Sponzorováno

Kyselina palmitová a její účinky 4.78/5 (9)

Kyselina palmitová a její účinkyKyselina palmitová je nasycená mastná kyselina běžně se vyskytující jak u zvířat, tak u rostlin. Je hlavní složkou olejů z palem, jako je palmový olej, olej z palmových jader a kokosový olej. Mnoho lékařských úřadů, jako je Světová zdravotnická organizace, říká, že příjem nasycených tuků, jako je kyselina palmitová, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nicméně, pokud na to jdete s mírou, kyselina palmitová nemusí být úplně špatná, protože vykazuje mírné antioxidační a antiaterosklerotické vlastnosti, alespoň ve studiích na zvířatech. Obecně ale platí, že jídelníček s vyšším obsahem nenasycených tuků je považován za zdravější.

Kyselina palmitová je jednou z nejběžnějších nasycených mastných kyselin a je jednou z nejrozšířenějších nasycených mastných kyselin v tělesných lipidech. Při stárnutí kůže se hladiny kyseliny palmitové mohou snížit až o 56% (zdroj).

O kyselině palmitové

Kyselina palmitová byla poprvé izolována v polovině roku 1800 z palmového oleje, ačkoli později byla objevena v mnoha jiných potravinách, jako je máslo, sýr, mléko, maso a jiné rostlinné oleje, jako je olivový olej.

Potenciální výhody

Podle korejské studie zveřejněné ve vydání časopisu Journal of Medicinal Food z roku 2010 vykazuje kyselina palmitová antioxidační vlastnosti a může napomáhat prevenci aterosklerózy u potkanů, ale není tak účinná jako kyselina olejová.

Kyselina palmitová a obavy

Kyselina palmitová byla po mnoho let považována za činitele zvýšení hladiny cholesterolu, pokud by byla konzumována, přestože kanadská studie z roku 2002 publikovaná v magazínu „Asian Pacific Journal of Clinical Nutrition“ zkoumala účinky vysoké spotřeby kyseliny palmitové u zdravých dobrovolníků a dospěla k závěru, že nezvyšuje hladinu cholesterolu, pokud je kombinována s kyselinou linolovou.

To je významné, protože kyselina linolová, nenasycená mastná kyselina, se vždy nachází s kyselinou palmitovou v olivových, palmových a kokosových olejích.

Když se však kyselina palmitová kombinovala s množstvím trans-mastných kyselin, hladiny „špatného“ LDL cholesterolu vzrostly a „dobrý“ HDL cholesterol se snížil.

Sponzorováno

Jinými slovy, kyselina palmitová se prakticky nikdy nekonzumuje osamocená, bez jiných zdravějších tuků, takže její negativní dopad na zdraví mohl být dříve až moc přeceňován.

Kyselina palmitová a v kokosovém oleji

Oleje z palem, zejména panenský kokosový olej, získávají pozornost na své zdravotní přínosy, zejména díky svým středně dlouhým mastným kyselinám, které jsou využívány pro energii a nezvyšují hladinu cholesterolu. Hlavní výhody kokosového oleje jsou však způsobeny kyselinou laurovou a kaprinovou, nikoliv kyselinou palmitovou. Někteří lidé tak mohou být zmateni a předpokládají, že kyselina palmitová je pro ně zdravější než ve skutečnosti je. Zeptejte se proto svého lékaře o výhodách a nevýhodách různých druhů tuků.

Kde se často používá?

Kyselina palmitová je často používána jako přísada do detergentů, mýdel a čistících prostředků, a jako surfaktant (povrchově aktivní látka), je používána i v kosmetických výrobcích a kosmetice. Kyselina palmitová je schválena pro použití do 13% a není považována za kumulativní dráždivou látku, ani za senzibilizátor (tj. že by zvyšovala senzibilitu, tj. citlivost).

Také se předpokládá, že kyselina palmitová prospívá pleti tím, že pomáhá obnovit přirozenou bariérovou funkci kůže. Mastné kyseliny (včetně kyseliny palmitové) spolu s ceramidy a cholesterolem tvoří bariéru kůže. Bez těchto základních lipidů je bariéra oslabena. Slabá nebo poškozená bariéra umožňuje, aby škodlivé látky, jako jsou alergeny, bakterie a dráždivé látky, procházely do hlubších vrstev kůže, což způsobuje příznaky suché pokožky, svědění a podráždění. To může nakonec vést ke vzniku kožních stavů, jako je akné, ekzémy, citlivá kůže a dokonce i známky stárnutí. Výrobky pro péči o pleť, které obsahují kyselinu palmitovou, mohou těmto problémům zabránit.

Shrňme si to

Sponzorováno

Stejně jako mnoho dalších věcí v naší stravě je klíčem správné dávkování. Pokud se chcete vzdát kokosového oleje, protože obsahuje kyselinu palmitovou, mohlo by to znamenat, že si spíš uškodíte.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva