Sponzorováno

Kyselina puniková a její účinky na zdraví 4.68/5 (19)

Kyselinu punikovou najdete v oleji ze semen z granátového jablka.

Kyselinu punikovou najdete v oleji ze semen z granátového jablka.

Užíváte nějaké doplňky stravy? Nějaké vitamíny či minerály? Při výběru doplňků stravy je důležité, abyste kontrolovali zdravotní přínosy jednotlivých složek produktu. Například kyselina puniková, o které bude v dnešním článku řeč, se nachází v oleji ze semene granátového jablka, je nyní široce diskutovanou živinou používanou v různých funkčních nápojích. V tomto článku bychom rádi probrali výhody kyseliny punikové pro naše zdraví.

Jak nám tedy může kyselina puniková prospět?

Má protizánětlivé účinky

Studie ukazují, že kyselina puniková vykazuje protizánětlivé účinky. To tedy znamená, že nápoje obsahující tuto složku by mohly být vhodné pro ty, kteří mají specifické stavy střev, jakož i jiné zdravotní problémy. Díky těmto protizánětlivým účinkům se prokázalo, že kyselina puniková je účinná při použití ve spojení s luteolinem a kyselinou ellagovou pro inhibici progrese některých typů rakoviny prostaty.

Kyselina puniková také prokázala účinnost při snižování zánětu střev a zlepšování zdraví trávicího systému.

Zlepšuje zdraví srdce

Fytochemikálie přítomné v kyselině punikové pracují na regulaci hladiny cholesterolu v těle a zásobují tělo zdravými tuky. Ukázalo se, že to napomáhá při prevenci srdečních záchvatů, vysokého krevního tlaku a dalších problematických kardiovaskulárních stavů.

Sponzorováno

Léčí kožní problémy

Studie také ukazují, že kyselina puniková může pomoci při léčbě kožních stavů, jako je ekzém a psoriáza. Je to proto, že její vlastnosti jsou vhodné pro hojení ran a pro zmírnění poškození kůže v průběhu času.

Chrání před bolestmi svalů

Jedním z častějších zdravotních problémů, kterým v posledních letech čelí běžná populace, jsou bolesti svalů. Vzhledem k tomu, že kyselina puniková způsobuje, že tělo je odolné vůči zánětům, mohou ti, kteří berou kyselinu punikovou v rámci svého dietního režimu, zmírnit bolest těla a snížit problémy s otoky, které se mohou vyvíjet s postupujícím věkem.

Olej ze semen granátového jablka obsahuje cca 64-83% kyseliny punikové.

Pozitivní vliv na pokožku

Kromě pozitivního vlivu na imunitní, hormonální, oběhový a metabolický systém má kyselina puniková řadu profylaktických a hojivých účinků na největší lidský orgán, kůži. Má tyto vlastnosti, které se na pokožce pozitivně podepisují:

  • antioxidant,
  • protizánětlivá,
  • antikarcinogenní,
  • proti stárnutí.

Kyselina puniková obsažená v oleji z granátového jablka se obsahuje mnoho antioxidantů – klíčové hráče podporujících odolnost kožních buněk, ničením škodlivých volných radikálů, které mohou způsobit degradaci buněk a stárnutí kůže. Antioxidační síla kyseliny punikové je srovnatelná s antioxidační silou zeleného čaje.

Při bližším pohledu na její složení se kyselina skládá z prostaglandinů, skupiny lipidových sloučenin, o nichž je známo, že zabraňují srážení krve.

Další – a pravděpodobně nejvýznamnější – sloučeninou jsou polyfenoly (nejhojněji je zde zastoupena již zmíněná kyselina ellagová), antioxidanty, které působí jako protizánětlivě – jsou to antikarcinogenní, regenerační a omlazovací látky.

A pár slov na závěr

Sponzorováno

Různé studie provedené na zvířecích a lidských modelech odhalily, že kyselina puniková je velmi účinná proti různým chronickým onemocněním. Přestože kyselina puniková může představovat nový terapeutický nekonvenční přístup u některých poruch, jsou nutné další experimentální studie, které prokáží její účinky na člověka.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva