Sponzorováno

Křečové žíly – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (48)

Křečové žíly - příznaky, příčiny a léčbaKřečové žíly označujeme jako vakovité rozšíření stěny podkožních žil. Žíly bývají stočené a vystupují nad úroveň kůže. Obvykle mají tmavomodrou barvu. Nejčastěji se vyskytují na holeních.

Příznaky křečových žil

Proč křečové žíly vznikají?

  • Dědičná oslabenost žilní stěny
  • obezita
  • Těhotenství
  • Zaměstnání vyžadující dlouhé stání na nohou
  • trombóza
  • Poškození chlopní v hlubokých žilách

Léčba křečových žil

  • Nošení kompresních punčoch
  • Je třeba omezit dlouhé stání na nohou
  • Aktivní cvičení, pomáhá zejména plavání, cyklistika, turistika, chůze a golf
  • Nekouřit!
  • Menší varixy se dají léčit injekčně, nastříknutí sklerotizující roztoku. Roztok vyvolá v žíle zánět a tvorbu vazivové tkáně, čímž se žíla uzavře.
  • Chirurgická operace (stripping) – do žíly se zasune speciální katetr, kterým se přejde až do konce žíly a pak se žíla vytáhne.

Podívejte se na TOP domácí přípravky a bylinky na léčbu křečových žil.

Sponzorováno

Jak vznikají křečové žíly?

Pokud chceme porozumět příčinám vzniku křečových žil a možnostem prevence či jejich léčby, musíme popsat cestu krve do končetiny a její odtok zpět k srdci. Tok krve v žilách dolních končetiny se odehrává proti působení gravitace, neboť leží pod úrovni srdce. Srdce pumpuje krev, která je tepnami rozváděna po celém těle. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, v nichž dochází k výměně živin a kyslíku za kysličník uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších a větších žil a ty přivádějí krev zpět do srdce.

Toku zpět směrem k srdci napomáhají podpůrné mechanismy jako je např. práce svalů – při svém stahování při pohybu fungují jako tzv. svalová pumpa. Krev k srdci se tedy dostává pomocí tlaku svalů na žíly. Dalším důležitým mechanismem je důmyslný systém žilních chlopní, které působí jako jednosměrné záklopky. Mezi jednotlivými pulsy chlopně vytvářejí jakési kapsy, které nepustí krev zpět.

Při vzniku křečové žíly dojde nejprve k poruše pevnosti žilní stěny. Tam, kde je stěna oslabena, se žíly rozšiřují a dochází k poruše funkce žilních chlopní. Křečová žíla nemá chlopně správně uzavřeny – krev se nevrací správně zpět a žíla se rozšiřuje. V rozšířených žilách chlopně nedomykají a brání tak zpětnému toku krve. Ta se hromadí v žilách a tím ještě zvyšuje tlak na žilní stěnu. Dochází k žilní nedostatečnosti. A to nechcete.

A co vy? Jak s křečovými žilami bojujete vy?

TIP: Podívejte se, jak na prevenci křečových žil

VIDEO: Informace o křečových žilách

VIDEO: Jak předcházet křečovým žilám?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva