Sponzorováno

Které látky v potravinách jsou nejzdravější? Zjistěte, jaké látky vás chrání. 4.95/5 (20)

Zaměřte se na zdravé látky v potravinách. Tělo vám za to poděkuje.

Zaměřte se na zdravé látky v potravinách. Tělo vám za to poděkuje.

Chcete být zdraví? Chcete také mladě vypadat? Je vaším cílem i to, abyste se cítili v dokonalé kondici? Vše je spojeno s vaším životním stylem, kterého se týká také strava. Je několik látek, které by v ní rozhodně neměly chybět. Když se na ně zaměříte, můžete si být jisti tím, že svému tělu a tedy i svému celkovému zdraví rozhodně prospějete. A to velmi výrazným způsobem.

Které látky jsou ty nejlepší? Ty, na které byste se měli soustředit? Podívejte se na náš malý přehled.

1. Antioxidanty

O těch jste asi již slyšeli. Jedná se o látky, které jsou doporučované hlavně ve chvíli, kdy chcete své tělo doslova vyčistit od různých škodlivin. Více si o antioxidantech můžete přečíst v našem jiném článku.

Není však nutné antioxidanty konzumovat jenom a právě ve chvíli, kdy chcete docílit rapidního vyčištění těla. Vhodné je využívat je také ve chvíli, kdy je vaším cílem udržovat tělo zdravé průběžně. Právě takzvaný oxidační stres je dnes považován za něco, co má negativní vliv jak na vaši krásu, tak i na vaše zdraví. A právě vhodné antioxidanty ho umí odstranit. Když se podíváme na ty, které lze do této skupiny zařadit, jedná se zejména o:

Jsou to ale i látky, jako betakaroten, nebo lykopen. Potom to jsou i minerály typu selen. To je jenom výčet těch nejznámějších, jelikož jinak by výčet všech antioxidantů byl mnohem delší. Je jich až několik desítek.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Znáte je? Pokud ne pod tímto názvem, možná už budete vědět, že se jim také říká zdravé tuky. Toto označení jasně potvrzuje, že ne každý tuk je špatný a že ne každý tuk také může škodit. Když jde o tuto kategorii, tak ta jasně ukazuje, že neškodí, ale naopak pomáhá. Mají vliv třeba na to, aby dobře fungovalo vaše srdce, stejně jako mají vliv i na to, aby vám pomohly snížit cholesterol. Pokud chcete omega-3 mastné kyseliny do těla dostat, jsou skvělou volbou ryby. A je jedno, zda mořské, nebo ty sladkovodní. Také ale můžete do jídelníčku zařadit některé druhy ořechů nebo semínek, či přírodní panenské oleje, vyráběné lisováním za studena. Zajistíte tak tělu takový přísun zdravých tuků, díky kterým se vaše zdraví radikálně zlepší.

3. Koenzym Q10

Toužíte po tom, že budete dokonale krásnou a zdravou pokožku? Pokud ano, jistě máte doma nějaký ten krém, který koenzym Q10 obsahuje. Pokud jste si mysleli, že se jedná o látku, která je uměle vytvořena, není tomu tak. Jedná se o látku přírodní, která dokáže velmi pozitivně působit proti stárnutí. Navíc má dobrý vliv i na činnost vašeho srdce, a tak můžete výrazně omládnout nejenom na první pohled, ale i z hlediska svého zdraví. A kde přesně koenzym Q 10 aktuálně najdete? My doporučíme?

Sponzorováno

  • Ořechy
  • Brokolici
  • Mořské plody

4. Železo

Poslední výzkumy ukazují, že železa mají zejména ženy v poslední době stále méně. Je to dáno hlavně tím, že při menstruaci ho tělo mnoho odstraní. A to je špatné. Je proto dobré železo pravidelně doplňovat, a to v dostatečném množství. Nejenom, že má pozitivní vliv na kvalitu vaší krve. Také nezapomínejme na to, že jeho dostatek umí ovlivnit i vaši přirozenou krásu. Když máte dostatek železa, bude mít vaše kůže přirozenou barvu, budu mít vaše vlasy kvalitnější vzhled a vaše nehty budou silnější a také zdravější. A kde železo brát? Primárně by to mělo být červené maso, které je velmi dobrým zdrojem. Nic však nezkazíte, pokud do svého jídelníčku zařadíte také mořské plody, zařadíte do něho i dostatek ořechů, nebo luštěniny. I ty jsou na železo velmi bohaté.

5. Zinek

Velmi známý minerál, který byste měla konzumovat hlavně ve chvíli, kdy vaše tělo potřebuje celkově zvýšenou odolnost. Ani ne taktu psychickou, jako spíše odolnost fyzickou. To z důvodu, že dokáže velmi dobře podporovat obranyschopnost, neboli imunitu lidského těla. V tomto směru je také velmi doporučovanou látkou, kterou byste měli jíst. Nejenom, že dnes na trhu nejdete různé doplňky stravy. Mnohem lepší cestou je pochopitelně čerpat zinek ze samotného jídla. Dbejte tak na dostatek mořských plodů a ryb, které doplňte různými druhy ořechů. To je jasná kombinace, která bude zaručeně fungovat i u vás.

6. Vitamín C

Jistě ho každý z vás zná, jelikož je doporučován nejenom jako dobrý pomocník při nachlazení, ale je doporučován také na podporu obranyschopnosti. Málokterá z vás ale ví i to, že právě tento vitamín je také silným antioxidantem. Výhodou je také to, že se jím vaše tělo nemůže předávkovat. Pokud mu dáte větší dávku, kterou nevyužije, tak zbytek vyloučí. Proto se nemusíte obávat konzumovat třeba citrusové plody, ale i šípky, nebo brusinky. Třeba i ve formě čaje.

7. Flavonoidy

Unikátní látky, které zajistí perfektní funkci vašich žil. Primárně zpevňují žilní stěny, což vede nejenom k tomu, že krev je po celém těle distribuována tak, jak by měla být. Také nezapomínejme na to, že flavonoidy mohou přispívat i k vaší kráse. Právě díky této funkci si můžete být jisti tím, že eliminují vznik křečových žil, které jsou něčím, co nikdo z nás na svých nohách rozhodně nechce mít. Hitem jsou v tomto směru takzvané ovocné flavonoidy. Už název celkem dobře napovídá, kde je lze nají. Jedná se o ovoce. Ideálním zdrojem jsou borůvky.

8. Vláknina

Vláknina pomáhá s pravidelností stolice a obecně je dobrá pro funkci střev. Může také hrát významnou roli při snižování rizika na srdeční onemocnění a rakovinu (v pozdějších fázích života). Potraviny, které obsahují vysoké množství vlákniny jsou například tyto:

  • Celozrnné obiloviny
  • Čočka
  • Fazole
  • Semena
  • Ořechy

Látek v potravinách, které jsou zdravé, existuje samozřejmě nespočet. Jsou to různé další minerály, vitamíny, zdravé tuky, zdravé sacharidy, bílkoviny. Výčet by mohl být hodně dlouhý. Ale na zmíněných 8 látek v potravinách se zaměřte.

Sponzorováno

A na jaké látky, vitamíny a minerály se zaměřujte v potravě vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva