Sponzorováno

Kyselina citronová a zdraví – jaké má účinky? Je dobrá nebo špatná? 4.92/5 (25)

Kyselina citrónová může být přirozená, nebo uměle vyrobená

Kyselina citrónová může být přirozená, nebo uměle vyrobená

Kyselina citronová je zmíněná na etiketách mnoha produktů: víno a pivo, balené ovoce a zelenina, hummus, salsa, dokonce i čisticí prostředky a kosmetické výrobky. Je to pravděpodobně nejběžnější konzervační a aromatická přídatná látka (propůjčuje jemně kyselou chuť jakékoli látce, do které je přidána). A je takřka všude.

Ale ne všechna kyselina citronová je vytvořena stejně. Existuje přirozeně se vyskytující druh – organická kyselina, která se nachází v zelenině a ovoci, zejména v citrusech. A pak je zde v laboratoři vyrobený druh kyseliny citronové.

Kyselina citronová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech, zejména citronech a limetkách. Je to vlastně to, co těmto plodům dává jejich kyselou chuť. Uměle vyráběná forma kyseliny citronové se běžně používá jako přísada do potravin, čisticích prostředků a doplňků výživy. Tato vyrobená forma se však liší od toho, co se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Z tohoto důvodu se můžete přirozeně zeptat, zda je pro vás taková kyselina citrónová dobrá, nebo spíše špatná.

Tento článek vysvětluje rozdíly mezi přírodní a uměle vyráběnou kyselinou citronovou a zkoumá její výhody, možnosti použití a bezpečnost.

Co přesně je vlastně kyselina citrónová?

Kyselina citronová byla švédským výzkumníkem poprvé odvozena z citronové šťávy v roce 1784. Bezbarvá sloučenina byla uměle vyrobena z citronové šťávy až na počátku 20. století, kdy vědci zjistili, že by mohla být také vyrobena z černé houby (plísně) Kropidlák černý (Aspergillus niger), která vytváří kyselinu citronovou, když se živí cukrem.

Kvůli své kyselé chuti se kyselina citronová používá převážně jako dochucovací a konzervační činidlo – zejména v nealkoholických nápojích a cukrovinkách. Používá se také ke stabilizaci nebo konzervování léků a jako dezinfekční prostředek proti virům a bakteriím.

Přírodní potravinové zdroje kyseliny citrónové

Citrusové plody a jejich šťávy jsou nejlepším přírodním zdrojem kyseliny citronové. Příklady citrusových plodů, které tuto kyselinu obsahují:

Ostatní ovoce také obsahuje kyselinu citronovou, ale v menším množství. Třeba tyto druhy ovoce:

  • ananas
  • jahody
  • maliny
  • brusinky
  • třešně
  • rajčata

Nápoje nebo potravinářské výrobky, které obsahují toto ovoce – například kečup v případě rajčat – obsahují také kyselinu citronovou. Kyselina citronová, i když se v nich přirozeně nevyskytuje, je také vedlejším produktem výroby sýra, vína a kváskového chleba.

Kyselina citronová uvedená v přísadách potravin a doplňků se vyrábí – není to tedy úplně to, co se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Je to proto, že výroba této přísady z citrusových plodů je příliš drahá a poptávka daleko převyšuje nabídku.

Umělé zdroje kyseliny citrónové a její použití

Díky vlastnostem kyseliny citronové je tato látka důležitou přísadou v různých průmyslových odvětvích. Potraviny a nápoje používají přibližně 70% vyrobené kyseliny citronové, farmaceutické a dietní doplňky používají 20% a zbývajících 10% jde do čisticích prostředků.

Potravinářský průmysl

Vyráběná kyselina citronová je jednou z nejběžnějších potravinářských přídatných látek na světě. Používá se ke zvýšení kyselosti, zvýšení chuti a zachování přísad. Sody, džusy, sušené nápoje, bonbóny, mražená jídla a některé mléčné výrobky často obsahují vyrobenou kyselinu citronovou.

Přidává se také do konzervovaného ovoce a zeleniny jako ochrana před botulismem, což je vzácné, ale závažné onemocnění způsobené bakteriemi Clostridium botulinum produkující toxiny.

Léky a doplňky stravy

Kyselina citronová je průmyslová složka léčiv a doplňků stravy. Přidává se k lékům, které pomáhají stabilizovat a uchovat účinné látky, a používá se ke zlepšení nebo maskování chuti žvýkacích a sirupových léčiv. Minerální doplňky, jako je hořčík a vápník, mohou také obsahovat kyselinu citronovou – ve formě citrátu – pro zlepšení jejich absorpce.

Dezinfekce a čistící prostředky

Kyselina citronová je užitečný dezinfekční prostředek proti celé řadě bakterií a virů. Studie ve zkumavce ukázala, že může být účinná při léčbě nebo prevenci lidského noroviru, hlavní příčiny nemocí přenášených potravinami. Kyselina citronová se komerčně prodává jako obecný dezinfekční a čisticí prostředek pro odstraňování mýdlové pěny, skvrn z tvrdé vody, vápna a rzi.

Je považována za bezpečnější alternativu k běžným dezinfekčním a čisticím prostředkům, jako je třeba chlorové bělidlo.

Přínosy kyseliny citronové pro zdraví a využití v těle

Kyselina citronová má mnoho působivých zdravotních výhod a funkcí v těle. Pojďme se na ně společně podívat.

Metabolizuje energii

Citrát – blízce příbuzná molekula kyseliny citronové – je první molekula, která se tvoří během procesu zvaného cyklus kyseliny citronové. Tyto chemické reakce ve vašem těle, které se také nazývají trikarboxylová kyselina (TCA) nebo Krebsův cyklus (citrátový cyklus), pomáhají přeměnit jídlo na využitelnou energii. Lidé a další organismy získávají většinu své energie právě z tohoto cyklu.

Zvyšuje absorpci živin

Doplňkové minerály jsou dostupné v různých formách. Ale ne všechny formy jsou vytvořeny rovnocenně, protože vaše tělo používá některé efektivněji. Kyselina citronová zvyšuje biologickou dostupnost minerálů a umožňuje tělu je lépe absorbovat (zdroj zde).

Například citrát vápenatý nevyžaduje absorpci žaludeční kyselinou. Má také méně vedlejších účinků – jako je plynatost, nadýmání nebo zácpa – kterou má jiná forma nazývaná uhličitan vápenatý. Citrát vápenatý je tedy lepší volbou pro lidi s menším množstvím žaludeční kyseliny, jako jsou starší lidé.

Podobně je hořčík ve formě citrátu absorbován kompletněji a je biologicky dostupnější než oxid hořečnatý a síran hořečnatý.

Kyselina citronová také zvyšuje absorpci doplňků zinku.

Sponzorováno

Může chránit před ledvinovými kameny

Kyselina citronová – ve formě citranu draselného – zabraňuje tvorbě nových ledvinových kamenů a podílí se rozpadání již vytvořených kamenů (zdroj zde).

Ledvinové kameny jsou pevná hmota vyrobené z krystalů, které obvykle pocházejí z vašich ledvin. Kyselina citronová chrání před ledvinovými kameny tím, že dělá moč méně vhodnou pro tvorbu kamenů.

Ledvinové kameny jsou také často řešeny kyselinou citronovou jako je citrát draselný. Avšak konzumace potravin s vysokým obsahem této přírodní kyseliny – jako citrusové plody – může nabídnout podobné výhody zabraňující vzniku kamene.

Jak to funguje? Kyselina citronová je také alkalizačním činidlem, které pomáhá snižovat kyselost ve vašem těle. Pozoruhodné, že? Právě kvůli alkalizačním schopnostem kyselina citronová může pomoci zabránit některým typům ledvinových kamenů, které mohou prospívat ve vysoce kyselé moči.

Funguje jako antioxidant

Pro konzumaci potravin, které obsahují přirozeně se vyskytující kyselinu citrónovou (například z citronové nebo limetové šťávy), mluví to, že kyselina působí jako antioxidant, což znamená, že chrání tělo před poškozením volnými radikály. Jíst dostatek antioxidantů pomáhá zdraví – od zdraví srdce, po prevenci rakoviny.

Kyselina citrónová v kosmetice

Mezi obvyklé komerční použití kyseliny citrónové v kosmetice a farmaceutickém průmyslu patří její role jako činidla upravujícího pH. Mezi klinické účinky kyseliny citronové patří schopnost zlepšit vzhled pokožky, zlepšit pružnost pokožky, zvýšit pevnost pokožky a je to i exfoliator pokožky – pomáhá rychleji novým buňkám dostat se na povrch pokožky.

Kyselina citronová je také často zmiňována v tom, že pomáhá opravit funkci kožní bariéry. Dokáže to udržováním optimální úrovně kyselého pH v oblastech kůže, které jsou nezbytné pro normální funkci kožní bariéry.

Ale buďte s ní opatrní, zvláště pokud máte citlivou pokožku. Dalším problémem s kyselinou citronovou je to, že internet je plný domácích kutilských receptů na krásu – můžete si ji dokonce koupit v práškové formě a přidat ji do krému. Nic proti domácím receptům, sami jich zde máme hodně, ale v tomto případě buďte opatrní. K nežádoucím vedlejším účinkům příliš velkého množství kyseliny citronové patří zčervenání, pálení a podráždění pokožky – a tyto příznaky jsou zvláště pravděpodobné, pokud máte citlivou pokožku. Držte se produktů, které kyselinu citrónovou obsahují už z výroby. A pokud jste stále trochu nervózní, můžete si kdykoli vzít jakýkoli produkt, přidat do něj vaši kyselinu citrónovou a několik dnů ho zkusit na předloktí – sledujete jakékoli podráždění, které se objeví. Pokud máte citlivou pokožku, není také špatné začít ji používat postupně. Pak pomalu zvyšujte plochu pokožky, na kterou tuto kyselinu nanesete.

Bezpečnost a rizika související s kyselinou citrónovou

Vyráběná kyselina citronová je obecně považována za bezpečnou. Neexistují ale žádné vědecké studie, které by zkoumaly bezpečnost vyráběné kyseliny citronové, pokud se konzumuje ve velkém množství po dlouhou dobu.

Přesto se vyskytly zprávy o nemoci a alergických reakcích na tuto doplňkovou látku.

Jedna zpráva zjistila bolest kloubů s otokem a ztuhlostí, bolestí svalů a žaludku a dušnost u několika lidí poté, co konzumovali potraviny obsahující vyrobenou kyselinu citronovou. Stejné příznaky nebyly pozorovány u lidí, kteří konzumují přírodní formy kyseliny, jako jsou citrony a limety.

Vědci uznali, že nemohli prokázat, že vyrobená kyselina citronová byla za tyto příznaky odpovědná, ale doporučili, aby bylo její použití v potravinách a nápojích dále prozkoumáno. Příznaky byly nejpravděpodobněji spojeny s plísní používanou k produkci kyseliny citronové, nikoli se samotnou sloučeninou.

No počkat… ale co ta uměle vyrobená kyselina citrónová? Není pro zdraví špatná?

Pokud houbu Aspergillus niger (obyčejná černá plíseň) krmíte určitými cukry (jako je třeba řepný či kukuřičný škrob), dostanete umělou formou kyseliny citronové. Je to levný a snadný způsob výroby potravinářské přídatné látky. Ale je to nezdravé?

Nakonec je černá plíseň odfiltrována, ale někteří lidé se domnívají, že mykotoxiny (mikroskopické odpadní produkty zanechané houbou) nejsou úplně zcela eliminovány. Někteří odborníci se obávají, že jejich požití nebo vdechnutí může být problematické, protože plísně a mykotoxiny jsou spojeny s dýchacími problémy, alergiemi a dokonce i chronickými nemocemi. Pár lékařů třeba také varuje, že kyselina citronová v kosmetických a čisticích prostředcích může být dráždivá a může vyvolat příznaky astmatu.

Kromě toho cukr přidávaný pro výrobu kyseliny citronové pochází především z řepy a kukuřice, které patří mezi nejčastěji produkované geneticky modifikované potraviny (GMO). Pokud se jim tedy snažíte vyhnout, měli byste určitě zkontrolovat štítky na jakýchkoli balených a zpracovaných potravinách – a dokonce i vitaminech a doplňcích – a zjistit, zda specifikují, jaký druh kyseliny citronové obsahují.

Kyselina citrónová – sečteno a podtrženo

Kyselina citronová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech, ale její syntetická verze – vyrobená z určitého druhu plísní – se běžně přidávají do potravin, léčiv, doplňků a čisticích prostředků. Navzdory skutečnosti, že se někteří odborníci obávají umělé kyseliny citronové, prostě neexistují žádné velké, definitivní studie, které by prokazovaly jasnou souvislost mezi ní a zdravotními problémy. Jedna studie skutečně dospěla k závěru, že kyselina citronová nijak nepoškozuje funkci mozku nebo jater (u myší).

Sponzorováno

Zatímco zbytky plísní z výrobního procesu mohou ve velmi vzácných případech vyvolat alergie, kyselina citrónová se obecně považuje za bezpečnou.

A přečtěte si u nás také o dalších kyselinách

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva