Sponzorováno

Kyselina močová – co je to a jak snížit její množství v těle? 4.8/5 (409)

  • Snížení hladiny kyseliny močové v těle může být důležité pro prevenci a léčbu dně a dalších onemocnění spojených s nadměrnou hladinou kyseliny močové. V tomto článku najdete několik způsobů, jak toho docílit.
  • Změna stravy: Omezte konzumaci potravin bohatých na puriny, jako jsou červené maso, vnitřnosti, mořské plody a některé druhy luštěnin. Zvyšte příjem potravin s nízkým obsahem purinů, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny. Omezte příjem alkoholu, zejména piva, které může zvyšovat hladinu kyseliny močové. Ujistěte se, že pijete dostatek vody, což může pomoci odplavit nadbytečnou kyselinu močovou z těla.
  • Hubnutí: Pokud máte nadváhu, snižování hmotnosti může snížit hladinu kyseliny močové v těle, protože tukové buňky mohou produkovat více kyseliny močové.
  • Omezte alkohol: Alkohol může zvyšovat hladinu kyseliny močové a také narušit jeho vylučování z těla. Omezte konzumaci alkoholu, zejména piva.
  • Dodržujte léčebný plán: Pokud vám lékař předepsal léky na snížení hladiny kyseliny močové, je důležité je pravidelně užívat, jak vám bylo předepsáno.
  • Konzultujte to s lékařem: Pokud máte diagnostikovanou dna nebo hyperurikémii (vysokou hladinu kyseliny močové), konzultujte s lékařem nebo revmatologem. Může vám doporučit další kroky a vhodnou léčbu.
  • Vše je důležité konzultovat s lékařem, protože příliš rychlé snižování hladiny kyseliny močové může vést k zhoršení symptomů dny. Každý jedinec má své vlastní potřeby a závisí na závažnosti a příčinách vyšší hladiny kyseliny močové v těle.

Urátové krystaly z kyseliny močové

Urátové krystaly z kyseliny močové

Testy u doktora ukázaly zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Co hrozí a jak tento stav zvrátit? Kyselina močová je látka špatně rozpustná ve vodě, při zvýšené koncentraci může pak vytvářet krystalky, které se mohou usazovat v kloubech a vzniká onemocnění zvané „dna“.

Jaká je ideální hladina kyseliny močové v krvi? Optimální hladina je u mužů a žen rozdílná:

  • Muži: 220 – 420 mmol / l
  • Ženy: 140 – 340 mmol / l

V moči je měření méně přesné, hodnoty jsou pro muže i ženy: 1,5 – 4,5 mmol / d.

Kyselina močová se z těla vylučuje prostřednictvím ledvin, ale její vyloučené množství se pohybuje kolem 7.5-13%. Zbývající množství zůstává v těle. Je to antioxidant, který se významně podílí na antioxidační ochraně organismu, ochraňuje hlavně před působením kyslíkových radikálů. Její obsah v těle by měl být ale vyvážený v optimálních hodnotách. Pokud dlouhodobě převyšuje hodnoty, je zvýšená pravděpodobnost bolestivé nemoci „dny“.

Jak změřit hladinu kyseliny močové

Jak správně změřit kyselinu močovou a co bychom měli udělat před návštěvou doktora resp před odběrem krve? Odběr ráno, nalačno (10 – 12 hodin před odběrem nejíst, být v relativním klidu, doporučuje se vypít 2 – 3 dl vody), po tělesném klidu, bez předchozího opalování. Před odběrem nejíst vnitřnosti zejména játra, maso max. 150 g / den, vyloučit kávu, coca-colu, čaj, pivo, alkohol, také se vyhnout luštěninám.

Co zvyšuje hladinu kyseliny močové?

Nejčastějšími faktory zvyšující hodnoty kyseliny močové v krvi jsou:

  • věk,
  • dietní chyba (špatné stravování),
  • stres,
  • zvýšená tělesná zátěž,
  • kouření,
  • alkohol,
  • obezita,
  • onemocnění ledvin,
  • genetika,
  • užívání některých léků.

Kyselina močová – pozor na maso

V poslední době je příčinou zvýšení kyseliny močové nadměrná konzumace masa, zejména bílkovin u sportovců. Ti ačkoli žijí relativně zdravým životem a snaží se konzumovat zdravé potraviny, mají často zvýšené hodnoty kyseliny močové právě díky konzumaci nadměrného množství bílkovin.

Masité potraviny jsou podstatně hůře stravitelné než zelenina. Trávení živočišných bílkovin vede k tvorbě nadměrného množství kyseliny močové a současně se zvýší překyselení těla. Rada tedy zní méně masa a více zeleniny.

Dna a kyselina močová

Jedná se o metabolickou nemoc, kdy organismus není schopen v dostatečné míře odbourávat puriny, které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Odpovědnost za tuto nemoc nese trávicí enzym urikázy, který oxiduje kyselinu močovou, postupně vytváří krystalickou hmotu. Nemoc úzce souvisí se stravováním a významně k ní přispívá nadměrná konzumace masa a alkoholu a dalších potravin s vysokým obsahem purinů. V dřívějších dobách si stravu bohatou na maso a alkohol mohla dopřát spíše jen šlechta, odtud také pochází označení nemoc králů.

Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky zejména v kloubech, kde svými ostrými hranami opotřebovávají klouby a působí bolesti. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách.

Přečtěte si: Léčba dny a nové postupy léčby

Dna (arthritis Urica) nenastoupí ze dne na den. Lékaři vám mohou pěkných pár let diagnostikovat zvýšenou kyselinu močovou a klouby nemusí bolet, ale však krystalky dny se postupně usazují v kloubech a postupně jejich narušují až přijde k akutním velkým bolestem zánětu.

Sponzorováno

Palec u nohy jako první příznak

Prvním postiženým kloubům bývá nejčastěji palec u nohy. Palec napuchne a červená, zůstane bolestivý na dotek a kůže je něm leskle napnutá. Tvrdou bolest obvykle spustí nadměrná konzumace jídla a alkoholu, únava, stres nebo také chirurgický zákrok. Při neléčení dny hrozí poškození kloubů či poškození ledvin. Prvním krokem při léčbě je úprava stravování a životního stylu. I po pominutí akutního záchvatu je nutné, aby pacient dodržoval přísnou dietu a nepil alkohol.

Tento symptom zpravidla objevuje až po desítkách let zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (u mužů nad 420 mikromol / l, u žen více než 360 mikromol / l). Jde o akutní záchvat dnové artritidy, nemoci, která je způsobena ukládáním solí kyseliny močové do kloubů. Může postihnout a poškodit jakýkoli kloub, nejčastěji postihuje menší klouby. Dna postihuje častěji obézní muže. Toto onemocnění je známé již od pradávna, ale v současné době díky špatnému životnímu stylu a snadné dostupnosti rizikových potravin stoupá počet lidí s tímto onemocněním.

Potraviny které jsou zakázány při dně a při zvýšené kyselině močové

Jak již bylo zmíněno, prvním krokem při léčbě je úprava stravování a životního stylu. Je to vynechání všech potravin které zvyšují kyselinu močovou. Je nezbytně vynechat potraviny, které obsahují více než 40-50 mg purinů na 100 g.

Dieta při dně klade důraz na omezení potravin s vysokým obsahem purinů mezi které patří například maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové extrakty, uzeniny. Určitě se vyhněte těmto potravinám:

  • Maso z mladých zvířat, zvěřina
  • Smažená a grilovaná masa
  • Uzeniny, masové polévky a vývary
  • Vnitřnosti – játra, ledviny, srdce,
  • Toto je nevhodná zelenina: špenát, kapusta, houby, rebarbora, česnek, křen, chřest
  • Dále tučné sýry, sojová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky, různé druhy alkoholu.

Potraviny které jsou povoleny při zvýšené kyselině močové nebo dně

Důležitá je úprava, nejlépe pokud maso vaříte, puriny se vyplavují do vody, proto je dobré maso vařit ve větším objemu vody. Mezi doporučené potraviny patří:

  • Nápoje – ovocné šťávy (ne moc sladké), voda s ovocnou šťávou, částečně mléčné výrobky, kopřivový nebo pampeliškový čaj, ovocný čaj.
  • Koření – kmín, majoránka, semínka, pažitka
  • Zelenina – mrkev, celer, brambory,
  • Ovoce pomeranč, třešně, kiwi, jahody, listová zelenina
  • Cereálie, kukuřice, rýže, těstoviny
  • Vejce vařené natvrdo

Další postupy proti dně

Predispozice k tomuto onemocnění je sice dána geneticky, ale průběh je možné zpomalit či zastavit správným stravováním.

U dny je velmi důležité dostat do organismu velké množství vody, aby se mohlo pročistit. V pitném režimu dejte přednost alkalickým minerálkám, protože napomáhají alkalizaci moči, a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, zabraňují tak tvorbě krystalů. Omezte kávu a další nápoje s kofeinem, nepijte sladké nápoje. Vylučte také alkohol, jednak odvodňuje a navíc dráždí močové cesty.

Vyhněte se červenému masu, uzeninám, ledvinkám, játrech, houbám, sardinky, sardele, hrášku. Zařaďte bromelain, neboť ten se nachází v ananasu, ale ještě lépe jsou višně. Obsahují totiž dvě důležité látky: antokyany a bioflavonoidy, které jsou účinné antioxidanty a brání vzniku zánětů v těle například již zmíněných: pomerančích, banánech, třešeň, kiwi, datle, hrušky, jahody, borůvky.

Pozor také na fruktózu

Dalším faktorem, který zvyšuje kyselinu močovou mnohem výrazněji než zmíněná „purinová“ jídla je fruktóza. Fruktóza je cukr, který obsahuje kukuřičný sirup (bohatě přidáván do slazených nápojů, pečiva, zavařováním a téměř všech zpracovávaných potravin), klasický cukr, ale i med, ovoce, případně velmi oblíbený agave sirup. Přesto, že tyto potraviny obsahují minimální množství purinů, jejich konzumace v množství v jakém je přijímáme má na hladinu kyseliny močové mnohem větší vliv než konzumace masa.

Kromě toho, že fruktóza zvyšuje produkci kyseliny močové, výrazně se podílí na tvorbě triglyceridů a jejich ukládání do jater, což vede k nealkoholové steatóze jater a spolupodílí se i na vzniku inzulínové rezistence, což v konečném důsledku opět vede k nadprodukci kyseliny močové. Tato tvrzení potvrdila i americká studie, která zaznamenala zvýšení rizika hyperurikémie (vysoká hladina kyseliny močové v krvi) o 82% při konzumaci čtyř slazených nápojů denně.

Nejúčinnější je prevence

Jako nejlepší prevence vzniku dny a zvýšené kyseliny močové se jeví snížení příjmu fruktózy a alkoholu a zároveň výběr stravy s nižším obsahem cukrů, aby se předešlo vzniku inzulínové rezistence a ztučnění jater. Konzumace masa a ryb pravděpodobně nemá u zdravých jedinců vliv na vznik dny, jelikož se u nich zvýší zároveň její vylučování. Důležité je přijímat dostatek vitaminu C, který pomáhá snižovat produkci kyseliny močové vyvolanou příjmem fruktózy (zcela se fruktóze vyhnout nedá).

Sponzorováno

A jak snižujete množství kyseliny močové v těle vy? Máte nějaké tipy a rady? Napište nám je do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

6 Komentářů u článku “Kyselina močová – co je to a jak snížit její množství v těle?”

  1. Hedvika napsal:

    Prosím, napište mi někdo, jak na dnu.
    Děkuji za odpověď.
    Hedvika

  2. dnař napsal:

    Prosím vás, aspoň ten vskutku umný překlad dejte do formy správné češtiny.
    Bromelain je komplexní proteáza, upravující trávení bílkovin, které ale nemají s dnou nic přímo společného.. bromelain protože ananas je jako co? Odpovím.. autor pořádně neví, která bije. Takovéhle články plodí novinářové, co si něco přečtou a pak bez pochopení píší text. Kyselina močová je produktem metabolismu purinů a ne proteinů. Puriny pouze doprovázejí proteiny v červeném mase.
    Skutečná perla.. „různé druhy alkoholu ten je nejhorší ze všeho – obsahuje vysoké množství purinů.“ KRAVINA, LÍH NEOBSAHUJE ŽÁDNÉ PURINY, JE NEŽÁDOUCÍ KVŮLI VLIVU NA METABOLISMUS POSUNEM HOMEOSTÁZY DO KYSELÉ OBLASTI.
    Mléčné výrobky tučné jsou neutrální a nízkotučné snižují hladinu kyseliny močové.
    Atd. atd. Snad si to přepracujte, tenhle článek je pro ostudu.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva