Obsah článku
Pokračujte ve čtení tohoto článku a dozvíte se, jak může ošetření kyselinou mléčnou zlepšit vaši pokožku.
Jak může ošetření kyselinou mléčnou prospět vaší pokožce?
Kyselina mléčná podporuje buněčnou obnovu na povrchu pokožky. Dodává pleti jemnost a mladistvý vzhled. Chemický peeling dokáže odstranit sluneční a stařecké skvrny, akné, jizvy po akné a drobné vrásky. A v chemickém peelingu se právě často používají AHA kyseliny. Chemický peeling funguje pomocí chemikálie – v tomto případě kyseliny mléčné – na holé pokožce. Narušuje (odstraňuje mrtvé kožní buňky) vrchní vrstvu kůže (epidermis). Některé silnější peelingy mohou také cílit na střední vrstvy kůže (dermis). Obecně se složení chemického peelingu volí podle diagnózy, stáří a typu pokožky.
Kyselina mléčná se konkrétně používá k léčbě hyperpigmentace, stařeckých skvrn a dalších faktorů, které přispívají k matné a nerovnoměrné pleti. Mezi další výhody AHA, jako je kyselina mléčná, patří vylepšený tón pleti a lepší vzhled pórů.
Na rozdíl od AHA, jako je kyselina glykolová, je však kyselina mléčná o něco mírnější. Díky tomu je peeling s kyselinou mléčnou lepší volbou pro citlivou pokožku. Kyselina mléčná může být také volbou, pokud jste v minulosti vyzkoušeli jinou AHA a shledali jste produkt příliš silným.
Může mít kyselina mléčná nějaké vedlejší účinky?
Navzdory mírnější povaze kyseliny mléčné je stále považována za relativně silnou AHA kyselinu.
Její „peelingové“ účinky způsobí, že bude vaše pokožka zranitelnější vůči ultrafialovým paprskům (UV), takže opalovací krém je zde klíčový. Ujistěte se, že používáte krém na opalování každé ráno a podle potřeby jeho použití opakujte po celý den.
V průběhu času může nechráněné vystavení slunci vést k více stařeckým skvrnám a i jizvám. To může dokonce zvýšit vaše riziko rakoviny kůže.
Peelingy s kyselinou mléčnou mohou také způsobit podráždění, vyrážku a svědění. Tyto účinky jsou obvykle mírné a zlepšují se, jak si pokožka na produkt zvykne. Pokud vaše nežádoucí účinky přetrvávají i po několika prvních aplikacích, přestaňte přípravek používat a navštivte svého lékaře.
Peeling a produkty s kyselinou mléčnou byste neměli používat, pokud máte:
- ekzém
- psoriáza
- růžovka
Pokud máte přirozeně tmavší pleť, poraďte se před použitím se svým lékařem nebo dermatologem. Chemický peeling se může zvýšit riziko hyperpigmentace (zdroj zde).
Sponzorováno
Jak používat kyselinou mléčnou a peeling s ní
Pokyny k použití se liší podle složení a koncentrace produktu. Vždy si přečtěte štítek na produktu (nebo příbalový leták) a postupujte podle pokynů výrobce.
Nakoupené výrobky s kyselinou mléčnou
Pro lehčí a jemnější peeling hledejte produkt s 5% obsahem kyseliny. Střední peeling se může pohybovat od 10 do 15 procent kyseliny mléčné a hlubší (profesionální) peelingy mají ještě vyšší koncentrace.
Pravidlem je, že čím vyšší koncentrace, tím silnější výsledky. Možná nebudete muset používat silnější peelingy tak často, ale jakékoli následné podráždění může trvat déle.
Před první úplnou aplikací je důležité provést test na pokožce. To může pomoci výrazně snížit riziko nežádoucích účinků.
Pokračujte takto:
- Naneste na vnitřní stranu předloktí malé množství přípravku.
- Zakryjte oblast obvazem a nechte to takto chvíli zavázané.
- Pokud do 24 hodin nezaznamenáte žádné podráždění nebo zánět, měl by být produkt bezpečný pro použití jinde.
- Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, přestaňte produkt používat. Pokud se vaše nežádoucí účinky zhorší nebo trvají déle než jeden nebo dva dny, navštivte svého dermatologa.
Peelingy s kyselinou mléčnou jsou obecně určeny pro večerní aplikaci. Stejně jako ostatní AHA kyseliny, i kyselina mléčná zvyšuje citlivost na slunce, takže byste ji raději nikdy neměli užívat ráno.
Kyselina mléčná (lactic acid) je jemnější než kyselina glykolová a doporučuje se jak na pleť s jemnými vráskami, tak na pleť s akné.
Myslete na svoji ochranu
Při používání kyseliny mléčné byste měli každý den používat opalovací krém. Pro dosažení nejlepších výsledků nanášejte každé ráno krém na opalování a podle potřeby jej znovu nanášejte po celý den. Můžete použít denní hydratační krém obsahující opalovací krém, stejně jako základ s SPF.
Kyselina mléčná – sečteno a podtrženo
Kyselina mléčná se používá k vytvoření jemného chemického peelingu, který vám pomůže vyrovnat tón pleti. Pomáhá řešit stařecké skvrny, melasmu a drsnou strukturu spolu s jemnými liniemi na pleti.
Ačkoli jsou k dispozici produkty bez předpisu s kyselinou mléčnou, je důležité prodiskutovat vaše potřeby péče o pleť s dermatologem, než vyzkoušíte peeling s kyselinou mléčnou doma. Určité kožní stavy totiž mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků.
Pokud vyzkoušíte volně prodejný peeling s kyselinou mléčnou (nebo jinou kyselinou), před první úplnou aplikací proveďte kožní test. Rovněž byste měli kyselinu mléčnou používat vždy večer a pak každé ráno nanášet krém na opalování a podle potřeby ho aplikovat znovu po celý den.
Sponzorováno
A co vy? Jakou máte zkušenost s kyselinou mléčnou? Budeme moc rádi za vaše rady a doporučení v komentářích pod článkem.
Přečtěte si u nás i o dalších kyselinách na pokožku
- Kyselina mandlová – jaké má přínosy a účinky na pokožku
- Kyselina pantothenová (vitamín B5) na akné – jak funguje a jak se používá?
- Kyselina azelaová v kosmetice – na co je dobrá?
- Kyseliny pro pleť – co je dobré vědět + typy kyselin
Zdroje článku a studie o kyselině mléčné
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kyseliny v kosmetice, Pleť a pokožka těla, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články