastností, které umožňují kyselině ursolové ovlivňovat rakovinné buňky.
Některé z těchto protirakovinových funkcí zahrnují:
- Blokování signálů, které spouštějí růst a dělení rakovinových buněk
- Blokování exprese genů podporujících rakovinu
- Podpora apoptózy (buněčná smrt)
- Snížení přísunu krve do nádorů (zdroj zde)
- Snížení odolnosti vůči lékům na rakovinu (zdroj zde)
Přestože klinické studie chybí, u lidí bylo provedeno několik studií bezpečnosti I. fáze. Tyto studie ukázaly, že kyselina ursolová jako protirakovinová sloučenina je tolerovatelná a netoxická (zdroj zde).
2) Může chránit srdce
Kyselina ursolová může mít několik výhod pro kardiovaskulární systém, který zahrnuje srdce, krev a krevní cévy.
Jedna studie na potkanech zjistila, že kyselina ursolová brání vysokému krevnímu tlaku snížením srdeční frekvence. Kyselina ursolová může také zlepšit krevní tlak uvolněním krevních cév a zlepšením průtoku krve. Toho je dosaženo zvýšením oxidu dusnatého, což je chemická látka, která způsobuje expanzi stěn krevních cév.
Kromě toho několik studií na zvířatech ukazuje, že kyselina ursolová pomáhá obnovit funkci enzymu a zabraňuje poškození DNA po infarktu.
Vyskytly se však i některé problémy. Studie na myších zjistila, že kyselina ursolová podporuje tvorbu plaků v krevních cévách, což může zvýšit riziko krevních sraženin. Kromě toho může způsobit, že krevní destičky se stanou lepivými a vytvoří shluky. To by mohlo dále zvýšit riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin.
Celkově lze říci, že její aktivita vykazuje některé výhody pro kardiovaskulární systém – například rozšiřování krevních cév a zvýšení krevního oběhu. Třeba pro vytrvalostní sportovce by to bylo také velké plus. Má však také potenciál ublížit, zejména pokud již bojujete s ucpanými tepnami nebo srdečními chorobami. Takže na to pozor.
3) Pomáhá spalovat tuk
Jedním z atraktivních přínosů kyseliny ursolové pro zdraví je potenciál spalování tuků.
Kyselina ursolová zlepšuje tělesnou hmotnost, BMI, obvod pasu a citlivost na inzulín. Alespoň to je to, co jedna klinická studie zjistila u 24 lidí s metabolickým syndromem. Ve studii porovnávali kyselinu ursolovou v dávce 150 mg / den s placebem po dobu 12 týdnů.
Podobně studie na potkanech ukazuje, že kyselina ursolová snižuje tělesnou hmotnost a současně zvyšuje spotřebu energie.
Jak se ukázalo, této schopnosti spalování tuků je dosaženo několika různými cestami. Výzkum například ukazuje, že kyselina ursolová blokuje tvorbu tukových buněk. Zlepšuje také spotřebu energie, spalování mastných kyselin a růst svalů – to vše může snížit tělesný tuk. Kromě toho její účinky na hladinu cukru v krvi a cholesterolu také přispívají ke snižování hmotnosti.
Sponzorováno
Studie ukazují, že kyselina ursolová snižuje hladinu cukru v krvi nalačno a zlepšuje citlivost na inzulín. Snižuje také hladinu cholesterolu a triglyceridů (zdroj zde).
Zajímavé je, že kyselina ursolová také zvyšuje hnědou tukovou tkáň. Naštěstí tento speciální typ tuku má výhody – pomáhá s citlivostí na inzulín a vystavením nízkým teplotám.
4) Buduje svalovou hmotu a zlepšuje výkon při cvičení
Kyselina ursolová může významně podpořit růst svalů a výkon cvičení (zdroj informace zde). Kyselina ursolová se stala v bodubuildingu populární jako „přírodní anabolická sloučenina“.
Výzkum na myších odhaluje, že kyselina ursolová zvyšuje svalovou hmotu a výdrž při cvičení. Jiné studie na zvířatech pak ukazují zlepšení vytrvalosti během cvičení s nízkou intenzitou. Podle buněčných studií poskytuje také účinek na omlazení svalů.
Podobné výhody jsou vidět i u lidí. V malé studii 16 lidí snížila kyselina ursolová laboratorní markery, které ukazují na poškození svalů. Další studie, také se 16 lidmi, zjistila zlepšení svalové síly a snížení procenta tělesného tuku.
Jak vlastně vytváří kyselina ursolová více svalu? Výzkum naznačuje, že může zvyšovat množství růstového hormonu v krevním řečišti. Kyselina ursolová také zvyšuje počet satelitních buněk – které jsou prekurzory svalových buněk (zdroj zde).
5) Pomáhá při cukrovce
Pro ty, kteří se snaží zvládat svůj diabetes, by mohla být potenciálně jednou z možností kyselina ursolová.
Několik studií, včetně jedné u lidí, odhalilo několik antidiabetických účinků, například těchto:
- Snížení glukózy v krvi nalačno (zdroj zde)
- Zlepšení citlivosti na inzulín
- Snížení glukózové intolerance
- Ochrana beta-buněk pankreatu
Nezapomeňte také na to, že účinky na hubnutí kyseliny ursolové, mohou mít nepřímý dopad na cukrovku.
6) Podporuje růst kostí
Kyselina ursolová překvapivě také ovlivňuje růst kostí. Nejprve si ale něco řekněme o kostních buňkách. Naše kostra se neustále přetváří. Osteoblasty jsou speciální buňky, které pomáhají vytvářet novou kost. Na druhé straně osteoklasty jsou buňky, které štěpí kost. Společně pracují na opravě a údržbě naší kostry.
Jedna studie zjistila, že kyselina ursolová stimuluje růst osteoblastů. Jiná studie (na myších) ukazuje, že kyselina ursolová blokuje růst osteoklastů.
7) Snižuje zánět
Mnoho zdravotních výhod kyseliny ursolové ve skutečnosti pramení z jejích protizánětlivých účinků. Kyselina ursolová působí tak, že blokuje několik cest a sloučenin účastnících se na zánětu. Patří sem faktory jako NFkB, TNF-alfa a IL-1 beta.
Studie na zvířatech navíc prokázaly snížený zánět v orgánech, jako je mozek a játra (zdroj informace zde).
Jedna studie na myších porovnávala lokálně aplikovanou kyselinu ursolovou s indometacinem, lékem na předpis. Zjistili, že kyselina ursolová byla dvakrát účinnější při snižování zánětu.
8) Bojuje proti bakteriím
Kyselina ursolová může mít důležité antibakteriální účinky. Ve skutečnosti studie ukazují, že kyselina ursolová je účinná u více než deseti různých kmenů běžných bakterií. Jedna studie zjistila, že kyselina ursolová zlepšuje přežití a snižuje poškození plic u potkanů s těžkou infekcí.
Kromě toho může kyselina ursolová snížit rezistenci vůči lékům, což umožní, aby byla antibiotická léčiva účinnější.
9) Chrání mozek
Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti kyseliny ursolové mohou pomoci chránit mozek. Studie na zvířatech ukazují, že kyselina ursolová chrání neurony před neurotoxiny. Tato ochrana je způsobena zvýšením antioxidačních enzymů a snížením zánětu.
Například myši ošetřené kyselinou ursolovou měly výrazně lepší výsledky v bludišti.
Poškození způsobené krvácením do mozku a ischemií lze snížit pomocí kyseliny ursolové. Například u myší došlo k menšímu otoku mozku a kognitivním deficitům při užití kyseliny ursolové (zdroj zde).
10) Chrání játra
Naše játra se velmi dobře regenerují (opravují), ale mnoho nemocí a látek může způsobit jejich trvalé poškození. Jedna studie zjistila, že kyselina ursolová snižuje toxické účinky alkoholu až o 76%.
Jiná studie zjistila podobné výsledky u potkanů, kterým byl podán alkohol. Vědci zjistili zvýšení antioxidantů a pokles laboratorních markerů, které ukazují na poškození jater (zdroj zde). Ale to není všechno. Výzkumy ukazují, že kyselina ursolová může snížit množství tuku v játrech.
Omezení a upozornění
Obrovským omezením kyseliny ursolové je nedostatek lidských studií. Přestože výzkum odhalil řadu potenciálních přínosů pro zdraví, byly většinou prováděny na buňkách in vitro nebo zvířatech.
To je zvláště důležité pro léčbu rakoviny. Studie buněk a zvířat odhalily vzrušující výsledky. Je však obtížné zjistit, zda se tyto přínosy projeví na lidech bez dalších studií.
Kromě toho víme velmi málo o vedlejších účincích a bezpečnostních rizicích.
Nežádoucí a vedlejší účinky
Bohužel existuje jen velmi málo informací o bezpečnosti kyseliny ursolové.
Co víme: Studie bezpečnosti vyhodnotily kyselinu ursolovou jako protirakovinovou látku. Obecně byla kyselina ursolová tolerovaná a toxicita byla zvládnutelná.
Vedlejší účinky byly mírné až střední a zahrnovaly:
- Nevolnost
- Břišní otok
- Sledujte množství krve v moči
- Zvýšené hladiny sodíku
- Vyrážka
Je toho však více.
Studie naznačují, že kyselina ursolová způsobuje apoptózu (smrt buněk) a poškození DNA. I když je toto výhodné při práci s rakovinnými buňkami, mohla by tato vlastnost poškodit i normální buňky.
Studie na zvířatech rovněž naznačují, že kyselina ursolová může zvýšit riziko krevních sraženin a negativně ovlivnit pohyb spermií (zdroj zde).
Sečteno a podtrženo, je třeba provést více výzkumu. Počáteční pokusy naznačují, že je většinou bezpečná. Ale skutečnost, že kyselina ursolová má tolik různých účinků, znamená, že bude trvat docela dlouho, než vyhodnotíme, jak je moc bezpečná.
Užívání kyseliny ursolové
Kyselina ursolová je k dispozici jako doplněk stravy.
Obvykle se dodává jako tobolka v rozmezí od asi 100 mg do 250 mg. Alternativně může být zakoupena jako prášek.
Některé doplňky rostlinných extraktů mohou také obsahovat kyselinu ursolovou. Například doplňky z rozmarýnu mohou obsahovat různá procenta kyseliny ursolové. Tyto výrobky často mají vysokou koncentraci, jako je 90% kyseliny ursolové.
Mnoho lidí chce vyzkoušet vícesložkové přípravky, ale nikdy nemůžete přesně říct, co pak pomáhá a co ne. Často je lepší držet se produktů s jednou nebo několika složkami a sledovat vaši reakci.
Dávkování
Kolik kyseliny ursolové byste měli brát? Bohužel si nejsme zcela jisti. Výzkum dosud nezjistil optimální dávku. Máme ale představu o tom, co je horní limit.
Studie o její bezpečnosti zjistila, že toxicita začala u 74 mg / m2. Je důležité si uvědomit, že tato dávka byla podána intravenózně, takže ji nemůžeme použít ke stanovení horní hranice orální dávky.
Studie obezity a cvičení také objasnily bezpečné a účinné dávky. Jedna studie se 16 zdravými muži použila dávku 450 mg denně po dobu 8 týdnů. V jiné studii, u lidí s metabolickým syndromem, byla použita dávka 150 mg denně po dobu 12 týdnů. V obou těchto studiích byla dávka účinná a nebyly hlášeny žádné obavy týkající se bezpečnosti.
Doplňky obvykle doporučují asi 150 mg užitých 3krát denně, celkem tedy 450 mg denně.
Také si uvědomte, že kyselina ursolová má špatnou biologickou dostupnost, což znamená, že při požití se zní absorbuje jen velmi málo. Ve skutečnosti vědci vyvíjejí nové strategie, jako je použití nanokrystalů, ke zlepšení její biologické dostupnosti.
Sponzorováno
A co vy? Máte s kyselinou ursulovou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články