Obsah článku
Příroda dala lidstvu mnoho řešení k nápravě různých zdravotních problémů. S nárůstem farmacie a stále rostoucím seznamem škodlivých vedlejších účinků různých léků je kyselina jantarová alternativním a přirozeným řešením problémů souvisejících s bolestí.
Kyselina jantarová (někdy se uvádí pod názvem kyselina butandioová) se také vyskytuje ve zvířecích tkáních a v rostlinách po celém světě. Pro farmaceutické nebo domácí použití se extrahuje buď z jantaru, nebo se vyrábí synteticky.
Na etiketě na potravinách najdete tuto kyselinu pod označením E363.
Zdravotní benefity kyseliny jantarové
Na co může být kyselina jantarová dobrá?
Stimuluje nervový systém
Kyselina jantarová má speciální vlastnosti, které zmírňují stres a úzkost. Stres je prý příčinou různých komplikací, co se duševního a fyzického zdraví týče. Kyselina jantarová pomáhá odstranit hlavní příčiny stresu tím, že stimuluje váš mozek a „nastartuje“ jej tak, jak je zvykem.
Zlepšuje buněčné dýchání
Nedávné výzkumné studie odhalily schopnost kyseliny jantarové zlepšit buněčné dýchání a také metabolismus glukózy, který umožňuje tělu optimálně fungovat. Když jsou buňky schopné přijímat kyslík a používat jej k výrobě energie, má naše tělo tolik potřebnou energii, aby zůstalo fit a zdravé po celou dobu.
Zabraňuje nachlazení
Než byly tyto léčivé vlastnosti plně poznány, obklopovalo použití jantaru mnoho pověr. Lidé věřili, že kyselina jantarová může vyhnat zlé duchy, kteří způsobují nachlazení nebo chřipku. Tato pověra se ukázala být pravdou, protože kyselina jantarová pomáhá posilovat imunitní systém, což zase snižuje riziko nachlazení nebo chřipky.
Zmírnění bolest zubů u kojenců
Snad jednou z největších výhod kyseliny jantarové je to, že se používá ke zmírnění bolavých zoubků u kojenců. Když malému dítěti začnou růst zoubky, má dítě bolesti. Pokud se použije jantar ve formě náhrdelníku, uvolní se právě kyselina jantarová, pokud se náhrdelník nosí v blízkosti pokožky dítěte. Kyselina se pak vstřebává do pokožky dítěte a vyvolává uklidňující účinek.
Jedna studie z roku 2019 však zjistila, že kyselina jantarová nemůže být uvolněna z korálků baltického jantaru do lidské kůže, a tak nemá žádné protizánětlivé vlastnosti. Takže je to možná jen pověra, které chceme věřit.
Používá se k léčbě artritidy
Přestože název naznačuje něco jiného, kyselina jantarová je ve skutečnosti protizánětlivá a obsahuje mnoho antioxidantů. S různými vlastnostmi, které zmírňují bolest, nosí mnoho pacientů na zápěstí nebo postižené oblasti jantarovou barvu, aby bylo možné účinně zmírnit bolest.
Účinky na srdce
Kyselina jantarová reguluje kardiomyocyt. To znamená, že to pomáhá srdci „pumpovat“ krev správně. To je dobré pro lidi trpící kardiovaskulárními poruchami. O kyselině jantarové je známo, že pomáhá předcházet srdečním záchvatům.
Sponzorováno
Vyčistí mysl od negativity a uklidní vás
Kyselina jantarová má vliv i na naši mysl. Současné světové problémy a i vaše každodenní problémy vám mohou způsobit spoustu stresu, což je pro vaše celkové zdraví špatné. Jelikož kyselina jantarová pomáhá uvolňovat stres a hromadění chemikálií, zažíváte jakýsi blažený pocit.
Odstranění stresu je důležité, protože jakmile se uklidníte, můžete se soustředit na to, co je ve vašem životě důležité. Pravidelné procvičování relaxačních technik může vést k tomu, že budete řešit stresové situace s větší lehkostí – a to hlavně v dlouhodobém horizontu.
Kyselina jantarová jako čisticí prostředek
Kyselina jantarová má nesčetné výhody pro lidské tělo. Třeba se zjistilo, že přirozené čisticí vlastnosti kyseliny jsou pro nás hodně zajímavé, protože se říká, že jsou schopny vyčistit vše – třeba vyklizení nahromaděné chronické bolesti, která uvolňuje negativní energii.
Mnoho lidí nosí baltský jantar, aby uvolnili jejich mysl a zbavili se jakékoli negativní energie, což je způsob, jak zlepšit jejich koncentraci během meditace. Kyselina jantarová obsažená v baltském jantaru dává lidem vřelý pocit, když začínají potlačovat své touhy a stávají se spojenými s vesmírem. Nošení baltského jantaru umožňuje kyselině jantarové vstoupit do vašeho těla na dlouhou dobu – to proto najdete mnoho duchovních guru, kteří nosí korálky vyrobené z jantaru.
Mnoho lidí dodnes umožňuje dětem nosit jantar kvůli mnoha ochranným a léčivým vlastnostem. Je prokázáno, že děti, u nichž se zjistí, že mají takovýto kontakt s kyselinou jantarovou, jsou šťastnější a klidnější v těžších situacích.
Kyselina jantarová v kosmetice
Kyselina biojantarová má antimikrobiální vlastnosti, je vhodná při ošetření proti akné, má antioxidační aktivitu – je tedy vhodná pro použití v kosmetice.
Zdroje kyseliny jantarové
Přirozený zdroj kyseliny jantarové je hlavně z jantaru (slavný je baltský jantar), který se po dlouhodobém pobytu v zemi vytváří z pryskyřice borovice. Obsah kyseliny jantarové je v jantaru asi 3 – 8%. Lze ji také přirozeně nalézt v brokolici, rebarboře, řepě, chřestu, čerstvých masových extraktech, zelí a sýru.
Je přirozeně přítomen téměř ve všech rostlinných a živočišných tkáních. Stejně jako kyselina citronová a kyselina fumarová hraje důležitou roli v metabolických procesech a může se podílet na čisté syntéze glukózy, jiných cukrů a mastných kyselin.
Kyselina jantarová jako doplněk stravy
Hlavním důvodem, proč lze jako doplněk použít kyselinu jantarovou, je to, že se účastní citrátového cyklu (Krebsova cyklu), který pomáhá obnovit zdravý metabolismus. Kyselina jantarová může být použita pro symptomy způsobené menopauzou, jako jsou návaly horka a podrážděnost. Může také pomoci snížit únavu a zlepšit výkon mozku.
Kyselina jantarová – sečteno a podtrženo
Analgetické vlastnosti činí z kyseliny jantarové skvělý lék na mnoho onemocnění. Kyselina jantarová hraje po staletí klíčovou roli při léčení a poskytování úlevy od bolesti – snižuje také podrážděnost a pomáhá při menopauze.
Sponzorováno
Doufejme, že jednoho dne bude lidstvo schopno dále analyzovat tento lék a porozumět tomu, jak může být použit k lepšímu životu. Do té doby můžete i nadále těžit z různých použití kyseliny jantarové a z mnoha způsobů, jak vám může pomoci zlepšit vaše zdraví. Nezapomeňte se však nejprve poradit se svým lékařem. To je vždy dobrý začátek, zejména u alternativních léčebných metod.
A co si dále o jantaru přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
Keďže som nedávno propagoval kyselinu jantárovú ako elixír života bez vedľajších účinkov – nie je to celkom pravda – existujú aj reálne kontraindikácie.
Kyselina jantárová je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:
odchýlky v hladinách krvného tlaku;
choroba urolitiázy;
glaukóm;
vred tráviaceho traktu;
Alergická reakcia;
ischemická choroba srdca.
Kontraindikácie
Hlavné kontraindikácie pri používaní kyseliny jantárovej a jej derivátov: precitlivenosť, akútne zlyhanie pečene, renálna insuficiencia, žalúdočný a duodenálny vred, zvýšený krvný tlak.
Cytoflavín je navyše kontraindikovaný pri liečbe pacientov mladších ako 18 rokov; Reamberin – s traumou na lebku a edémom mozgu; Gelofusin – so zlým zrážaním krvi a akútnym zlyhaním srdca.
Vedľajšie účinky Prípravky s kyselinou jantárovou
Kyselina jantárová môže spôsobiť alergie (sčervenanie kože a svrbenie), hnačka a zvýšená ospalosť.
Okrem toho použitie mexipridolu, mexidolu a limonaru môže spôsobiť suchosť v ústach, nauzeu a zvýšenú kyslosť žalúdočnej šťavy hypersekréciou kyseliny chlorovodíkovej. To môže vyvolať bolesť v žalúdku.
Intravenózne podávanie môže sprevádzať parestézia končatín, zmeny krvného tlaku, bolesti hlavy, anafylaktický šok.
Interakcie s inými liekmi
Pri liekoch s inkompatibility kyseliny jantárovej so sedatívami zo skupiny barbiturátov, trankvilizérov a svalových relaxancií.
Prípravky s etylmetylhydroxypyridín-sukcinátom potencujú pôsobenie činidiel na liečenie epilepsie a Parkinsonovej choroby.
Cytoflavín nie je predpísaný súbežne s antibiotikami, hormónmi štítnej žľazy a kôrou nadobličiek.
Škodenie kyseliny jantárovej pre ľudské telo
Ale, ako viete, absolútne neškodné drogy sa nestávajú. Pred 40 rokmi však Americká správa pre potraviny a liečivá uviedla, že „neexistuje žiadny dôkaz, že kyselina jantárová je nebezpečná pre ľudí alebo zvieratá. Okrem toho zvieratá, na ktorých boli vykonané experimenty, preniesli kyselinu jantárovú v dostatočne veľkých dávkach. Avšak primeraná priemerná denná dávka kyseliny jantárovej pridaná do potraviny by nemala byť vyššia ako 0,01 mg na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Toto je rádovo menší ako množstvo sukcinátu, čo spôsobuje toxické symptómy u experimentálnych zvierat. “
Ak existovali toxické príznaky, znamená to, že by mohli poškodiť kyselinu jantárovú? A na pokusných zvieratách podľa správ výskumných pracovníkov sa vyskytlo gastrointestinálne krvácanie, hnačka, letargia, strata hmotnosti; poškodenie očí; erytém a opuch kože – tu je poškodenie kyseliny jantárovej pre kožu (nakoniec sa prejavujú väčšina jednoduchých mono- a dikarboxylových kyselín týmto spôsobom).
Indickí biológovia poskytli túto kyselinu potkanom a u 36% hlodavcov sa v močovom mechúre mesiac neskôr vytvorili kameň. A výsledky štúdie o vplyve kyseliny jantárovej na sliznicu hrubého čreva u potkanov boli publikované v The Journal of Gastroenterology. Ukázalo sa, že čím je vyššia hladina kyseliny jantárovej v tele, tým intenzívnejšia je tvorba erózie sliznice hrubého čreva. Bolo navrhnuté, že poškodenie sliznice je spôsobené znížením prietoku krvi a infiltráciou sliznice polymorfonukleárnymi bunkami, ktoré vytvárajú superoxidové radikály. V dôsledku toho reaktívne druhy kyslíka viedli k vzniku oxidačného stresu a apoptózy buniek.
Jantárová kyselina je výživový doplnok, ale je veľmi biologicky aktívny
Ale späť k ľuďom. Register FDA (2004) je uvedené, že kyselina jantárová je prídavnou látkou (E363), kyslosť reguláciu potravín a povolené priamym pridaním do nich, v prípade, že počet nie je väčší než primerane potrebné objemy (6 g na kg produktu).
Endogénne kyselina jantárová, je jedným z hlavných degradácie inhibičný neurotransmiter GABA katalyzátorov, avšak ako exogénne zložky, to môže viesť k zvýšenej psychomotorického miešania. V tomto prípade je zrejmé, že škoda kyseliny jantárovej pre deti, ktorú rodičia dávajú s dobrými úmyslami, ale bez rady lekára. Sukcinát chová aktívne a schopné vyvolať nielen nespavosť, závraty, horúčku a diurézu, ale aj k poškodeniu zubnej skloviny, zvýšenie žalúdočnej kyslosti (a tým k poškodeniu jej sliznice); bolesť svalov a kĺbov; problémy s pečeňou, obličkami a močovým mechúrom.
Berte na vedomie zoznam kontraindikácií pre lieky, ktoré obsahujú kyselinu jantárovú ako hlavnú aktívnu zložku. Ide o gastritídu s vysokou kyslosťou a žalúdočným vredom (a dvanástnikovým vredom); urolitiáza; koronárne arteriálne ochorenia; funkčné zlyhanie obličiek atď.
Kyselina jantárová nie je transformovaná do pečene do metabolitov: jej molekuly sú čiastočne zakotvené medzi molekulami fosfolipidových bunkových membrán. Taktiež sa zistila schopnosť kyseliny jantárovej lokálnej intersticiálnej (extracelulárnej) akumulácie v poškodených a ischemických tkanivách pečene, obličiek, mozgu a tiež v krvnej plazme.
Pred niekoľkými rokmi bol klasifikovaný metabolický receptor sukcinátového GPR91, ktorý je exprimovaný v obličkách a viaže sa ako ligand sukcinát. To môže viesť k uvoľňovaniu renínu pomocou glomerulárneho aparátu efektorových buniek obličiek a k aktivácii renín-angiotenzínového systému. Toto je vývoj hypertenzie indukovanej kyselinou jantárovou.
A akumulácia kyseliny jantárovej a jej zlúčenín v parenchýme pečene (tiež s receptormi GPR91) je plná proliferácie spojivového tkaniva, to znamená fibrózy.
Možno, že všetko, čo je potrebné mať na pamäti, že prínosy a škody sú antagonistu, takže poškodenie kyseliny jantárovej a jeho výhod je potrebné študovať, skôr než absolútna, zavádzajúce ľudí, ktorí sú náchylní k verí v uzdravenie.
Perspektívne je využitie kyseliny jantárovej ako rastlinného a pôdneho stimulátora – čo myslím aj v súvislosti so spádom chemtrails. Zálievka nie na listy – ku koreňom – 1 až 2 gramy v 10 litroch vody.
Kyselina jantárová je lacný stimulátor rastu rastlín. Vodné roztoky kyseliny jantárovej sa používajú na namáčanie semien, odrezkov, ošetrenie koreňov a postrek listov.
Kyselina jantárová je regulátor rastu rastlín a stresový adaptogén: zvyšuje odolnosť proti nepriaznivým vplyvom na životné prostredie, urýchľuje kvitnutie a zvyšuje produktivitu.
Rýchlo sa rozkladá v pôde a neznečisťuje životné prostredie. Najväčší účinok sa dosahuje pri spracovaní mladých rastlín.
Poznámka – pôvodný komentár pred schválením bol kompilátom zo zazdrojovaných textov a ich strojového prekladu. Redakcia toto skrátila na gros obsahu a bez gramatickej úpravy, takže pokiaľ má odborná verejnosť otázky, bude musieť požiadať o zdrojové linky z redakčného archívu. Mňa osobne, aj mojej mamy, sa týka jedna z kontraindikácií, takže už objednaná kyselina jantárová – a nie málo – pôjde hlavne „ku kytičkám“. Ešte dodám, že kyselina jantárová je priamy kontaktný protijed proti všeliemu jedu. Najrýchlejší spôsob – ak máte záhradu a jablone, je v prípade pichnutia včelou, po odstránení žihadla, odhryznúť kúsok nezrelého jabĺčka, vytlačiť šťavu a priložit na miesto vpichu. Do minúty je bolesť aj opuch preč. Takže oplatí sa mať niekoľkopercentý roztok k. j. aj v lekárničke. Mňa pred rokmi uštipol v búde vyrušený sršen – v zime v decembri /prosinec/.Rovno do nosa a poruke som nemal nič proti tomu.