Sponzorováno

Kvasinková infekce v těhotenství (vulvovaginální kandidóza) – jak na ni? 4.74/5 (31)

Jak si poradit s kvasinkami v těhotenství?

Jak si poradit s kvasinkami v těhotenství?

Kvasinkové infekce jsou strašákem každé ženy a obzvláště těch, které jsou těhotné. Právě těhotenství zvyšuje riziko vaginální kvasinkové infekce, známé také jako vulvovaginální kandidóza. Tento typ infekce je způsoben mikroskopickými houbami z rodiny Candida, nejčastěji Candida albicans.

Asi tři ze čtyř žen má v životě alespoň jednou kvasinkovou infekci a až 45 procent má dvě nebo více infekcí.

Příčiny kvasinkových infekcí během těhotenství

Během těhotenství jsou infekce způsobené Candidou ještě častější. Vyšší hladiny estrogenu a vyšší obsah glykogenu ve vaginálním sekretu během těhotenství zvyšují riziko výskytu kvasinkové infekce u žen (zde je na to studie).

Podobně, studie z roku 2016 publikovaná v Folia Medica uvádí, že kvasinky pravděpodobně způsobují infekci během těhotenství kvůli výkyvům hormonů.

Několik studií objasňuje, že důvody pro toto zvýšené riziko během těhotenství zahrnuje posun rovnováhy vaginálních mikroorganismů a vysokou hladinu estrogenu v těle. Mezi další faktory, které mohou zvýšit riziko infekce ženy, patří snížená aktivita imunitního systému, používání antibiotik, cukrovka a nehygienický životní styl. To jsou hlavní příčiny.

Příznaky kvasinkových infekcí během těhotenství

Symptomy kvasinkové infekce mohou zahrnovat zejména:

  • svědění,
  • podráždění,
  • bolestivost,
  • pálení,
  • zarudnutí,
  • někdy i otok v oblasti pochvy,
  • nepohodlí nebo bolesti během sexu,
  • pocit pálení při močení,
  • vaginální pachy a výtoky.

Avšak zažívání těchto příznaků nemusí vždy znamenat, že máte kvasinkovou infekci. Různé sexuálně přenosné nemoci mají podobné příznaky. Správná diagnóza je proto nezbytná pro úspěšný plán léčby.

Je důležité léčit kvasinkovou infekci rychle, zejména během těhotenství, kdy by to mohlo představovat další rizika.

Článek z roku 2015 zveřejněný v aktuálních zprávách o infekčních nemocech uvádí, že vaginální kvasinková infekce během těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu, stejně jako nízkou porodní hmotnost dítěte, orální kandidózu u novorozenců a infekci membrán a tekutiny v okolí dítě.

Perorální antifungální léky se obvykle během těhotenství nedoporučují, aby nedošlo k vystavení vašeho dítěte léčivému přípravku.

Chcete-li tento problém vyřešit, můžete použít několik jednoduchých a účinných prostředků a metod, které jsou obecně bezpečné pro vás i vaše dítě, které roste uvnitř vás. Vždy je dobré poradit se s porodníkem, abyste zajistili, že použití konkrétního domácího prostředku je vhodné a bezpečné pro váš individuální zdravotní stav.

Zde je TOP 10 domácích léků a metod na kvasinkové infekce během těhotenství.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet má kyselou povahu, což pomáhá zabíjet houby způsobující infekci. Enzymy v něm také zabraňují houbě, která způsobuje násobení nebo růst kvasinkové infekce. Navíc jablečný ocet dokáže regulovat rovnováhu pH vašeho těla.

  • Pro vnější použití: Do čisté vody přidáme 1 šálek syrového, nefiltrovaného jablečného octa. Namočte se do této lázně po dobu 30 minut. Potom vypláchněte vaginální oblast čistou vodou a nechte ji vyschnout. Dělejte to takto jednou denně.
  • Pro vnitřní spotřebu: Do sklenice vody přidejte 2 lžíce surového nefiltrovaného jablečného octa. Můžete přidat i citronovou šťávu a oslaďte trochou medu. Dobře promíchejte. Pijte to dvakrát denně po dobu několika dní.

