Sponzorováno

Krabicové dýchání – co je to a jak na něj? 4.69/5 (13)

Krabicové dýchání - co je to a jak na něj?Krabicové dýchání (anglicky Box Breathing či Box Breath) je tisíce let stará jogínská technika, kterou oživily a proslavily speciální jednotky SEAL. Pro ty je dovednost vrátit se během několika vteřin k jasnému myšlení, vnímání a ke klidu otázkou přežití. Představte si vystresovaného vojáka, jak během vyhrocené akce dělá důležitá rozhodnutí. To nechcete. Používají ho také sportovci.

Krabicové dýchání, také známé jako čtvercové dýchání, je technika používaná při pomalém, hlubokém dechu. Může zvýšit výkonnost a soustředění a současně může být výkonným prostředkem proti stresu. Tato technika může být tedy užitečná pro každého, zvláště pro ty, kteří chtějí meditovat nebo snížit aktuální míru stresu.

A konečně tato dýchací metoda může být zvláště užitečná, pokud máte nějaké onemocnění plic, jako je chronická obstrukční plicní choroba.

Začínáme s krabicovým dýcháním

Než začnete, ujistěte se, že sedíte vzpřímeně na pohodlné židli a s nohama na podlaze. Snažte se být v bezstresovém, klidném prostředí, kde se můžete soustředit na své dýchání.

Mějte své ruce v klíně v klidu s dlaněmi směřujícími nahoru, zaměřte se na správný sed. Měli byste sedět rovně. To vám pomůže zhluboka se nadechnout.

Když jste připraveni, začněte krokem 1.

Krok 1: Pomalu vydechněte

Posaďte se tedy vzpřímeně, pomalu vydechněte ústy a naberte kyslík z plic. Zaměřte se na tento záměr a buďte si vědomi toho, co děláte.

Krok 2: Pomalu vdechujte

Pomalu a hluboko vdechujte nosem, napočítejte do čtyř. Počítejte velmi pomalu (v hlavě).

Musíte cítit to, jak vzduch plní vaše plíce. Nadechujte se, dokud vaše plíce nejsou zcela naplněné a vzduch se nedostane do břicha.

Krok 3: Držte dech

Zadržte dech – opět pomalu počítejte do čtyř.

Krok 4: Opět vydechněte

Vydechujte ústy, opět pomalu počítejte do čtyř, vypouštějte vzduch z plic a břicha. Buďte si vědomi pocitu, jak vzduch odchází z vašich plic.

Krok 5: Dejte znovu dech

Opět se nadechněte s počítáním do čtyř.

Opakujete celý tento proces.

Sponzorováno

Každý krok si uvědomujte.

Výhody krabicového dýchání

Existují dostatečné důkazy o tom, že úmyslné hluboké dýchání může skutečně uklidnit a regulovat váš nervový systém. Tento systém reguluje nedobrovolné funkce těla, jako je třeba teplota. Může snížit krevní tlak a poskytnout téměř okamžitý pocit klidu.

Krabicové dýchání může snížit stres a zlepšit vaši náladu. Je to super pro některé stavy, jako je generalizovaná úzkostná porucha (GAD), panická porucha, posttraumatické stresové poruchy a deprese.

A co víc. Může také pomoci při léčbě nespavosti tím, že vám umožní uklidnit nervový systém těsně před spaním. Krabicové dýchání může být dokonce efektivní jako pomoc při bolesti.

Tipy pro začátečníky

Pokud začínáte s krabicovým dýcháním, může být obtížné se do toho dostat. Můžete dokonce zaznamenat závratě. To je normální. Jak budete cvičit častěji, vše se bude zlepšovat. Pokud budete trpět závratěmi, zůstaňte chvíli sedět a pokračujte v normálním dýchání.

Abyste se mohli soustředit na své dýchání, najděte klidné, slabě osvětlené prostředí. To samozřejmě není v žádném případě nezbytné pro provedení této techniky, ale může vám pomoci soustředit se na praxi – zvláště pokud začínáte.

V ideálním případě dělejte 4-5 opakování dýchacího cyklu v jednom cyklu. Krabicové dýchání může být děláno i několikrát denně, jak je potřeba k uklidnění nervů a uvolnění stresu.

Co si o dýchání také přečíst?

VIDEO: Pomocné video ke krabicovému dýchání

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva