Sponzorováno

Kozlík lékařský a zdraví – na křeče i nespavost 4.9/5 (30)

Kozlík lékařský a zdraví

Kozlík lékařský a zdraví

Kozlík lékařský je nazýván také kočičí kořen, protože má charakteristické aroma, která přitahuje kočky jako magnet. V lidovém léčitelství je rostlina známá jako sedativum několik století. Používala ji i sv. Hildegarda z Bingenu. Ve středověku sloužila jako prostředek proti uhranutí. Využití našla i během světových válek, kde se podávala vojákům na uklidnění.

Kozlík lékařský – léčivá rostlina

Kozlík lékařský je známá jako léčivá rostlina, která pomáhá přirozenou cestou zlepšit kvalitu spánku i snadněji usnout. Ve srovnání s mnoha léky na spaní má obrovskou výhodu: nevyvolává závislost. Kozlík však není určen jen na večerní užívání, ale může pomoci i během dne, když se člověk cítí vystresovaný, vyčerpaný, či unavený. Je však třeba myslet na to, že v malých množstvích působí povzbudivě, ve větších naopak konejšivě. Důležité jsou také přestávky v užívání (například valeriánské kapky se nedoporučuje užívat déle než 3-4 týdny) a nepřekračovat doporučeného dávkování.

Vzhled a výskyt kozlíku lékařského

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) patří do čeledi valeriánovitých. Lze ho nalézt na místech v okolí potoků či na loukách, kde je vlhká půda. Charakteristické jsou pro něj bílé až jemně růžové květy. Nejčastěji kvete v období od června do září. Dorůstá až do výšky jednoho a půl metru.

Čim se řídit při sklizni kozlíku?

Léčivými účinky disponuje zejména kořen rostliny. Podzemní část rostliny se sbírá v měsících červen až září. Některé zdroje však uvádějí, že je vhodné i období před květem, protože tehdy obsahuje kozlík nejvíce účinných látek. Podzemní část se tedy oddělí, umyje ve studené vodě a jemně osuší. Suší se volně, v tmavých a dobře větraných prostorách, popřípadě v sušičce při teplotě 35 stupňů Celsia. Nedoporučuje se sušit ani skladovat s jinými rostlinami kvůli silnému aroma!

Sponzorováno

TIP: Šalvěj lékařská a naše zdraví

Co obsahuje kozlík lékařský

Kozlík obsahuje silice, které mu dávají charakteristické aroma. Dále jsou to alkaloidy, třísloviny, valepotriáty, flavonoidy a další látky.

Pozitivní účinky

zmírňuje vyčerpání, strach, úzkost, deprese a neurózy
– je účinný při křečích, proto se doporučuje i při menstruačních potížích a v klimakteriu
– pomáhá snadněji usnout a také výrazným způsobem zlepšuje kvalitu spánku
– funguje i jako mírné analgetikum
doporučuje se používat i při bolestech kloubů a svalů
– zmírňuje příznaky migrény a obecně bolest hlavy
– působí proti nadýmání a pálení žáhy

Vnitřní a vnější použití kozlíku lékařského

Tinktura z kozlíku lékařského (valeriánské kapky)

Na přípravu tinktury potřebujeme kořen kozlíku a zhruba 60 procentní líh, které používáme v poměru 1:6. Vše dáme do láhve, kterou uzavřeme a odložíme na tmavé místo. Necháme odpočívat týden při pokojové teplotě. Při nespavosti se užívá čajová lžička asi hodinu před plánovanou dobou odpočinku. Lze ji však použít i přes den podle potřeby.

Čaj z kozlíku lékařského

Na přípravu čaje se většinou používá sušený kořen v množství jedné čajové lžičky. Nechá se pár minut povařit a pak ještě 10 minut louhovat. Následně se přecedí a pije se 2-3 krát denně. Chcete-li dosáhnout lepší chuť, kombinujte kozlík s levandulí nebo meduňkou.

Kozlík jako koření

Kozlík má své uplatnění i v kuchyni. Hodí se zejména k dochucení masa nebo některých druhů polévek.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Kozlík lékařský a zdraví – na křeče i nespavost”

    1. […] TIP: Na křeče zkuste kozlík lékařský […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva