Sponzorováno

Koření skvěle chutná, ale i pomáhá vašemu zdraví 4.8/5 (30)

Takřka všechny druhy koření mají na naše zdraví nějakým způsobem pozitivní vliv.

Takřka všechny druhy koření mají na naše zdraví nějakým způsobem pozitivní vliv.

Pomalu ale jistě končí doba, kdy si pod pojmem koření představíte univerzální sáček se vším možným, který v různých variantách stále stejně vypadá, ale i chutná. Při vaření se mnoho žen snaží dostat k podstatě chuti, což znamená, že používají jenom některé druhy koření, nejčastěji v podobě sušených bylinek. Jste na tom stejně? Nejenom, že vylepšíte chuť vašeho jídla. Zapomínat nelze ani na to, že správně vybrané koření dokáže pomoci i vašemu zdraví.

Podívejme se společně na přehled zdravých koření. Výčet není samozřejmě kompletní, jedná se jen o základní druhy koření.

Rozmarýn

Ten je ideální volbou, pokud připravujete různé druhy masa. Velmi zajímavě je dochutí a tím si dokonale smlsnete na každé porci. S každým soustem však do těla dostáváte i pozitivní účinky tohoto koření, o kterých musíme říci, že se primárně soustředí na lidskou hlavu. Konkrétně je to na oblast mozku a také na oblast paměti. Pokud chcete činnost mozku podpořit a zlepšit paměť, krátkodobou i dlouhodobou, je to právě rozmarýn, který vám pomůže. Důvodem je především takzvaná kyselina ursolová, která eliminuje různé faktory, které mohou problémy s pamětí způsobovat. Není to ale jediná oblast působení, jelikož rozmarýn má i prokazatelné protizánětlivé účinky, stejně jako může z části fungovat jako prevence proti rakovinnému bujení.

Bazalka

I tuto bylinu, tedy toto koření jistě dobře znáte. Nejenom v sušeném stavu, jelikož problémem dnes není ani čerstvá bazalka, kterou je možné například pěstovat na oknech. Poté stačí utrhnout pár lístků a dokonale využít její chuť, nebo aroma. A kam se hodí nejvíce? Je spojena s italskou kuchyní. A je jedno, zda vaříte těstoviny, nebo pizzu. Když přidáte bazalku, skvěle jídlo ochutíte a také prospějete svému zdraví. Hlavně potom v oblasti trávení, jelikož zde má bazalka mnoho pozitivních účinků. Co konkrétně umí?

  • Povzbudí činnost žaludku
  • Sníží fermentaci
  • Eliminuje plynatost

Jde tedy o dobrého pomocníka při trávení, a tak se často doporučuje sníst pár syrových lístků po jakémkoliv těžkém jídle. Nejsou to ale jediná pozitiva, která bazalka má. Dále nelze zapomínat také na to, že umí posilovat imunitu lidského těla. Pokud budete chtít bojovat proti nachlazení a obstát při chřipkové epidemii, je bazalka jasným pomocníkem.

Skořice

Nemusíme být jenom u klasického jídla. Můžeme se podívat také do segmentu jídel sladkých, které jsou v poslední době velmi oblíbené. Pokud si na ně také potrpíte, navzdory jejich kalorické hodnotě, přidejte do nich skořici. Proč? Jelikož je dobrým pomocníkem při hubnutí. Sladké jídlo tak nebude se skořicí takovou kalorickou bombou, jak očekáváte. To proto, že skořice podporuje spalování tuků. Jak proto, že stimuluje metabolismus, tak proto, že vaše tělo zahřívá a díky tomu tuky také rychleji mizí.

I když správná hmotnost se zdravím také úzce souvisí, my se podíváme na další jasné plusy, které jsou s tímto kořením spojeny. Skořice umí nejenom stabilizovat a držet v normě hladinu krevního cukru. Lákadlem skořice je také to, že pomáhá snižovat vysoký cholesterol. Oba problémy se mohou vázat i k obezitě a tak dobře působí na třech hlavních frontách.

Křen

Zatímco skořice je ideální do sladkých jídel, nyní se podíváme na něco, co je podstatně ostřejší. Jedná se o koření, které se hodí třeba k vařenému, nebo i pečenému masu. Ideální je také v rámci studené kuchyně, třeba do různých pomazánek, nebo salátů. Kdo to s jeho konzumací přežene, ten by se měl obávat toho, že bude křen ve svém organismu důkladně cítit. Nadměrná konzumace způsobuje:

Sponzorováno

  • Slzení
  • Zahřátí obličeje
  • Spuštění hlenu z nosu

Toto může být velkým plusem třeba při nachlazení. A pokud vám tato metoda konzumace přijde příliš drastická, není důvod zoufat. Můžete křen do svého jídla přidávat i v menším množství a přesto vám dokáže pomoci. To proto, že je znám jako přírodní antibiotikum. Umí působit takzvaně antisepticky, díky čemuž nabídne dezinfekční účinky. Také je jeho plusem vliv na imunitu lidského těla. Tu zcela pochopitelně výrazně posiluje. Dalším plusem je také to, že podporuje odstranění hlenu z dýchacích cest. Může se tedy hodit i jako dobrý pomocník, pokud máte kašel. Ideální je ho nastrouhat, smíchat s trochou medu a polknout. Takto opakujte i několikrát za den.

Zázvor

Ten je jako koření stále velmi opomíjen. Pokud už je používán, tak hlavně do různých domácích limonád, stejně jako třeba na přípravu čaje. Ani to nemusí být nic špatného. Pokud ale budete chtít zázvor využít i podstatě více, není to problém. A to proto, že je možné využít ho v podstatě v jakékoliv variantě asijské kuchyně. Když ho budete konzumovat pravidelně, uvidíte, jaký dobrý vliv na organismus má.

Je hojně doporučován při chřipce a při běžném nachlazení, z čehož jasně plyne to, že umí dobře posilovat vaši imunitu. Bojuje tak proti nemocen, stejně jako působí preventivně. Také vám pomůže ve chvíli, když vás výrazně bolí v krku a chcete si pomoci přírodní cestou. Třetím plusem jsou jeho protizánětlivé účinky. Potěší ale i ty z vás, které chtějí zhubnout nějaký ten kilogram. Výrazně totiž zahřívá těl a také zrychluje látkovou výměnu v organismu – zrychluje metabolismus. K čemu konkrétně to vede? Samozřejmě ke zrychlení spalování tukových zásob, které jsou ve vašem organismu uloženy. I při dietě je tedy zázvor neocenitelným pomocníkem.

Oregano

Oregano určitě znáte. Je to oblíbená kuchyňská bylinka a jedna z hlavních ingrediencí směsi známé jako provensálské koření. No a když si přečtete, jak léčivé je pro nás oregano, rozhodně ho zařadíte do svého jídelníčku častěji. Poradíme, jak se dá využít a co si z něj můžete udělat.

V antice se tato bylinka užívala proti otravám bolehlavem nebo mákem. Řecký lékař Dioskurides, ze jehož knih čerpali všichni slavní evropští bylinkáři, ho popsal v prvním století. Hippokrates ho používal na urychlení porodu a k léčbě hemoroidů již ve 4. století p. n. l.

V lidové medicíně bylo oregano odedávna skvělý prostředek při všech problémech trávicího traktu. Sbírá se kvetoucí nať dobromysli, která obsahuje především éterické látky karvakrol a thymol, které působí jako antioxidanty. Obě tyto látky mají silné antibakteriální a antimykotické účinky, takže na to myslete vždy, když se u vás objeví plísně, problémy s pokožkou, hemoroidy a podobně.

A jaké koření používáte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o koření přečíst?

VIDEO: Bylinky a koření, skořice

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva