Sponzorováno

Kyselé zelí a zdraví – jaké má účinky? 4.77/5 (35)

Zelí je plné vitamínů...

Zelí je plné vitamínů…

Víte o tom, že kyselé zelí je nejstarší pěstovanou zeleninou? Nebo že sto gramů této zdravé pochoutky obsahuje pouze sedmnáct kalorií? O tom, že to je pokrm na zimu číslo jedna vás jistě přesvědčí fakt, že obsahuje celou škálu vitamínů, minerálů a důležitých látek, které nedovolí chřipce napadnout vás. Na jaře si naše tělo zcela přirozeně žádá dostatečný přísun vitamínů, a tak spolu s pomeranči, mandarinkami, banány či jablíčky saháme po výborném kyselém zelí. Nejenže je mimořádně zdraví prospěšné, ale je i výjimečným společníkem při redukční dietě.

Zelí = Z jako zásobárna vitamínů

To, že je kyselé zelí bohaté na vitamin C, je všeobecně známo. Obsahuje také vitamíny K a skupiny B, železo, fosfor, draslík, hořčík, fluor, bakterie kyseliny mléčné a důležité enzymy. Rady babiček, že šťáva z kysaného zelí vás pročistí a ozdraví vůbec nejsou zastaralé a platí dodnes. Šťáva totiž příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a podporuje činnost střev.

Kromě toho podporuje tvorbu krve, je aktivní v boji proti virům, infekcím a bakteriím, a tedy tvoří výbornou složku prevence proti nachlazení a chřipce. Díky těmto účinkům se vám zlepší obranyschopnost a upraví se i vysoký krevní tlak. No a protože na jaře mnozí bojujeme se stresem a únavou, kyselé zelí pomůže i s tímto problémem.

Nedá šanci rakovině

Finské vědecké výzkumy ukázaly, že kyselé zelí bojuje i proti nádorovým onemocněním, ba snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu až o neuvěřitelných sedmdesát procent. Díky svým léčivým vlastnostem se doporučuje jeho konzumace také v rámci prevence před rakovinou jater, plic a tlustého střeva. Podle britských vědců dokonce zelí v kombinaci s chemoterapií dokázalo zabíjet rakovinné buňky pacientek s rakovinou prsu.

Zelí je super při dietě

Kysané zelí se stará o správné fungování metabolismu a podporuje rychlé odstraňování toxinů z těla. A jelikož se ve sto gramech zelí nachází jen sedmnáct kalorií, je mimořádně užitečné při cíleném hubnutí. Je zdravé a syté a dají se z něj připravit výborné jednoduchá jídla, například dietní segedínský guláš, kysané zelí s jogurtem, filé na zelí či jednoduché pražené kyselé zelí.

Na našich zahradách krásně roste…

Oblíbený a celoročně dostupný zdroj vitamínů, roste v našich zahradách už pár století. Prý ho k nám přivezli Keltové. Dnes již existuje více než 400 odrůd lišících se navzájem tvarem listů, pevností a barvou hlávky. Najít zelí v kytici jako okrasný květ, není nic výjimečného.

Sponzorováno

Každý, kdo podlehne této chutné zelenině má o zdraví postaráno. Zelí je zásobárna vitamínů. Kromě vitamínu C potřebného pro posílení imunity organismu, obsahuje také beta karoten a vitamíny A, E a K. Dále vitamin B9 neboli kyselinu listovou, B1, B2, vápník, a také vlákninu, která zajišťuje správné fungování trávení. A nezklame ani v zimě. Správně skladovaná totiž vydrží čerstvá i několik měsíců. Takto si pak můžete i v chladných dnech dopřát chybějící vápník, hořčík, draslík, či železo.

Kvašené – nenahraditelné

Mléčným kvašením zelí získáme zimní variaci vitaminového koktejlu. Šťáva z této pochoutky se již od pradávna používá na vyčištění střev a podporu jejich správné činnosti. Pozitivně ovlivňuje i na střevní mikroflóru. Kysané zelí by měli konzumovat i diabetici při udržování hladiny cukru také pomáhá snížit cholesterol v krvi. Přispívá také ke správné činnosti mozku a nervů, funkci svalů včetně srdečního. Britové dokonce zjistili, že jedna kapsa kysaného zelí denně působí příznivě na mužskou potenci. No a neméně důležitá je jeho nízká cena. Tento levný lék by měl na vlastní kůži vyzkoušet každý.

Snadno, rychle, jednoduše – udělejte si kvašené zelí doma

Abychom si vyrobili doma kvašené zelí, nepotřebujeme ani sud ani sklep. Natlačením pokrájeného zelí do zavařovacích sklenic získáme kvalitní kvašené zelí zhruba za tři týdny. Tento rozpis je na 20 kg zelí, ale samozřejmě množství si lze upravit podle potřeby. Jak na to?

  1. Do větší nádoby, např. dětské vaničky, nastrouháme zelí zbavenou vrchních listů.
  2. Přidáme 0,5 kg soli, 1 balíček kmínu a 1balíček celého pepře.
  3. Je možné přidat cibuli, ale není třeba. Pořádně promícháme a necháme 3-6 hodin uležet, aby zelí pustila šťávu.
  4. Pak natlačíme do 7 dcl sklenic, zalijeme šťávou a zavíčkujeme. Sklenice naskládáme do nádoby, může být i plech na pečení. Necháme asi 3 týdny kvasit. Víčka se nejprve vyhřezávají může vytéct trochu šťávy, ale když víčka opět klesnou, můžeme konzumovat, nebo odnést na tmavé a chladné místo. Vydrží až do příští sklizně.

Zelí pomáhá i přes kůži

Šťáva ze zelných listů zmírňuje záněty, působí dezinfekčně a odvádí škodlivé látky přes kůži. Překvapivě dobře působí na podlitiny, otoky a rány. Čerstvé listy z bílého zelí třeba rozválet, dokud nezačnou pouštět šťávu. Pak listy přiložte na postižené místo a zafixujte látkou. Nechte působit minimálně hodinu, ale nejvýše dvanáct hodin. Je třeba tento postup opakovat do vyléčení, nebo alespoň týden. Zelné zábaly přinesou úlevu i kojícím matkám při zánětu prsou. V tomto případě se však zábaly dělají několikrát za den a ponechávají se 20 minut. Po pár dnech přijde velké zlepšení stavu.

TIP: Kysané zelí je extra zdravé!

VIDEO: O šťávě ze zelí

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva