Obsah článku
Nežádoucí červené skvrny na čele, tvářích a bradě se nejčastěji objevují u žen. Rizikovou skupinou jsou zejména ženy, které mají jemnou, tenkou a citlivou pleť.
Důvody a příčiny kuperózy
Je třeba hned na začátek poznamenat, že v medicíně existují dva typy kuperózy na tváři – vrozená a získaná. Důvody, které přispívají k jejich vzniku a rozšíření, jsou různé. Hlavní příčiny, které přispívají k nástupu vrozené kuperózy na obličeji jsou:
- genetická patologie cév
- imunodeficience (syndrom Louis-Bar)
- nádor, který byl vytvořen v důsledku rozšíření kapilár
Úplně vyléčit člověka z vrozené formy této patologie je takřka nemožné. Proto je veškerá terapeutická léčba zaměřena na odstranění estetických vad na obličeji.
Příčiny získané kuperózy:
- vnitřní patologie – hepatóza, jaterní cirhóza a další
- genetická slabost stěn cév. V tomto případě mohou být deformovány kvůli nepříznivým účinkům z okolního prostředí
- časté popáleniny
- kuperóza na obličeji může nastat na pozadí již existujících kožních onemocnění, jako je růžovka, skleroderma, lupus erythematosus a další
- různé abnormality v endokrinním systému
- různé špatné návyky
- hormonální poruchy – často kožní onemocnění začínají postupovat během menopauzy, těhotenství, puberty. Příčinou jejich vývoje může být i použití hormonální antikoncepce.
- hypertenze
- stres
- deprese
- nevyvážená strava a špatný jídelníček
Příznaky kuperózy
Kuperóza na kůži obličeje se zpravidla rozvíjí u žen po 30 letech věku, méně často po 25 letech věku. Průběh klinických patologických procesů je rozdělen do tří fází, z nichž každá má své vlastní symptomy.
- Fáze 1. V lékařské literatuře se také označuje jako erytróza. Nejčastěji začíná postupovat po vystavení provokativním faktorům, které zahrnují koupel v příliš studené nebo teplé vodě, slané nebo teplé pokrmy, návštěva lázní a tak dále. Zřídka se objeví zarudnutí na kůži bez důvodu. Kůže zčervená z oblasti nosu, brady a líc. Její citlivost stoupá. Pacient zaznamenává svědění, brnění, horečku. Tyto symptomy přetrvávají od několika minut až dvou hodin. Rovněž může dojít k zčervenání kůže na krku.
- Fáze 2. Výše uvedené oblasti pokožky vykazují trvalé zarudnutí. Vzniká pigmentace.
- 3. fáze – Kongestívní dermatitida. Kůže vypadá staře. Je bledá se šedivým odstínem. Na ní jsou také zaznamenány místa se záněty. Taková fáze se nemusí objevit ihned, ale po 20-30 letech od okamžiku projevu prvních příznaků.
- 4. fáze. Kůže hrubne a je tenká. Tato deformace je zvláště viditelná na nosu.
Léčba kuperózy
Léčba kuperózy se může provádět jak pomocí terapie léky, tak pomocí kosmetických postupů. Nejpozitivnější efekt je však dosažen, pokud se tyto dvě techniky používají současně. Je také možné léčit kuperózu doma. Ale léky jsou předepisovány pouze kvalifikovaným lékařem po osobním vyšetření pacienta. Obvykle je lékem nějaký krém účinnými látkami.
Sponzorováno
Léčba kuperózy s léčivými přípravky:
- heparinová mast
- mast troxevasin
- mast s měsíčkovým olejem
Všechny tyto produkty obsahují látky, které posilují cévní stěny a zlepšují mikrocirkulaci. Použití těchto prostředků se však doporučuje pouze po návštěvě dobrého specialisty. Nekontrolované užívání těchto látek může také zhoršit průběh onemocnění. Na to pamatujte.
Kosmetické procedury pro léčbu kuperózy:
- mezoterapie
- laserová terapie
- elektrokoagulace
- ozonová terapie
Léčba kuperózy na obličeji pomocí těchto technik se provádí bez anestézie, nevyžaduje mnoho úsilí a času a je zcela bezpečná pro zdraví pacienta.
Několik doporučení
Pokud má člověk diagnostikovanou na obličeji kuperózou, měl by být zvlášť opatrný, protože existuje několik faktorů, které mohou zhoršit průběh patologie.
- Nemůžete používat krémy a jiné kosmetické prostředky, které obsahují mentol, med, kopr, anýzový olej. Přednost by měla být věnována účinnému krému na kuperózu, který nejen eliminuje zarudnutí, ale také zlepšuje celkový stav kůže.
- měli byste vypustit ty krémy a jiné prostředky, které obsahují alkohol
- Nedoporučuje se vůbec používat peelingy.
- Pokud vám je diagnostikována kuperóza, měly by být úplně odstraněny tepelné postupy – oteplovací masky, teplé obklady, inhalace páry. Také se nedoporučuje jít do sauny a do lázní.
Prevence
Vždy je snadnější zabránit vzniku problému než ho pak léčit. Proto by měla být prevence zahájena již od věku 15 let, protože již v tomto věku mají mladiství suchou pokožku. Aby tato nemoc nezačala postupovat, je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:
- používejte výrobky pro citlivou pleť, nepoužívejte agresivní prostředky na pokožku
- dodržujte zdravé stavování
- dbejte na hydrataci pokožky
- chraňte pokožku před větrem a mrazem v zimě
- nezůstávejte dlouho na slunci a chraňte před ním pokožku krémem
A co vy? Jak bojujete s kuperózou vy? Budeme rádi za rady a komentáře.
A co si o pleti ještě přečíst?
VIDEO: Co je kuperóza?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články