Obsah článku
Děti i dospělí mohou být krátkozrací, ale krátkozrakost je obvykle nejprve diagnostikována u dětí ve škole.
Jednoduchá oční zkouška může krátkozrakost potvrdit. Tuto oční vadu můžete snadno korigovat pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Další možností korekce krátkozrakosti je chirurgický zákrok.
Příznaky krátkozrakosti
Příznaky krátkozrakosti mohou být hodně zřejmé u dětí ve věku od 8 do 12 let. Během dospívání, kdy tělo rychle roste, se může myopie zhoršovat. Později, ve věku od 20 do 40 let se obvykle mění jen málo.
Příznaky krátkozrakosti mohou být:
- Rozmazané vidění při pohledu na vzdálené objekty
- Máte potřebu částečně zavírat (přimhouřit) oční víčka, aby se jasně viděli blízké objekty
- Bolesti hlavy způsobené únavou očí
Krátkozrakost je často nejprve zjištěna během dětství a je běžně diagnostikována v raných školních letech v dospívání. Dítě s krátkozrakostí může:
- Šilhat
- Potřebuje se posadit blíže k televizoru, k filmu nebo v přední části učebny ve školce (děti s krátkozrakostí mají často problémy se čtením tabule ve škole.)
- Zdá se, že netuší o vzdálených objektech
- Příliš mrká
- Mne si často oči
Krátkozrací lidé mohou trpět bolestmi hlavy a unavenýma očima.
Příčiny krátkozrakosti
Obecně panují dohady o tom, proč krátkozrakost vzniká a jaké jsou její příčiny. Do popředí příčin se kladou různé faktory, například:
- disproporce vývoje a růstu oka,
- méněcennost očních tkání,
- infekční onemocnění (záněty spojivek, rohovky, duhovky),
- různé alergie,
- špatná výživa očí,
- nadměrná zátěž očí (počítače, monitory),
- špatné osvětlení,
- dědičnost
- některá léčiva, jako jsou kortikosteroidy, antihistaminika a některé antibiotika, včetně sulfonamidů, mohou vyvolat myopii.
Přesný důvod, proč někteří lidé trpí krátkozrakostí nejsou úplně známy, ale mohou mít prameny v genetice nebo v podmínkách prostředí, ve kterých žijí. Vlastně to, že příčiny nejsou vždy známy, tak to je příčina, proč krátkozrakost zatím neumíme léčit (i když to vlastně není nemoc), ale umíme ji jen korigovat.
Sponzorováno
Zajímavost: Existuje i „falešná“ myopie: Někteří lidé po dlouhých hodinách práce nemohou zaostřit na blízko. Obvykle se po určitém odpočinku vrátí ohnisková schopnost oka.
Diagnostika
Krátkozrakost je diagnostikována oční zkouškou u lékaře. Kompletní oční zkouška zahrnuje řadu testů. Váš oční lékař může používat různé nástroje.
Druhy krátkozrakosti
- jednoduchá (do -3.00 dioptrie) – po 20. roku života se již více nezhoršuje
- mírná (od -3.25 do -6.00) – po 20. roku života by se taktéž neměla více zhoršovat
- těžká (nad -6.00)
– středně těžká: po 20. roku života se již více nemění
– progresivní: každý rok se zhoršuje o 1 až 4 dioptrie. To by se však mělo kolem 30 let zastavit.
Krátkozrakost je přisuzována vlivu prostředí a dědičnosti. V dnešní uspěchané době jsou naše oči zatěžovány víc než kdy dřív. Ať už v práci, kdy musíme nespočet hodin hledět do počítače a bojovat s únavou očí z počítače, nebo při studiu, kdy jsou oči zatíženy čtením.
Léčba (korekce) krátkozrakosti
Cílem léčby krátkozrakosti je zlepšit vidění.
Brýle
Jedná se o jednoduchý a bezpečný způsob, jak napravit problémy s viděním způsobené myopií. Druhy brýlí, které se při krátkozrakosti používají zahrnují například bifokální, multifokální brýle. Nejlepší brýle vám doporučí lékař nebo příslušný specialista.
Kontaktní čočky
Podobně jako u brýlí, i kontaktní čočky pro korekci krátkozrakosti jsou k dispozici v různých typech a stylech, včetně tvrdých, měkkých, jednorázových či bifokálních. Zeptejte se svého očního lékaře na výhody a nevýhody kontaktních čoček a na to, co by mohlo být nejlepší právě pro váš případ.
Chirurgické řešení
Operace oka může zlepšit váš zrak tak, že nebudete potřebovat brýle ani kontaktní čočky. Nejběžnějšími postupy u krátkozrakosti jsou:
- Fotorefraktivní keratektomie. Také nazývána PRK. Tato metoda operace používá laser pro vyfrézování střední vrstvy rohovky.
- LASIK. Jedná se o nejčastější metodu operace při krátkozrakosti.
- LASEK
A co vy? Jaké máte zkušenosti s krátkozrakostí? Budeme rádi za komentáře.
O kterých očních vadách si ještě můžete přečíst?
VIDEO: Krátkozrakost – odstranění dioptrií za pomocí nejmodernější laserové metody NeoSMILE 3D
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oční vady a onemocnění
Přečtěte si také naše další články