Obsah článku
- Nejzdravější druh kávy závisí na několika faktorech, zejména na způsobu její přípravy, obsahu kofeinu a na osobních preferencích.
- Nejzdravější volba je často černá káva bez cukru, mléka a dalších přísad. Její čistý obsah antioxidantů a minimální kalorie z ní činí zdravou volbu.
- Espresso je silně koncentrovaný druh kávy, který obsahuje vysoký podíl antioxidantů na jednu porci a méně kofeinu než větší šálky kávy.
- Cold brew (studeně louhovaná káva) se připravuje namáčením mletých kávových zrn ve studené vodě po delší dobu. Tento druh kávy má nižší kyselost, což může být prospěšné pro lidi s citlivým žaludkem.
Antioxidanty jsou v espressu, instantní i kapslové kávě. Zdraví prospěšné antioxidanty jsou v každé kávě bez ohledu na její druh. Vyplynulo to z poslední srovnávací studie Institutu Kávy a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Odborníci zkoumali čtyři druhy kávy
„Věděli jsme, že kromě nejznámějšího kofeinu káva obsahuje i další látky, včetně několika zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou. Zajímalo nás, jaký vliv budou mít rozdílné způsoby přípravy různých druhů kávy na sledované látky. A pokud ano, tak jaký,“ uvedla vedoucí výzkumu Jana Hajšlová. Odborníci zkoumali čtyři druhy kávy – praženou mletou, instantní, kapslovou a kávu určenou pro přípravu espressa.
Zaměřili se na obsah antioxidantů, kofeinu, ale i škodlivých látek furanu a akrylamidu ve zmíněných typech kávy před a po přípravě ke konzumaci. Z každého druhu přitom do výzkumu zařadili dva vzorky z nejprodávanějších káv na Slovensku a v České republice.
Pravidelná konzumace kávy může snižovat má protinádorové účinky
Výsledky studie potvrdily, že antioxidační aktivita chránící organismus před škodlivinami je v každé ze zkoumaných vzorků. „Antioxidanty spolu s ostatními látkami přítomnými v kávě hrají rozhodující roli u jejích pozitivních vlivů na lidský organismus,“ vysvětlil odborník na zdravou výživu Peter Minárik. „Díky nim pravidelná konzumace kávy může snižovat riziko cukrovky druhého typu, má protinádorové účinky a pozitivně působí při prevenci Alzheimerovy choroby,“ dodal.
Sponzorováno
U každé kávy však platilo, že čím více antioxidantů a kofeinu obsahovala, tím více v ní odborníci našli i takzvaných procesních kontaminantů, akrylamidu a furanu. Jejich množství v jakékoliv kávě je však tak nízké, že člověku nemůže ublížit. „Určitě se nedá tvrdit, že by káva způsobovala rakovinu,“ upřesnil Minárik.
Výsledky instantní kávy pozitivně překvapily
K zajímavým výsledkům dospěli odborníci při zkoumání instantní kávy. Oba zkoumané vzorky rozpustné kávy měly v suchém stavu nejvyšší obsah chlorogenové kyseliny – významného přirozeného antioxidantu – ze všech druhů káv. Po přípravě dle návodu však obsahovala naopak nejnižší množství antioxidantů i kofeinu.
Odborníci však varují, aby se lidé vyhnuli různým kávovým náhradám a kávoviny. Ty totiž se zdraví prospěšnými látkami v kávě nemají nic společného a lákají lidi jen podobnou vůní a chutí. „Pokud se někdo obává kofeinu, ať raději zvolí bezkofeinovou kávu,“ poradil Minárik, který také patří k milovníkům kávy. Podle něj je bezpečné množství u zdravého člověka čtyři až šest šálků kávy denně, což však také závisí na několika faktorech.
Lidé, kteří mají problém s krevním tlakem, srdcem, žaludečními vředy, trávením a pálením žáhy, by se o vhodném množství měli poradit s lékařem.
Káva s přidáním skořice nebo kakaa
Skořice i kakao mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Přidání malého množství těchto ingrediencí může zvýšit zdravotní přínosy kávy bez přidání kalorií nebo cukru. Káva s kakaem navíc obsahuje hořčík a zdravé tuky.
Jak jste na tom s pitím kávy vy? Napište nám do komentářů o vašem vztahu ke kávě.
VIDEO: Káva vs zdraví – kolik káv denně můžeme vypít, káva s mlékem, těhotenství a další/ PODCAST
VIDEO: Kolik jí pít denně? Odvodňuje organismus? Kofein. Předsudky a mýty o kávě
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Káva
Přečtěte si také naše další články