Obsah článku
Pokud zpozorujeme časté krvácení z nosu či z konečníku, s návštěvou lékaře povětšinou moc neotálíme. V případě dorůžova zbarvené pěny ze zubní pasty však nikdy nepanikaříme a nad krvácejícími dásněmi často jen mávneme rukou. To, co začíná jako banální problém, však může skončit ústy bez jediného zubu nebo vážným onemocněním.
Časté příčiny krvácejících dásní
Zjistěte, které příčiny krvácejících dásní byste neměli podceňovat a jak je neprodleně řešit.
1. Čištění zubů není důkladné – zánět
Krvácení dásní má nejčastěji na svědomí zánět, který může být způsoben vlivem bakterií už v průběhu 24 hodin. Kamenem úrazu se stává především večerní ústní hygiena, kdy jsme příliš unavení a chrup kartáčkem jen narychlo „přeběhneme“. Nedostatečně vyčištěná místa se tak stále hemží obrovským množstvím mikroorganismů. Dalším důvodem může být také nesprávná technika mytí zubů, což má navlas stejné následky.
Řešení: Objednejte se k dentálnímu hygienistovi, který vám poradí, jaké pomůcky potřebujete a jak je používat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků při čištění zubů. V případě, že jste dosud nijak nepracovali s mezizubními kartáčky, krvácení dásní může přechodně ještě zhoršit. Pokud problém do dvou týdnů neustoupí, navštivte stomatologa.
2. Zrazují vás hormony
Tento faktor se týká především žen, které s výkyvy hladiny hormonů existují prakticky celý život. V pubertě, během těhotenství, v době menstruace nebo menopauzy jsou totiž příslušnice něžnějšího pokolení mnohem citlivější na plak. A to může v konečném důsledku vyvolat krvácení dásní.
Řešení: Nezbývá vám nic jiného, než počkat, dokud se hormonální smršť ve vašem krevním řečišti uklidní. Do té doby si můžete dopřát extra péči v podobě ústní vody s antiseptickým účinkem.
3. Špatný životní styl
Stres se stal součástí vašeho každodenního života, spánek dlouhodobě zanedbáváte a máte mizerné stravovací návyky. Zní vám to povědomě? Krvácení dásní se třeba docela často objevuje již u studentů vysoké školy, protože se špatně stravují, zůstávají dlouho vzhůru a jsou vystresovaní z náporu školních povinností. Toto vše ovlivňuje schopnost těla bojovat se zánětem, který způsobují bakterie v ústech.
Řešení: Pokud se vám nedaří zredukovat stres, snažte se alespoň obohatit své jídla o dostatečný přísun proteinů, zeleniny, vitaminu C a D, který je klíčem k zdravým dásním a kostem. Úplné minimum, co můžete pro sebe udělat, je užít potřebnou dávku ve formě multivitaminového přípravku.
4. Na vině mohou být i některé léky
Některé skupiny léků vázaných na lékařský předpis způsobují sucho v ústech a nedostatečná tvorba slin následně umožňuje bakteriím expandovat. Výsledkem jsou zarudlé a oteklé dásně, které při silnějším přitlačení zubního kartáčku mohou začít krvácet. K uvedeným medikamentům patří, například, antidepresiva a léky upravující krevní tlak.
Řešení: Poraďte se svým zubařem nebo lékárníkem o produktech, které dokáží ústní dutinu zvlhčovat a zamezovat vysychání měkkých tkání.
5. S vaším tělem se děje něco vážného
Netřeba hned myslet na nejhorší, ale pravdou zůstává, že určitá vážná chronická onemocnění oslabují imunitní systém, což vede k otoku a krvácení dásní. Do této kategorie patří například diabetes, leukémie nebo nakažení virem HIV.
Sponzorováno
Řešení: Nemyslete na katastrofické scénáře, ale vsaďte na důkladnou ústní hygienu. Pokud krvácení přes veškerou snahu pozorujete již několik týdnů, zeptejte se na názor svého zubaře. Ten vám možná doporučí prohlídku u praktického lékaře a preventivní odběr krve. Dle toho se pak zjistí víc.
A jak dále vyřešit krvácení dásní?
Připravili jsme pro vás ještě několik rad, které vám mohou pomoci vyřešit nepříjemné krvácení dásní.
1. Často stačí i dentální hygiena
Jelikož asi nejčastější příčinou krvácejících dásní a jejich zánětu je nedostatečná nebo nevhodná hygiena, mnoha lidem pomůže absolvování dentální hygieny, kde vám zuby vyčistí dentální hygienistka a odstraní vám z nich zubní kámen. Také vám ukáže správný způsob mytí zubů, jakož i zanedbávaných mezizubních prostor. Problematické bakterie se prostřednictvím dentální hygieny odstraní a je po problému. Samozřejmě, nemusí to platit vždy a u všech.
2. Přírodní léky na krvácející dásně – babské rady
Které přírodní léky jsou prý při krvácení z dásní účinné?
- kloktání řepíkového čaje
- tinktura z kostivalu
- čajovníkový (tea tree) olej
- jíst polovinu citronu s cukrem (tato kombinace však neprospívá zubní sklovině)
- šalvějový roztok nebo čaj – vyplachovat
- tinktura z lékárny – gingivalis – směs bylinek na tyto problémy
- přikládat česnek
- do 100 ml alpy dejte vyluhovat 10 ks hřebíčku na pár hodin a pravidelně potírejte dásně
- údajně pomáhá i potírání domácím malinovým sirupem
- žvýkání listů kvajávy prý také pomáhá
- zralé banány jsou dobré na zastavení krvácení dásní
- potírejte si dásně šlupkou z pomeranče nebo citronu
3. Co ještě dělat, aby dásně nekrvácely?
- čistěte si zuby důkladně a nezapomínejte na mezizubní prostory – používejte mezizubní kartáčky a zubní nit
- investujte do kvalitní zubního kartáčku a měňte ji každé 2-3 měsíce, nebo po prodělání choroby, zejména ústního charakteru (např. herpes)
- kupujte kvalitní zubní pasty, které zabraňují usazování povlaku na zubech a dásních
- pravidelně navštěvujte dentální hygienu – alespoň 1 krát do roka
Nezapomeňte: zejména mezizubní prostory jsou rájem bakterií
Největší chybou mnoha lidí, na čem se shodují i dentisté, je podceňování čištění mezizubních prostor. Tehdy bakterie mohou neomezeně růst i přesto, že si zuby zvenčí myjete kvalitně. Používat byste na to měli speciální mezizubní kartáček a zuby takto vyčistit alespoň jednou denně, ideálně před čištěním zubů večer. Změna techniky hygieny na správnou urychluje léčebný proces, resp. působí preventivně před vznikem zánětu.
Neignorujte varovné signály, protože jejich podcenění vás může stát hodně. Zanedbaný a neléčený zánět totiž může přerůst až do vážné choroby a vypadávání zubů. A to vás v konečném důsledku může vyjít pořádně draho, protože si umíte jistě dobře představit kolik dnes zhruba stojí nové zuby či zubní náhrady.
Co dalšího si o krvácení dásní přečíst?
- Další tipy, jak na krvácení dásní
- Jak si čistit zuby správně?
- Jak na krvácející dásně? Příčiny a léčba + babské rady
VIDEO: Krvácení dásní a jeho příčiny
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé dásně, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články