Sponzorováno

Kvůli kterým zlozvykům přibíráte na váze? 4.83/5 (18)

Pokud je vaším zlozvykem to, že jakmile zazvoní budík, tak ho jenom posunete a dále se budíte a usínáte dalších několik desítek minut, je to velký problém.

Pokud je vaším zlozvykem to, že jakmile zazvoní budík, tak ho jenom posunete a dále se budíte a usínáte dalších několik desítek minut, je to velký problém.

Stále se snažíte držet dietu a stále vám to nejde? Důvodů může být celá řada. Nejsou to jenom ty klasické, které jsou spojeny s tím, že máte špatný dietní režim, nebo snad důvody spojené s tím, že dietu nedodržujete tak, jak byste měli. Problémem mohou být také vaše četné zlozvyky, které mají velký vliv na to, že vše nejde tak podle plánu, jak byste si představovala. Podívejte se, jaké zlozvyky jsou ty hlavní a jak je jednoduše eliminovat.

1. Posouváte budík? Je to velká chyba

Pokud je vaším zlozvykem to, že jakmile zazvoní budík, tak ho jenom posunete a dále se budíte a usínáte dalších několik desítek minut, je to velký problém. A to z důvodu, že vaše tělo se nedokáže nastartovat tak, jak by mělo. Biorytmus a metabolismus je nastavený tak, že když se vzbudíte, tak byste měla i vstát, jelikož vaše tělo začíná startovat. Když to uděláte, ihned začne naplno pracovat váš metabolismus a v těle začne vše fungovat tak, jak má. Když se ale vzbudíte a následně dojde k tomu, že opět půjdete spát, metabolismus se zpomalí a nikdy se naplno nenastartuje. A to může být poměrně velkým problémem, jelikož tělo tak nikdy nebude naplno spalovat tak, jak by mělo. A jak zajistit, aby se tento zlozvyk neopakoval?

  • Dejte budík na čas, kdy skutečně bez problémů vstanete
  • Položte budík dále od postele, abyste museli vstát
  • Po vypnutí budíku ihned rozsviťte nebo roztáhněte závěsy

2. Bez snídaně to nepůjde

Druhý zlozvyk, nebo spíše velká chyba je ta, že nesnídáte. Je to často dáno tím, že vstáváte na poslední chvíli a tak snídani nestíháte. A to je také velký problém. Když snídáte dlouho, nebo nesnídáte vůbec, má to opět vliv na metabolismus vašeho těla. Ten se totiž ráno po probuzení samozřejmě nastartuje, ale poté je nutné ho udržet v chodu. A jak? Pochopitelně nejlépe tak, že tělu dodáte jídlo, a tedy potřebnou energii, která to dokáže. Díky tomu nastartovaný metabolismus bude i nadále udržován v chodu. A to je pochopitelně spojeno jak s tím, že bude i nadále naplno fungovat, tak bude naplno spojený i s tím, že daný metabolismus bude dílky tomu lépe spalovat vaše tuky, a to po celý den.

3. Snídaně musí být správná

U snídaně ještě zůstaneme. Nestačí totiž myslet jenom na to, že budete snídat. Když už snídáte, tak je třeba snídat správně. Zlozvykem je tedy i to, že snídáte opravdu špatně, což také vašemu dietnímu, ale i klasickému dennímu režimu nijak neprospívá. Když se podíváme na to, co je velký problém, tak to jsou cukry. Primárně potom cukry jednoduché, které nejenom že k ničemu nejsou, ale zároveň mohou i škodit. Proto by k snídani rozhodně nemělo být:

Sponzorováno

  • Sladké pečivo
  • Slazené cereálie
  • Slazené nápoje

A co naopak musí být součástí správné a kvalitní snídaně? Je třeba, aby to byly cukry složité – takzvané sacharidy. Ideální je čerpat je třeba z celozrnného pečiva. Právě složité cukry jsou dobrým dlouhodobým zdrojem energie, kterou lidské tělo pochopitelně tolik potřebuje. Zapomínat však nelze ani na to, že by součástí snídaně měly být také bílkoviny, stejně jako je vhodné přidat nějaký ty vitamíny a minerály z ovoce. Podívejte se třeba na 10 parádních a zdravých snídaní.

4. Povzbuzovače či stimulanty nejsou po ránu tím pravým

Mnoho žen i mužů potvrzuje, že se ráno neobejdou bez určitého povzbuzovače. Je to například známá káva, ale je to také černý čaj, ve kterém je také obsaženo mnoho kofeinu. Ten nemusí být špatný, pokud potřebujete nakopnout kdykoliv během dne. Hned ráno se ale nejedná o ideální postup. Z jakého důvodu? Pokud vám zazvoní budík a vy hned vstanete, bude vaše tělo fungovat naplno a také se zvýší hodnota hormonu kortizolu – a právě ten je stimulován i kávou.

Když si hned po ránu dáte šálek kávy nebo černého čaje, je to zcela zbytečné, jelikož své tělo tím nijak nenabudíte. Proto je vhodné s kávou počkat třeba i několik hodin. Tedy na okamžik, kdy sama na sobě budete lehce cítit, že jste unavená a tak se bude hodit tělo opět něčím nakopnout. Po ránu tedy na povzbuzovače zapomeňte, jelikož budou k ničemu.

Mnohdy jde jejich pití ruku v ruce s tím, že si posouváte budík a vstáváte až později. Právě tento stav má totiž vliv na to, že tělo od rána neběží na plno a tak je nutné metabolismus nakopnout právě pomocí dávky kofeinu.

5. Nepijte nic velmi studeného

Sponzorováno

Ráno je samozřejmě vhodné se napít, abyste začali se správným dodržováním pitného režimu. Co ale může být problémem? Jsou to nápoje, které jsou velmi studené. Pokud jste zvyklí si ráno sáhnout do lednice a nalít si džus, nebo něco velmi studeného, je to chyba. Proč? Jelikož vaše tělo bude muset vydat velké množství energie na to, aby daný nápoj ohřálo na teplotu vašeho těla. A tato energie vám bude za pár hodin chybět. Proto je dobré doplňovat pitný režim nápojem, který nebude studený. Měl by být alespoň ohřátý na pokojovou teplotu, ale ještě lépe uděláte, když bude vlažný. Tedy když bude mít podobnou teplotu, jakou má vaše tělo. Tedy zhruba v rozmezí 35 – 40 stupňů Celsia. To je ideální stav. A co je nelepší pít hned po ránu? Třeba teplou vodu s citrónem. Ta je super.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva