Sponzorováno

Kyselina gama-linolenová (GLA) a její vliv na zdraví – na co je dobrá? 4.86/5 (21)

Některé studie ukazují, že užívání kyseliny gama linolenové (GLA) po dobu 6 měsíců nebo déle, může snížit příznaky u lidí s diabetickou neuropatií.

Některé studie ukazují, že užívání kyseliny gama linolenové (GLA) po dobu 6 měsíců nebo déle, může snížit příznaky u lidí s diabetickou neuropatií.

Gamma linoleová kyselina, také známá jako GLA, je omega-6 mastná kyselina. Nachází se v různých rostlinných semenných olejích, jako je olej z brutnáku lékařského nebo pupalkový olej.

Kyselina gama-linolenová (GLA) je tedy omega-6 mastná kyselina. Omega-6 mastné kyseliny se považují za esenciální mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo je nedokáže samo vytvořit. Musíte ji do těla dostat přes jídlo. Spolu s omega-3 mastnými kyselinami hrají omega-6 mastné kyseliny rozhodující úlohu v mozkových funkcích a jeho normálním růstu a vývoji.

Na co všechno se GLA používá?

Lidé často tuto kyselinu používají jako lék. Je pravda, že GLA má celou řadu možných použití, používá se například pro léčbu revmatoidní artritidy. Omega-6 mastné kyseliny jsou typem polynenasycených tuků velmi důležitých pro funkci mozku. Polynenasycené tuky obecně pomáhají udržovat zdravý reprodukční systém a podporují zdravou pokožku i vlasy a regulují metabolický systém.

Gamma kyselina linoleová (GLA) se používá na problémy, které postihují kůži včetně systémové sklerodermie, psoriázy a ekzému. Používá se také na polypy v ústech, na vysoký cholesterol, na srdeční onemocnění, na metabolický syndrom (syndrom-X), problémy s diabetem, na poruchy pozornosti, na poruchy hyperaktivity (ADHD) u dětí, syndrom chronické únavy i na senné rýmy (alergická rýma). Někteří lidé tuto kyselinu používají k prevenci rakoviny a pomáhá i pacientům s rakovinou prsu reagovat rychleji na léčbu tamoxifenem.

Několik jejich způsobů použití si nyní projdeme podrobněji:

1. Pomáhá při hyperaktivní poruše pozornosti

Lidský mozek je složen téměř ze 60 procent tukem (to ho vlastně činí nejtučnějším orgánem v těle vůbec). To znamená, že GLA, omega-6 mastné kyseliny (a ano, také omega-3 mastné kyseliny) jsou nezbytné pro normální mozkové funkce. Existuje výzkum, který dokazuje, že užívání GLA může pomoci zlepšit hyperaktivní poruchu pozornosti, velmi častou poruchu související právě s mozkem.

2. Pomáhá při udržování zdravé hmotnosti

GLA může hrát také významnou roli při udržování zdravé tělesné hmotnosti. Jedna studie naznačuje, že GLA může snížit přírůstek hmotnosti po velké ztrátě hmotnosti. V této studii bylo dříve obézním účastníkům podáváno denně 890 miligramů GLA, a to ve formě 5 gramů oleje z brutnáku po dobu jednoho roku. Studie zjistila, že ti, kterým byl podán GLA, přibrali významně méně váhy než účastníci, kteří neužívali GLA.

Sponzorováno

To naznačuje, že GLA může být užitečná při prevenci přírůstku hmotnosti u jedinců náchylných na obezitu.

3. Ekzém

GLA byla kdysi běžně užívána na léčbu ekzému. Důkazy týkající se tohoto použití jsou však docela smíšené. Některé rané výzkumy naznačují, že užívání gama kyseliny linolenové ústně po dobu 4 týdnů může zlepšit symptomy u dětí s alergickými kožními stavy, jako je svědění a zarudnutí. Kombinované výsledky z dalších 11 studií však ukazují, že kyselina gama linolenová z brutnákového oleje nebo pupalkového oleje nijak významně nezlepšuje alergické kožní stavy. Promluvte si o této možnosti se svým lékařem. Ten by vám měl říct více.

4. Diabetická neuropatie

GLA může pomoci při nervových problémech způsobenými diabetem (tj. diabetická neuropatie). Užívání gama kyseliny linolenové ústní po dobu 6-12 měsíců zřejmě snižuje příznaky a zabraňuje poškození nervů u lidí s bolestivými nervy v důsledku diabetu typu 1 nebo typu 2. Zdá se, že kyselina gama linoleová funguje lépe u lidí s dobrým stavem cukru v krvi. Na to přišlo několik studií.

5. Premenstruační syndrom (PMS)

Ačkoli většina studií nenalezla žádný účinek, některé ženy uvádějí, že u nich došlo ke zmírnění symptomů PMS, když užívaly GLA. Symptomy, které může GLA řešit jsou citlivost prsu, deprese, podrážděnost, otoky a nadouvání díky zadržování tekutin.

6. Rakovina prsu

Jedna studie zjistila, že ženy s rakovinou prsu, které užívaly GLA, měly lepší odpověď na tamoxifen (lék používaný k léčbě rakoviny prsu) než ty, které užívaly pouze samotný tamoxifen. Před užíváním doplňků GLA se však určitě poraďte se svým lékařem.

Zdroje GLA

Sponzorováno

GLA se nachází v typické stravě pouze ve velmi malých množstvích. Jak jsme již ve článku uvedli, velkými zdroji kyseliny gama-linolenové (GLA) jsou brutnákový a pupalkový olej. GLA dále také najdete v dalších různých olejích z rostlinných semen, třeba v oleji ze semen černého rybízu, jakož i ve spirulině. Mějte na paměti, že byste měli konzultovat s lékařem, než začnete užívat jakékoliv doplňky stravy (a to platí i o GLA).

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Kyselina gama-linolenová (GLA) a její vliv na zdraví – na co je dobrá?”

    1. Miroslav Kulfan napsal:

      Výborný článok

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva