Sponzorováno

Kyselina octová a její účinky – snižuje hladinu cukru v krvi a umí toho více 4.67/5 (12)

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou

Kyselina octová – tento název vám možná může znít jako něco z hodiny chemie na střední škole. Ve skutečnosti se ale tato kyselina vyskytuje v některých vašich oblíbených nápojích, zálivkách a třeba i v nakládaných cibulkách ve sklenici. Kyselinu octovou najdeme i v kombuše – jedná se tedy o antimikrobiální látku, která se nachází v kuchyňském octě, ale obsahuje ji například i jablečný mošt.

Že by něco takového mohlo být dobré pro vaše zdraví? Ano, opravdu. Přečtěte si náš článek a uvidíte sami.

Jak vzniká kyselina octová?

K produkci kyseliny octové musí být ideální prostředí. Toto prostředí začíná přítomností ovocných cukrů, které lze fermentovat na alkohol. Tento alkohol je pak přeměněn na kyselinu octovou prostřednictvím jiných kvasinek a bakterií. Jednou z výhod, které má kyselina octová v potravinách nebo nápojích, je to, že brání růstu dalších nežádoucích patogenních organismů.

Zajímavost: Kyselina octová má dvojče – kyselinu mléčnou! Kyselina mléčná se vyrábí při kvašení zeleniny – jako jsou kysané okurky a zelí.

Pozor na mylné představy

Běžná mylná představa je, že kyselina octová je vlastně ocet. Ne, není to tak. Kyselina octová je obsažena v octě, ale zjistíte, že je i v takových produktech, jako jsou okurky a ušní kapky. Ocet je štiplavý roztok 4 až 7 procent kyseliny ve vodě, obvykle připravený fermentací ovoce nebo destilací zrn. Zředěná kyselina octová postrádá pikantní chuť, enzymy a vitamíny specifické pro ocet.

Kyselina octová a zdraví

K prospěšným účinkům kyseliny octové pro zdraví může uvést, že vede ke:

  • snížení zánětu
  • snížení krevního tlaku
  • udržení hladin cukru v krvi na uzdě

Kyselina octová má také alkalický účinek, který pomáhá ve funkcích všem systémům v těle. Trpíte patogeny nebo candidou? Kyselina octová vám může také pomoci: má antimikrobiální účinek, když ji pijete.

Kyselina octová je po staletí základem lidového léčitelství po celém světě.

1. Zabíjí bakterie

Ocet se používá jako přírodní dezinfekční prostředek, hlavně díky obsahu kyseliny octové. Kyselina octová má silné antibakteriální vlastnosti a může být účinná při usmrcení několika specifických kmenů bakterií.

Jedna studie (in vitro) z roku 2014 ve skutečnosti zjistila, že kyselina octová byla schopna blokovat růst myobakterií, rodu bakterií zodpovědných za vyvolání tuberkulózy a malomocenství. Další výzkumy ukazují, že ocet může také chránit před bakteriálním růstem.

2. Snižuje hladinu cukru v krvi

Nebylo by úžasné, kdybyste do jídla přidali jednoduchou ingredienci, která by fungovala jako kotva a udržovala by nízko příliš vysokou hladinu cukru v krvi? Jak se ukazuje, taková přísada existuje. Jak jste asi správně uhádli, je to kyselina octová.

A její účinek v tomto směru může být docela dramatický. V jedné malé studii lidé, kteří jedli máslovou bagetu s pomerančem (85 g) a pomerančový džus – snídani s vysokým obsahem sacharidů – viděli, jak se jejich krevní cukr v následující hodině zvedne. Když ale také vypili polévkovou lžíci octa z jablečného moštu (s přídavkem umělého sladidla ke zlepšení chuti), byla hladina cukru v krvi po jídle o 50 procent nižší! Podobné snížení hladiny cukru v krvi o 50 procent se stalo, když měli s kuřecím masem a rýží trochu octa (ten obsahuje kyselinu octovou).

Jak ke snížení přispívá kyselina octová? Vědci si nejsou jistí, ale vědí, že interferuje s enzymy, které narušují chemické vazby ve škrobech a druzích cukrů, které se nacházejí ve stolním cukru a mléce. To znamená, že vašemu tělu pak trvá déle, než tyto potraviny rozloží a než se to projeví na hladině cukru v krvi. Jiní vědci se domnívají, že kyselina octová udržuje potraviny v žaludku déle, takže se nestráví tak rychle. Kyselina octová může také zvýšit rychlost, jakou je glukóza přemísťována z krevního řečiště do svalových buněk.

3. Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak nejenže způsobuje další extra tlak na srdeční sval a způsobuje, že se postupem času pomalu oslabuje, ale vysoký krevní tlak je také hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob. Kromě úpravy vaší stravy a přidání jisté míry cvičení do vašeho života, výzkum zjistil, že kyselina octová může také pomoci kontrolovat krevní tlak.

Sponzorováno

Na jednom zvířecím modelu vědci zjistili, že kyselina octová byla schopna snížit krevní tlak u myší. Má se za to, že funguje tak, že snižuje hladiny reninu, specifického enzymu vylučovaného ledvinami, který se podílí na regulaci krevního tlaku.

4. Snižuje zánět

Akutní zánět hraje důležitou roli v imunitních funkcích, pomáhá chránit tělo před nemocemi a infekcemi. Dlouhodobé udržení vysoké úrovně zánětu, tento stav nazýváme chronický zánět, však může mít škodlivé účinky na zdraví. Studie ukazují, že tento zánět by mohl přispět k rozvoji různých chronických stavů, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Kyselina octová umí redukovat tento zánět. Podle studie vedlo podávání kyseliny octové myším po dobu 10 týdnů k významnému snížení několika markerů zánětu. Další nedávná studie z roku 2019 zjistila, že kyselina octová pomohla snížit zánětlivou odpověď u myší změnou aktivity specifického proteinu zapojeného do imunity.

5. Podporuje hubnutí

Několik výzkumů také naznačuje, že kyselina octová může napomáhat hubnutí. Třeba studie v European Journal of Clinical Nutrition ukázala, že kyselina octová pomohla zpomalit vyprazdňování žaludku, což vám může pomoci udržet pocit plnosti po delší dobu – a to ve finále podporuje vaše hubnutí.

Lékařské využití

Dostupná léčiva obsahující kyselinu octovou byla úřady schválena k léčbě infekcí vnějšího ušního kanálu, bakteriální vaginózy či vší. Některé zdroje také doporučují kyselinu octovou pro další problémy, jako jsou ušní infekce, drozd (candidová infekce), plantární bradavice, plíseň nehtů a impetigo.

Kde kyselinu octovou najdete?

Kyselina octová se klasicky vyskytuje v octu, který se používá v receptech od salátů, do koření, polévek a omáček. Ocet se také používá jako konzervační látka. Navíc jej lze použít k výrobě přírodních čisticích prostředků, pleťových tonerů, sprejů na hmyz a dalších podobných produktů.

I některé léky obsahují kyselinu octovou, včetně těch, které se používají k léčbě ušních infekcí. Někteří jej také používají při léčbě jiných stavů, včetně bradavic, vši a plísňových infekcí, i když je třeba provést další výzkum, aby se vyhodnotila jeho bezpečnost a účinnost.

Kyselinu octovou používají výrobci také k vytváření různých produktů. Používá se zejména k výrobě chemických sloučenin, jako je monomer vinylacetátu, jakož i parfémů, produktů pro ústní hygienu, produktů pro péči o pleť, inkoustů a barviv.

Možné vedlejší účinky kyseliny octové

Jaké jsou tedy vedlejší účinky kyseliny octové? A je kyselina octová škodlivá pro člověka?

Hodnota pH kyseliny octové, která je měřítkem toho, jak bazická nebo kyselá látka je, klesá na hodnotu přibližně 2,4. Přestože je klasifikována jako slabá kyselina, může při přímé aplikaci pokožku spálit nebo dráždit.

Z důvodu možného nebezpečí kyseliny octové se často doporučuje před konzumací nebo lokální aplikací zředit ocet vodou. Před použitím například jablečného octa se doporučuje ředit ho 1 šálkem vody na každých 1-2 polévkových lžic octa. Konzumace velkého množství může způsobit nežádoucí účinky, jako je pálení krku, eroze zubní skloviny a podráždění kůže.

Sponzorováno

Pokud užíváte jakýkoli typ octa léčivě, sdělte to nejprve svému lékaři, pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky, abyste zabránili nežádoucím interakcím. Nezapomeňte také začít s nízkou dávkou a postupně si vypracujte cestu k posouzení tolerance. Pokud si všimnete jakýchkoli negativních vedlejších účinků, které mohou zahrnovat nízkou hladinu cukru v krvi nebo zažívací potíže, zvažte snížení dávky nebo přerušení používání.

Přečtěte si v našem magazínu také o dalších kyselinách

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva