Sponzorováno

Krevní cukr či vysoká hladina cukru v krvi – jak ji ovlivnit a snížit ji? 4.9/5 (70)

Krevní cukr či vysoká hladina cukru v krvi - jak ji ovlivnit?V dnešní době jsou velkým problémem civilizační choroby, které způsobuje hlavně životní styl, stejně jako prostředí, ve kterém aktuálně žijeme. Jedním z velkých problémů je rozhodně cukrovka. Proto je dobré nejenom kontrolovat hladinu krevního cukru, ale je třeba hlídat si i to, aby příliš nekolísal. Jak na to? Máme pro vás několik osvědčených tipů, které můžeme označit za správnou cestu.

Co je to krevní cukr?

Krevní cukr je úroveň glukózy, kterou máte v krvi. Jde jednak o cukr, který přijímáme z potravy a také o cukr, který si tělo vyrábí samo v játrech. Glukóza já hlavním zdrojem energie pro buňky, ke kterým se dostává pomocí krevního oběhu.

Hyperglykémie je potom stav, kdy se v krvi nachází příliš mnoho glukózy. K tomu dochází zejména tehdy, když tělo nemá dostatek inzulínu (cukrovka typu 1) nebo když tělo nedokáže dostupný inzulín zužitkovat (cukrovka typu 2).

Co vlastně způsobuje dlouhodobě vysoká úroveň glukózy v krvi

Pokud se vysoká úroveň krevní glukózy vyskytuje dlouhodobě, výsledkem může být trvalé poškození orgánů jako jsou oči, nervy, ledviny či cévy.

Proč mám vysokou úroveň krevního cukru?

Vysokou úroveň krevního cukru mohou způsobovat několik věci, no jde hlavně o následující faktory:

  • stres
  • špatné stravování (časté pojídání sladkostí mezi hlavními jídly)
  • nedostatek pohybu
  • dehydratace
  • vynechávání nebo špatné dávkování léků na cukrovku
  • přehnaná léčba hypoglykémie (nízkého krevního cukru)
  • některé druhy léků, jako například steroidy

Občasný výskyt hyperglykémie může přirozeně vyskytovat i u dětí a mladých dospělých během období dospívání.

Jaké jsou hlavní příznaky vysokého krevního cukru

Mezi nejčastější příznaky vysokého krevního cukru řadíme:

  • časté močení
  • častá žízeň
  • ztráta na váze, i když chuť k jídlu zůstala stejná
  • pocit časté únavy
  • svědivá a suchá pokožka
  • dlouhé hojení ran
  • problémy s koncentrací
  • nervové potíže
  • rozmazané vidění
  • přibírání
  • časté infekce
  • impotence
  • sucho v ústech
  • neustálý hlad

Jak na stabilní hodnotu krevního cukru v krvi? Jak na kolísavý krevní cukr?

Máme pro vás několik rad:

1. Konzumujte tuky. Ale jenom ty zdravé

Jste přesvědčeni o tom, že všechny tuky jsou pro vaše tělo špatné? Je to poměrně známý mýtus, na který raději hned zapomeňte. Dnes můžeme tuky rozdělit do dvou hlavních skupin. Na ty dobré a na ty špatné. A právě první skupina vám dokáže dobře pomoci s tím, jak hladinu krevního cukru udržet na vyrovnaných hodnotách.

Tuky totiž mají jednu unikátní schopnost, která je spojena s tím, že dokážou velmi dobře snižovat glykemický index jídla, které je konzumováno. Proto je dobré ke každému jídlu trochu toho zdravého tuku přidat. Nemusí se ale nutně jednat jenom o postup, kdys si jídlo pokapete trochou kvalitního olivového, nebo jiného oleje. Zdravé tuky najdete i jinde. Obsahuje je třeba:

  • Avokádo
  • Široká škála ořechů
  • Různá semínka

2. Dodejte svému tělu více vlákniny

Ta by měla být základem každého jídelníčku. Pokud hubnete, dokáže suprově navodit pocit sytosti. Pokud chcete být zdraví, dokáže zlepšit trávení vašeho těla. A právě na tento proces se v souvislosti s hodnotou cukru ve vaší krvi podíváme. Vláknina má totiž schopnost toho, že dokáže proces trávení zpomalit, díky čemuž je pozvolný. A právě díky tomu dochází také k pozvolnému uvolňování a využívání sacharidů. Vlivem toho cukr v krvi nijak výrazně nekolísá, oproti stavu, kdy s rychlým trávením může doslova vyletět a následně zase prudce klesnout.

A jaké jsou potraviny, které jsou na vlákninu bohaté? Opět můžeme zmínit ořechy a semínka. Stejně tak byste neměli zapomínat na ovoce a zeleninu – ideálně se slupkou, stejně jako patří mezi dobrý zdroj i luštěnina. A kolik vlákniny by mělo vaše tělo dostat? Během dne klidně i 50 gramů.

3. Bez pohybu to nepůjde

Chcete mít lepší fyzickou kondici? Chcete být hubenější? Chcete mít větší sílu? Nebo chcete mít na uzdě váš krevní cukr? Na toto všechno je dobrý pohyb. Dá se říci, že není nijak výrazně rozlišeno to, o jaký druh pohybu se musí jednat, jelikož důležité je, že se hýbáte. Zvolit můžete třeba aerobní aktivitu, kam se řadí:

Sponzorováno

  • Běh
  • Jízda na kole
  • Plavání

Stejně tak ale můžete zajít i do posilovny a zvýšit svou sílu. Ve všech případech dojde k tomu, že tělo během fyzické aktivity dokáže zpracovávat cukr a tak pomáhat s inzulínovou rezistencí? Pokud máte problém s cukrem a zároveň toužíte po tom dostat se do formy, vyřešíte dva hlavní problémy jedním způsobem. Pokud s pohybem začínáte, rozhodně to nepřehánějte. V prvních fázích může plně stačit rychlejší procházka, nebo třeba jenom pozvolné vyklusávání.

4. Poslouchejte své tělo

Lidské tělo je skutečně složitým organismem a dokáže mnoho věcí. Mezi jednu z takových patří dokonce i to, že umí celkem dobře vyslat signály spojené s tím, že mu něco chybí. Jak to dělá? Velmi prostě. Pokud mu něco skutečně začne chybět, budete na určité věci pociťovat velkou chuť. Někdy se může jednat o sladká jídla, jindy zase zatoužíte po tom mít obrovskou porci masa. To vše jsou jenom znaky toho, že vašemu tělu chybí určité látky a živiny a takto si je žádá. K jeho potřebám byste rozhodně měli být vnímaví a poslouchat ho. I to může být cesta, jak hladinu cukru v krvi dobře a dlouhodobě optimalizovat.

Pozor však na to, abyste si nepletli, co je potřeba těla a co jsou jenom vaše chutě. Pokud vás každý večer honí mlsná na čokoládu, nebo balíček smažených chipsů, rozhodně to nemá s potřebami vašeho těla nic dočinění. Právě naopak. Pamatujte také na to, že čím více vyvážený budě váš klasický jídelníček, tím méně takových požadavků bude tělo vysílat.

TIP: Další informace o krevním cukru

5. Buďte v klidu

Stres je dnes všudypřítomný a může mít mnoho původů. Je spojený s životem u vás doma, s pracovními povinnostmi, nebo třeba s očekávanými událostmi. Kromě toho, že výrazně ovlivní vaši psychiku, je stres špatný i proto, že také ovlivňuje hladinu cukru ve vaší krvi.

Právě stresové situace jsou spojeny se zvyšováním hladiny hormonu kortizol, se kterým už je spojený vznik cukrovky. Je tedy jasné, že stres musíte ze svého života odbourat. Delegujte řešení věcí na někoho jiného, zkuste se naučit žít jinak, nebo se běžte proběhnout a vyčistěte si svou hlavu.

6. Odpočívejte

Dobrou cestou, jak zahnat stres, je také odpočinek. Ten doporučujeme i v souvislosti s tím, jak dát jednoduše sbohem vysokým hodnotám krevního cukru. Pokud nemáte dostatek spánku, může se to projevovat až nezvladatelnými chutěmi na jídla, která obsahují mnoho cukrů a mnoho sacharidů. Pokud si však vaše tělo bude moci dostatečně odpočinout – dlouhým a nepřerušovaným spánkem, buďte si jisti, že to prospěje i vašemu krevnímu cukru.

7. Volte správné potraviny

Při zvýšeném krevním cukru jsou změny ve stravování první věcí, kterou je třeba urychleně provést. Změna stravy dokáže udělat nejen to, že se začnete lépe cítit, ale i to, že dojde poměrně v krátkém čase ke snížení krevního cukru.

Jedním ze způsobů, jak se potraviny kategorizují podle jejich vlivu na krevní cukr je již jednou zmíněný glykemický index, označovaný také zkratkou GI. Čím je číslo GI vyšší, tím více daná potravina zvyšuje krevní cukr. A opačně, čím je nižší, tím má menší vliv na hladinu glukózu v krvi. Malý přehled glykemických indexů potravin:

Nízký glykemický index (GI 55 a méně): většina ovoce a zeleniny, luštěniny, málo zpracované obiloviny, celozrnné těstoviny, nízkotučné mléčné výrobky a ořechy

Střední glykemický index (GI od 56 do 69): bílé a sladké brambory, kukuřice, bílá rýže, kuskus, celozrnné snídaňové cereálie

Vysoký glykemický index (GI 70 a více): bílé pečivo, sušenky, bagety, koláče, kroasanty, oplatky a většina balených snídaňových cereálií.

Pokud máte vysoký krevní cukr, začněte nahrazovat potraviny ze třetí kategorie potravinami z prvních dvou kategorií. Z dlouhodobého hlediska se tak vyhnete vážnému poškození zdraví. A to za to stojí ne?

Hodnota krevního cukru – jaká je vysoká a jaká normální?

Ideální hladina krevního cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve, normálně asi tak do 5,6 mmol/litr krve, lehce zvýšená hladina cukru v krvi je 5,6 mmol/litr krve až 7 mmol/l krve.

Hodnota přes 7 mmol/litr krve je signálem pro nemoc nazývanou cukrovka. Hladinu cukru v krvi doma změříte glukometrem.

Sponzorováno

A co vy a krevní cukr? Hlídáte si to, co jíte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Krevní cukr či vysoká hladina cukru v krvi – jak ji ovlivnit a snížit ji?”

    1. Marcela Stavinohová napsal:

      Článek velice srozumitelně a jasně, popsal všechna úskalí cukrovky, kterým je potřeba se vyhýbat. Měl by pomoci hlavně těm pacientům, kteří svou nemoc berou na lehkou váhu, protože nemají velké, nebo mají jen minimální potíže.

    2. Rehabilitace.info napsal:

      Děkuji. Mám cukrovku I. typu LADA.
      Mám dost rozkolísaný cukr od začátku objevení cukrovky. V poslední době při výměně inzulínu
      se cukrovka z větší části stabilizovala. Snažím se o upravení a stabilizaci.
      Děkuji za informace.
      Filipová Jaroslava

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva