Obsah článku
Kyselina arachidonová je esenciální mastná kyselina, která se v naší pravidelné stravě nachází v malém množství. Je považována za „esenciální“ mastnou kyselinu, protože je absolutním požadavkem na správné fungování lidského těla. Esenciální mastné kyseliny jsou polynenasycené mastné kyseliny, které tělo nedokáže syntetizovat, a proto je tělo musí získávat ze stravy.
Existují dvě rodiny esenciálních mastných kyselin: omega-6 a omega-3. Mezi nejdůležitější omega-6 mastné kyseliny patří kyselina linolová, kyselina gama-linolenová (GLA), kyselina dihomogamma-linolenová (DGLA) a kyselina arachidonová (AA). Mezi nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).
Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v rybách a některých rostlinných olejích. Kyselinu linolovou, omega-6 mastnou kyselinu, najdete především v semenech, ořeších, zrnech a luštěninách. Kyselinu linolovou lze převést na kyselinu arachidonovou. Kyselina arachidonová se nachází hlavně v tukových částech masa a ryb (převážně červené maso), takže vegetariáni mají obvykle nižší hladinu kyseliny arachidonové v těle než ti, jež vegetariáni nejsou.
O kyselině arachidonové existuje spousta polemik
Některé informace uvádějí, že kyselina arachidonová může způsobovat zdravotní potíže a jiné zdroje uvádějí, že je nezbytná pro podporu růstu svalů.
Kyselina arachidonová je životně důležitá pro fungování prostaglandinového systému. Prostaglandiny jsou součástí třídy látek zvaných eikosanoidy. Eikosanoidy ovlivňují řadu metabolických aktivit, včetně agregace krevních destiček (srážení krve), zánětu, krvácení, vazokonstrikce a vazodilatace, krevního tlaku a imunitní funkce. Eikosanoidy obsahují dvacet uhlíků a zahrnují prostaglandiny (PG), prostacykliny (PGI2), tromboxany (TX), leukotrieny (LT) a hydroxykyseliny.
Existují špatné (prozánětlivé) a dobré eikosanoidy (protizánětlivé) a navzájem si konkurují. Substrátem dvou prostaglandinů arachidonové kyseliny jsou PGE2 a PGF2a. První z nich je obecně považován za špatný, zatímco druhý je považován za dobrý. Studie konkrétně poukazují na PGF2a jako na prostaglandin, který je nejvíce spojen se zvýšením syntézy proteinů kosterního svalstva. Kostní svalová tkáň nemá schopnost skutečně ukládat prostaglandiny, takže jediným místním zdrojem pro PGF2a je kyselina arachidonová, která je zadržována ve vnější vrstvě fosfolipidů každé buňky.
Právě protahování svalových vláken během intenzivního fyzického cvičení způsobuje, že se kyselina arachidonová uvolňuje a metabolizuje na aktivní prostaglandiny. Kyselina arachidonová je ve skutečnosti chemický posel, který je nejprve uvolněn vašimi svaly během intenzivního tréninku, řídí základní fyziologickou reakci na cvičení a reguluje intenzitu všech růstových signálů, které mají následovat. Také kdykoli máte poranění tkáně, na hojení rány se podílí i zánět. Některé prostaglandiny mají prozánětlivé účinky. Faktem je, že pokud cvičíte, máte poranění tkáně – mikroúraz svalové tkáně. Jak vám později řekne vaše bolest svalů, na hojení tohoto mikroúrazu se podílí zánět. Kromě toho bylo ve studiích na zvířatech i na lidech prokázáno, že cvičení snižuje obsah kyseliny arachidnoové v tkáni kosterního svalstva. Proto se hovoří o suplementaci kyselinou arachidonovou.
Skupiny omega-6 a omega-3 mastných kyselin tvoří různé eikosanoidy s různými aktivitami. Mezi sebou soutěží o enzym (PLA2), který katalyzuje uvolňování esenciálních mastných kyselin z buněčné membrány. Rovněž soutěží o cyklooxygenázu a lipoxygenázu, enzymy nezbytné pro syntézu eikosanoidů. Správná rovnováha těchto mastných kyselin ve stravě je proto důležitá pro udržení dobrého zdraví. Zvýšení spotřeby jedné rodiny sníží syntézu eikosanoidů odvozených z druhé rodiny, což bude mít nakonec vliv na celkové zdraví.
Sponzorováno
Poměr omega6 ku omega 3
Podle mnoha zdrojů se lidé vyvinuli na dietním poměru 1:1 omega-6 k omega-3. Při dnešních typických „západních“ stravovacích návycích konzumuje průměrný člověk dietní poměr mezi 25 a 40 u omega-6 ku omega-3. Tento vysoce nevyvážený poměr je způsoben dramatickým zvýšením spotřeby omega-6 mastných kyselin v rostlinných olejích, které obsahují kyselinu linolovou, a masa a měkkýšů, které obsahují kyselinu arachidonovou. Současně konzumujeme méně omega-3 mastných kyselin. Protože omega-6 soutěží s omega-3 mastnými kyselinami o začlenění do buněčných membrán, vysoký příjem omega-6 mastných kyselin bude mít za následek zvýšenou produkci nezdravých eikosanoidů odvozených z kyseliny arachidonové. Omega-3 mastné kyseliny produkují eikosanoidy, které jsou protizánětlivé. Tyto eikosanoidy pomáhají podporovat normální krevní tlak uvolněním tepen a cév a snížením krevních lipidů. Rovněž snižují faktory srážení krve. Omega-6 mastné kyseliny mohou produkovat protizánětlivé a / nebo zánětlivé a vazokonstrikční eikosanoidy. Omega-6 může být pro vás dobrý, pokud je užíváte ve správném množství s omega-3. Omega-3 může působit proti prozánětlivým účinkům omega-6 mastných kyselin. Když jsou omega-3 a omega-6 v rovnováze, jsou oba velmi dobré, ale když je omega-6 v nadbytku, zhoršuje se. Z tohoto důvodu je nezbytné mít správnou rovnováhu omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Zdravý poměr omega-6 k omega-3 se pohybuje od 1:1 do 1:3.
Užívat doplňky kyseliny arachidonové?
Nyní, když jsou doplňky kyseliny arachidonové na trhu, si musí sportovci uvědomit, že v jejich stravě musí být rovnováha omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Suplementace je přijatelná pouze v případě, že konzumujete dostatek omega-3 mastných kyselin, abyste dosáhli rovnováhy s přidanou omega-6 mastnou kyselinou (arachidonovou kyselinou) z tohoto doplňku.
Máte na výběr. Pokud je vaším hlavním zájmem svalový zisk, může vám doplnění kyseliny arachidonové pomoci, pokud konzumujete dostatek omega-3 k vyvážení vaší stravy. Pokud však trpíte jedním z mnoha zánětlivých stavů, které trápí mnoho lidí, kteří cvičí (tendonitida, bursitida, artritida atd.), měli byste se od těchto doplňků pravděpodobně držet dál, protože mohou být prozánětlivé.
Sponzorováno
Pokud trpíte cukrovkou, astmatem, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, srdečními chorobami, jste těhotná nebo trpíte zánětlivým onemocněním, neměli byste ve své stravě doplňovat kyselinu arachidonovou. Pamatujte, že pokud budete užívat doplňky kyseliny arachidonové, měli byste mít zdravý poměr omega-6 k omega 3. To je důležité.
Zdroje článku
- Kyselina arachidonová: Fyziologické role a potenciální přínosy pro zdraví Autoři: Hatem Tallimaa a Rashika El Ridia
- Fatty Acids and Lipids: Biological Aspects Galli, C., Simopoulos, A.P., Tremoli - World Rev Nutr Diet 1994, 75: 1-196.
- Mann and Sinclair. Contribution of Meat Fat to Dietary Arachidonic Acid. Lipids 1998, 33: 437-40
- Phinney et al. Reduced Arachidonate in Serum Phospholipids and Cholesterol Esters Associated with Vegetarian Diets in Humans. Am. J. Clin. Nutr. 51: 385-92.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
Vaše informácie sú neaktuálne: https://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(24)00028-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2211124724000287%3Fshowall%3Dtrue
V čem konkrétně? Díky.