2. Česnek

Česnek je jedním z přírodních darů k boji proti kvasinkovým infekcím. Pomáhá zničení Candidy a zabraňuje jejímu růstu, čímž pomáhá bojovat proti základnímu problému. Organické sírové složky jako je ajoen přítomné v česneku mají schopnost inhibovat některé druhy kvasinek Candida. Pomáhá také stimulovat imunitní systém. To také moc pěkně pomáhá.

  • Jezte denně 2 nebo 3 stroužky surového česneku. Pokud se vám nelíbí chuť surového česneku, můžete kostičky namlít a jíst spolu s jogurtem. Nebo si ho dejte s medem.
  • Další možností je brát česnek ve formě doplňků nebo prášku. Přípravek je třeba užívat pouze po konzultaci s lékařem.

3. Kvalitní jogurt

Jogurt je dobrý prostředek pro léčbu kvasinkových infekcí u těhotných žen. Probiotický jogurt obsahuje acidofil a živé kultury, které stimulují růst dobrých bakterií, což zase pomáhá bojovat s kvasinkami a jinými mikroby. Perfektní věc.

Jogurt také pomáhá zlepšit vaše zažívací zdraví a zlepšuje fungování imunitního systému.

Jezte denně 2 až 3 šálky kvalitního, neslazeného jogurtu. Aromatizovaný nebo slazený jogurt Vám do vaší vagíny zavede další cukr, což opět zvýší množství kvasinek.

4. Kokosový olej

Kokosový olej je dalším velmi účinným prostředkem k léčbě kvasinkové infekce kvůli jeho antifungálním (protiplísňovým) vlastnostem.

Kyselina laurová a kyselina kaprylová v ní jsou odpovědné za jeho skvělé antimikrobiální vlastnosti. Může kvasinky zabít, pokud je užíván orálně v malých množstvích a také při místní aplikaci.

  • Pro místní použití: Na postiženou oblast naneste extra panenský kokosový olej dvakrát nebo třikrát denně. Můžete ho opláchnout po 30 minutách.
  • Pro vnitřní spotřebu: Stačí přidat 1 polévkovou lžíci extra panenského kokosového oleje do horkého mléka nebo do smoothie (či na ranní vločky s jogurtem). Můžete jíst až dvě lžíce (cca 30 ml) kokosového oleje denně, abyste získali své přínosy pro zdraví.

TIP: Přečtěte si, jak kokosový olej působí na kvasinky

Sponzorováno

5. Indický šeřík – neem

Indický šeřík, také známý jako neem, je skvělý prostředek k boji proti kvasinkové infekci během těhotenství. Sloučeniny nimbidol a edunin v neemu mají antifungální účinky. Také posiluje imunitní systém těla, což pomáhá v boji proti houbám Candida. Navíc snižuje svědění a další nepohodlí.

  • Vařte 1 šálek neem listů ve 3 šálcích filtrované vody. Nechte roztok vychladnout. Použijte vodu k vypláchnutí své pochvy 1x – 2x denně.
  • Případně smíchejte několik kapek neemového oleje do misky vlažné vody a použijte ji k mytí pochvy, 2 až 3 krát denně.

6. Brusinky

Je známo, že brusinky jsou velmi účinným prostředkem proti kvasinkovým infekcím. Tyto malé plody obsahují sloučeninu zvanou arbutin, která pomáhá zabíjet Candida albicans.

  • Pijte sklenici neslazené brusinkové šťávy 2 nebo 3 krát denně po dobu několika týdnů, abyste vyčistili Candidu z těla.
  • Případně smíchejte společně stejné množství neslzdené brusinkové šťávy a jablečné šťávy. Pijte jednou nebo dvakrát denně.
  • Pokud si přejete užít brusné pilulky nebo tobolky, nejprve se poraďte s lékařem.

7. Fermentované potraviny

Zahrnutí více fermentovaných potravin ve vaší stravě může také pomoci při léčbě infekce kvasinkami během těhotenství. Fermentované potraviny jako kombucha, kefír a zelí jsou plné zdravých probiotik (jako jsou laktobacily), které pomáhají kvasinky zabíjet a udržet je pod kontrolou.

Takové potraviny také zvyšují populaci prospěšných mikrobů + zvyšují dostupnost živin v těle.

8. Aloe Vera

Aloe vera obsahuje vitaminy, enzymy a aminokyseliny, které pomáhají inhibovat růst Candidy, která způsobuje kvasinkové infekce. Má také protizánětlivé, anti-dráždivé a antifungální vlastnosti, které pomáhají kontrolovat příznaky.

  • Pro místní použití: Extrahujte gel z listu aloe vera a aplikujte ho na pochvu. Nechte ho působit po dobu 10 minut, poté opláchněte vodou a nechte uschnout na vzduchu. Dělejte to dvakrát nebo třikrát denně.
  • Pro vnitřní spotřebu: Připravte šťávu aloe vera smícháním 2 polévkových lžic gelu aloe vera a 1 šálek pomerančového džusu nebo jen s čistou vodou. Pijte tuto šťávu z aloe vera jednou denně po dobu 1 týdne. Pamatujte, že vypití moc aloe může způsobit gastrointestinální potíže.

9. Snižte příjem cukru

Pokud jde o kvasinkové infekce, vysoký příjem cukru může zhoršit vaše příznaky. Je to proto, že cukr podporuje růst kvasinek v pochvě. Snižování sladkých potravin může tedy pomoci kontrolovat a léčit kvasinkové infekce.

Během těhotenství mohou některé ženy mít větší chuť na sladké potraviny a vyhnout se takovým potravinám může být problematické. Ale pokud bojujete s kvasinkovými infekcemi, musíte se vyhnout nebo snížit příjem sladkých potravin.

Vyhněte se sladkým pitím, bonbónům, čokoládě, zmrzlině, pečivu a sušenkám či oplatkům. Také vypusťte skryté cukry přítomné ve sladkých omáčkách, salátových dresincích, barbecue omáčkách atd.

Pokud budete chtít něco sladkého, dejte si ovoce nebo pijte čaj nebo čerstvé ovocné džusy. Zároveň se držte pití dostatečného množství vody, abyste často močili. Časté močení pomůže co nejdříve dostat jakýkoli přebytek cukru z vašeho těla.

10. Udržujte dobrou hygienu

Dobrá hygiena může hrát klíčovou roli při prevenci a léčbě vaginálních kvasinkových infekcí během těhotenství. Jak na to?

  • Čistěte pokožku genitálií jemně teplou vodou každý den.
  • Vždy se po použití toalety utírejte zepředu směrem dozadu.
  • Nedávejte si sprchu, protože může zhoršit příznaky.
  • Nepoužívejte sprchové gely, parfémované mýdla, vonné prací prostředky nebo spreje pro ženskou hygienu.
  • Nepoužívejte parfémovaný toaletní papír.
  • Převlečte se z mokrých plavek ihned po koupání a okamžitě se osprchujte.
  • Měňte spodní prádlo hned po cvičení, nebo jestliže se zpotíte.

Další tipy, které mohou na kvasinkovou infekci pomoci

  • Neumývejte si pochvu silným mýdlem, protože alkohol a toxické chemické látky v mýdle mohou způsobit nerovnováhu v úrovni pH vaginální oblasti.
  • Naordinujte si spoustu odpočinku, aby vaše tělo mohlo lépe bojovat s infekcemi.
  • Vyzkoušejte noční spánek bez spodního prádla, aby se vzduch dostal do genitální oblasti.
  • Používejte prodyšné bavlněné spodní prádlo a vyhýbejte se punčochám a těsným kalhotkám, zejména syntetickým.
  • Zaměřte se i na volné kalhoty nebo sukně během dne.
  • Nezáleží na tom, jak hloupě to zní, je důležité nikdy dlouho nezadržovat svou moč.

Sponzorováno

Jak v těhotenství bojujete s kvasinkami vy? Budeme moc rádi za komentáře k tématu pod článkem.

Co si ještě o kvasinkách přečíst?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva