Sponzorováno

Kyselina lipoová (alfa-lipoová) a její účinky na zdraví – na co je dobrá? 4.88/5 (57)

  • Kyselina alfa-lipoová je organická sloučenina v těle, která působí jako silný antioxidant. Může pro nás mít mnoho zdravotních výhod.
  • Tělo produkuje kyselinu alfa-lipoovou (ALA) přirozeně. Člověk však může zvýšit hladinu této kyseliny v těle vhodnými dietními rozhodnutími, užíváním doplňků stravy nebo obojím.
  • Užívání této kyseliny je stále populárnější, protože se věří, že může pomoci při hubnutí, cukrovce, ztrátě paměti, zdraví kůže a dalších zdravotních stavech.
  • Některé studie opravdu ukazují, že kyselina alfa-lipoová může mít příznivé účinky na zdraví, včetně zmírnění zánětu, snížení hmotnosti a snížení rizika srdečních chorob. Mnohé z těchto studií však byly malé, krátkodobé nebo na zvířecích modelech. K určení, zda je tato kyselina účinným léčebným nebo preventivním opatřením pro výše uvedené stavy a problémy, je nutný další výzkum.
  • Kyselina alfa-lipoová je obecně bezpečná pro dospělé, ale je nejlepší si promluvit s lékařem, než začnete užívat jakékoli nové doplňky stravy.

Jak našemu zdraví může prospět kyselina alfa-lipoová?

Jak našemu zdraví může prospět kyselina alfa-lipoová?

Dá se říci, že si kyselina alfa-lipoová získala v posledních letech hodně pozornosti. Je to organická sloučenina, která působí v těle jako silný antioxidant.

Vaše tělo produkuje kyselinu alfa-lipoovou přirozeně, ale nachází se také v různých potravinách a můžete ji užívat i jako doplněk stravy. Výzkum naznačuje, že může hrát roli při hubnutí, cukrovce a dalších zdravotních stavech. Mnoho lidí si však klade otázku, zda je efektivní.

Tento článek popisuje kyselinu alfa-lipoovou, její výhody, vedlejší účinky a doporučené dávkování. Čtěte dál, pokud se o této kyselině chcete dozvědět více.

Pojďme si kyselinu alfa-lipoovou představit více

Kyselina alfa-lipoová je organická sloučenina, která se nachází ve všech lidských buňkách. Vyrábí se uvnitř mitochondrií – známé také jako elektrárna buněk – kde pomáhá enzymům přeměňovat živiny na energii. Základní funkcí mitochondrie je produkce energie pro organizmus

Kyselina alfa-lipoová má navíc silné antioxidační vlastnosti. Kyselina alfa-lipoová je rozpustná ve vodě i tuku, což jí umožňuje pracovat v každé buňce nebo tkáni v těle. To je výhoda, protože většina antioxidantů takto rozpustné nejsou. Například vitamin C je rozpustný pouze ve vodě, zatímco vitamin E je rozpustný pouze v tucích.

Antioxidační vlastnosti kyseliny alfa-lipoové byly spojeny s několika výhodami, včetně nižší hladiny cukru v krvi, snížení zánětu, zpomaleného stárnutí kůže a zlepšení funkce nervů.

Lidská těla produkují kyselinu alfa-lipoovou pouze v malém množství. Proto se mnozí obracejí na určité potraviny nebo doplňky, aby optimalizovali svůj příjem této kyseliny. Živočišné produkty, jako je červené maso a vnitřní orgány, jsou skvělým zdrojem kyseliny alfa-lipoové, u rostlinných potravin jsou to pak brokolice, rajčata, špenát a růžičková kapusta.

Kyselina alfa-lipoová a hubnutí

Výzkum ukázal, že kyselina alfa-lipoová může ovlivnit hubnutí hned několika způsoby.

Některé studie (třeba tato) naznačují, že může snížit aktivitu enzymu AMP-aktivované proteinové kinázy (AMPK), který se nachází v hypotalamu mozku. Když je AMPK aktivnější, může to zvýšit pocit hladu.

Na druhé straně potlačení aktivity AMPK může zvýšit počet kalorií, které vaše tělo spaluje v klidovém režimu. Zvířata, která dostala kyselinu alfa-lipoovou, spálila více kalorií. Studie u lidí však ukazují, že kyselina alfa-lipoová má jen mírný dopad na hubnutí.

Analýza 12 studií zjistila, že lidé, kteří užívali doplněk kyseliny alfa-lipoové, shodili za 14 týdnů v průměru o 0,69 kg více než ti, kteří užívali placebo. Ve stejné analýze alfa-lipoová kyselina neovlivnila významně obvod pasu. Další analýza 12 studií zjistila, že lidé, kteří užívali kyselinu alfa-lipoovou, shodili v průměru o 1,27 kg více než ti, kteří užívali placebo.

Stručně řečeno, zdá se, že kyselina alfa-lipoová má jen mírný vliv na hubnutí lidí.

Kyselina alfa-lipoová a diabetes

Cukrovka postihuje cca více než 400 milionů dospělých na celém světě. Klíčovým příznakem nekontrolovaného diabetu je vysoká hladina cukru v krvi. Pokud se tento problém neléčí, může to způsobit zdravotní problémy, jako je ztráta zraku, srdeční choroby a selhání ledvin.

Kyselina alfa-lipoová se stala populární jako potenciální pomoc při cukrovce, protože se ukázalo, že snižuje hladinu cukru v krvi u zvířat i lidí. Ve studiích na zvířatech snížila hladinu cukru v krvi až o 64%. Jiné studie u dospělých s metabolickým syndromem prokázaly, že může snížit inzulínovou rezistenci a snížit hladinu glukózy v krvi nalačno a hladiny HbA1c (hladinu glykovaného hemoglobinu v krvi). Vědci se domnívají, že kyselina alfa-lipoová pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi tím, že podporuje procesy, které mohou odstraňovat tuk nahromaděný ve svalových buňkách, což jinak činí inzulín méně účinným.

Kyselina alfa-lipoová může navíc snížit riziko komplikací s cukrovkou. Bylo prokázáno, že zmírňuje příznaky poškození nervů a snižuje riziko diabetické retinopatie (poškození očí), ke které může dojít při nekontrolovaném diabetu. Má se za to, že tento účinek je způsoben silnými antioxidačními vlastnostmi kyseliny alfa-lipoové.

Přestože se ukázalo, že kyselina alfa-lipoová napomáhá kontrole hladiny cukru v krvi, nepovažuje se tato metoda za kompletní léčbu diabetu. Pokud máte cukrovku a chcete vyzkoušet kyselinu alfa-lipoovou, je nejlepší nejprve mluvit se svým lékařem, protože její užívání může ovlivňovat léky, které aktuálně užíváte.

Sponzorováno

Další zdravotní přínosy kyseliny alfa-lipoové

Kyselina alfa-lipoová byla spojena také s řadou dalších zdravotních výhod. Pojďme se na ně ve zkratce podívat:

Může zpomalit stárnutí pleti

Výzkum ukázal, že kyselina alfa-lipoová může pomáhat v boji proti známkám stárnutí kůže. V jedné studii vědci zjistili, že použití krému obsahujícího kyselinu alfa-lipoovou na kůži snížilo jemné linky, vrásky a drsnost kůže bez vedlejších účinků. Při aplikaci kyseliny alfa-lipoové na pokožku se „vpije“ do vnitřních vrstev pokožky a nabízí antioxidační ochranu před slunečním zářením.

Kyselina alfa-lipoová navíc zvyšuje hladinu dalších antioxidantů, jako je glutathion, které pomáhají chránit před poškozením kůže a mohou snižovat známky stárnutí (zdroj zde).

Může zpomalit ztrátu paměti

Ztráta paměti je běžným problémem starších dospělých. Předpokládá se, že zejména poškození oxidačním stresem hraje rozhodující roli při ztrátě paměti. Protože kyselina alfa-lipoová je silným antioxidantem, studie zkoumaly její schopnost zpomalit progresi poruch charakterizovaných ztrátou paměti, jako je Alzheimerova choroba.

Lidské i laboratorní studie naznačují, že kyselina alfa-lipoová zpomaluje progresi Alzheimerovy choroby tím, že neutralizuje volné radikály a potlačuje zánět.

Pouze několik studií však zkoumalo poruchy související s kyselinou alfa-lipoovou a ztrátou paměti. Před nějakým přímým doporučením léčby alfa-lipoovou kyselinou je třeba více výzkumu.

Podporuje zdravé nervové funkce

Výzkum ukázal, že kyselina alfa-lipoová podporuje zdravé nervové funkce. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že zpomaluje progresi syndromu karpálního tunelu v jeho raných stádiích. Tento stav je charakterizován necitlivostí nebo brněním v ruce způsobeným sevřeným nervem. Navíc se ukázalo, že užívání kyseliny alfa-lipoové před a po operaci syndromu karpálního tunelu zlepšuje výsledky zotavení (zdroj zde).

Studie také objevily, že kyselina alfa-lipoová může zmírnit příznaky diabetické neuropatie, což je bolest nervů způsobená nekontrolovaným diabetem.

Pomáhá při zánětu

Chronický zánět je spojen s několika chorobami, včetně rakoviny a cukrovky. Bylo prokázáno, že kyselina alfa-lipoová snižuje několik markerů zánětu.

V analýze 11 studií kyselina alfa-lipoová významně snížila hladiny proteinu reaktivního zánětlivého markeru C (CRP) u dospělých s vysokými hladinami CRP. A ve studiích ve zkumavkách kyselina alfa-lipoová snížila markery zánětu, včetně NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 a IL-6.

Může také snížit rizikové faktory srdečních chorob

Výzkumy (kombinace laboratorních výzkumů, výzkumů na zvířecích i lidech) ukázaly, že antioxidační vlastnosti kyseliny alfa-lipoové mohou snížit několik rizikových faktorů srdečních chorob.

Za prvé, antioxidační vlastnosti umožňují kyselině alfa-lipoové neutralizovat volné radikály a tím snížit oxidační stres, který je spojen s poškozením, které může zvýšit riziko srdečních chorob.

Za druhé, bylo prokázáno, že zlepšuje endoteliální dysfunkci – stav, při kterém se krevní cévy nemohou řádně dilatovat, což také zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice (zdroj zde).

Vedlejší efekty Kyseliny alfa-lipoové – existují nějaké?

Kyselina alfa-lipoová je obecně považována za bezpečnou s malými nebo žádnými vedlejšími účinky. V některých případech se u lidí mohou vyskytnout mírné příznaky, jako je nevolnost, vyrážky nebo svědění. Výzkum však ukazuje, že dospělí mohou užívat až 2 400 mg bez škodlivých vedlejších účinků. Vyšší dávky se nedoporučují, protože neexistují důkazy o tom, že by přinášely nějaké další výhody.

Výzkum na zvířatech dále zjistil, že extrémně vysoké dávky kyseliny alfa-lipoové mohou podporovat oxidaci, měnit jaterní enzymy a působit na tkáň jater a prsu (zdroj zde).

Doposud bylo jen velmi málo studií zaměřeno na bezpečnost kyseliny alfa-lipoové u dětí a těhotných žen. Tyto populace by ji neměly brát, pokud to nedoporučí jejich lékař.

Pokud máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem dříve, než užijete kyselinu alfa-lipoovou, protože může interagovat s jinými léky, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi.

Jak užívat kyselinu alfa-lipoovou?

Kyselina alfa-lipoová se přirozeně vyskytuje v několika druzích potravin. Dobré zdroje kyseliny alfa-lipoové jsou například:

  • červené maso
  • orgány, jako játra, srdce, ledviny atd.
  • brokolice
  • špenát
  • rajčata
  • růžičková kapusta
  • brambory
  • zelený hrášek
  • rýžové otruby

Kyselina alfa-lipoová je také k dispozici jako doplněk. Doplňky stravy mohou obsahovat až 1 000krát více kyseliny alfa-lipoové než potraviny. Alfa-lipoové doplňky se nejlépe užívají na lačný žaludek, protože určitá jídla mohou snížit biologickou dostupnost kyseliny.

Ačkoli není stanovena žádná dávka, většina důkazů naznačuje, že 300–600 mg množství je dostatečné a bezpečné. Alternativně můžete postupovat podle pokynů na krabičce doplňků

Sponzorováno

Lidé s diabetickými komplikacemi nebo kognitivními poruchami mohou vyžadovat více kyseliny alfa-lipoové. V takových případech je nejlepší se zeptat lékaře, kolik ji brát.

Přečtěte si u nás také o dalších zajímavých kyselinách

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva