Obsah článku
Koronavirus s označením 2019-nCoV vyvolává paniku. K dnešnímu dni od prosince 2019 onemocnělo několik stovek lidí v Číně a několik jich zemřelo poté, co chytili typ viru, který označujeme jako koronavirus. Další případy byly také zjištěny v Thajsku, Japonsku a Jižní Koreji. Nemocného už hlásí i Singapur.
Čínský prezident Si Ťin-pching (Xi Jinping) oznámil, že je třeba vyvinout veškeré úsilí v oblasti prevence a kontroly nemocných. Obavy všech se zvyšovaly zejména proto, že měly přijít oslavy čínského nového roku (ty měly původně začít 24. ledna). Během tohoto období občané Číny uskuteční mnoho a mnoho výletů. Peking ale kvůli obavám z přenášení viru zrušil všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku.
Původ koronaviru
Koronavirus 2019-nCoV se přenesl na člověka z divokých zvířat. Přesný původ nového koronaviru je divoká zvěř, která se nelegálně prodávala na wu-chanské tržnici s mořskými produkty. To upřesnil ředitel čínského centra pro zadržování šíření nemocí a prevenci Kao Fu.
„V nadcházejících dnech můžeme očekávat více případů v dalších částech Číny a možná i v dalších zemích,“ prohlásil mluvčí WHO Tarik Jašarević.
Příznaky koronaviru 2019-nCoV
Mezi příznaky 2019-nCoV patří:
- Horečka
- Suchý kašel
- Dýchavičnost (dušnost)
- Problémy s dýcháním
Mluvčí WHO Tarik Jašarević na tiskové konferenci řekl: „Zprávy naznačují, že infekce může způsobit mírné až těžké onemocnění a v některých případech může být dokonce fatální – smrtelná“. Dále řekl, že „živočišný zdroj se zdá být nejpravděpodobnějším primárním zdrojem tohoto ohniska s omezeným přenosem z člověka na člověka“.
Přenos koronaviru 2019-nCoV
WHO doposud předpokládala, že se může nový koronavirus šířit jen blízkým kontaktem s nemocným, typicky mezi rodinnými příslušníky. Za rizikové bylo považováno například objímání, polibky nebo sdílení příborů s nakaženými. Nyní je ale nutné počítat s tím, že se koronavirus může šířit například tak, že si nakažený odkašle nebo kýchne v blízkosti tváře dalšího člověka.
Prevence koronaviru 2019-nCoV
K zastavení šíření této chyby doporučuje WHO lidem, aby si pravidelně umývali ruce, zakrývali si ústa a nos při kašli a kýchání, pečlivě upravovali maso a vejce před konzumací a vyhýbali se těsnému kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračních chorob, jako je kašel a kýchání.
Koronaviry jsou členy velké rodiny virů, které mohou způsobovat stavy od mírných, jako je třeba běžné nachlazení, až po závažnější infekce, jako je závažný akutní respirační syndrom (SARS). Mezi příznaky této skupiny virů může podle WHO patřit horečka, kašel, dušnost a dýchací potíže, přičemž závažnější případy zahrnují pneumonii, závažný akutní respirační syndrom, selhání ledvin a smrt.
Je velmi pravděpodobné, že se tento virus přenáší respirační cestou, takže se na něj pravděpodobně budou vztahovat obvyklé pokyny, jak zabránit expozici respiračním virům – časté mytí rukou, zakrývání si obličeje při kašli a nedotýkat se tváře. To jsou věci, které byste měli vždy dodržovat, když cestujete, abyste se vyhnuli těmto nemocem.
Sponzorováno
Proč z koronaviru 2019-nCoV panuje takový strach?
Nový druh viru se může rozšířit a způsobit pandemii, jako před patnácti lety SARS. Nejde o náhodnou podobu. Koronavirus 2019-nCoV a SARS patří do stejné rodiny virů.
Přítomnost viru už se v jednom případě potvrdila také v USA. Koronavirus byl diagnostikován u cestujícího z Číny v Seattlu. Ano, letadlem se může takový vir velmi snadno dostat z jedné strany planety na druhou. Proto aktuálně v Číně panují tvrdá opatření. Tato opatření jsou i na letištích po celém světě, kam může přiletět někdo z Číny.
Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který po celém světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakažených.
Léčba koronaviru 2019-nCoV
Nový druh koronaviru je nebezpečný hlavně tím, že na něj zatím neexistuje žádný lék. Aktuálně se dají léčit pouze jeho příznaky. Jak jsme již ve článku uvedli, toto virové unemocnění se zprvu projevuje obyčejnými dýchacími problémy, kašlem, rýmou, bolestí v krku a případně i horečkou. Tyto potíže obecně mohou po několika dnech odeznít.
Problém však nastává u lidí s oslabenou imunitou. Klasicky třeba u starších lidí nebo naopak u malých dětí, kde může virus způsobit i vážné plicní onemocnění jako zápal plic, bronchitidu, nebo dokonce selhání ledvin. Virus nereaguje na antibiotika a může být smrtelný.
Koronaviry obecně
Sponzorováno
Koronavirů, které jsou schopné infikovat lidský organismus, je vícero. Třeba SARS, nebo MERS. Nový virus – Světová zdravotnická organizace (WHO) ho tedy pojmenovala 2019-nCoV – s nimi vykazuje podobnost, ale jako srovnatelně smrtící se zatím neukázal. Uvidíme co přinese budoucnost.
Co pro nápravu dělá WHO?
- WHO spolupracuje se všemi příslušnými odborníky na koordinaci surveillance, epidemiologie, modelování, diagnostice, léčbě, opatřeních při ošetřování nemocných atd.
- WHO vydala prozatímní pokyny, které budou aktualizovány podle vývoje situace.
Koronavirus a infografika
Co si dále přečíst?
- Může být rouška prevencí a ochranou proti virům, chřipce a podobným onemocněním?
- 15 faktů, které byste měli o novém koronaviru COVID-19 vědět
- Koronavirus v Africe – 5 důvodů, proč tam byl Covid-19 méně smrtící než jinde
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nový koronavirus (SARS-CoV-2) - Covid-19, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články
Chci vědět jakou nedostatečnost vir primárně způsobuje. Je to tak, že napadá plíce a pacient má zdravotní problémy s dýcháním, nedostatkem kyslíku a odtud se odvíjejí ostatní komplikace? Pokud budou nemocnice zahlceny, lidé musí přetrvat ve své vlastní péči, A teď hlavní otázka: může průběhu nemoci pomoct použití generátoru kyslíku, který bych si zakoupil (byl by prospěšný i v jiných situacích)?
Děkuji.
Koronavirus napadá hlavně plíce. Způsobuje velmi těžký zápal plic a právě ten může vést k tomu, že se organismus tak vyčerpá, že pacient pak zemře na jiné komplikace.
Ano. Rizikoví pacienti (například s kardiovaskulárním onemocněním) by mohli přemýšlet o koupi generátoru kyslíku pro případ, že by se vyvinula pneumonie (vše samozřejmě pod dohledem lékaře).