Obsah článku
- Kordocentéza, někdy se jí také říká punkce pupečníku, je invazivní metoda využívaná v rámci prenatální diagnostiky. Kordocentéza v praxi představuje odběr krve plodu z pupečníkové cévy invazivní metodou – tedy zavedením jehly do pupečníku přes břišní stěnu matky. Je to invazivní diagnostický a léčebný postup prováděný během těhotenství.
- Tato procedura se obvykle vykonává ve specializovaném zdravotnickém prostředí a slouží k odběru vzorku krve nebo k provedení léčebného zákroku přímo na plodu.
- Kordocentéza se obvykle provádí za účelem diagnostiky nebo léčby a bývá indikována v případech, kdy jsou potřebné specifické informace o zdraví plodu nebo kdy je nutný léčebný zákrok.
Kordocentéza je prenatální diagnostický test, který lze použít k určení, zda jsou u plodu přítomny nějaké abnormality. Spočívá v odběru vzorku krve plodu z pupeční šňůry k dalšímu vyšetření.
Test se obvykle provádí po 18. týdnu těhotenství a může testovat určité genetické stavy, krevní poruchy a různé infekce. V případě potřeby lze zákrok využít i k podávání léků plodu pupeční šňůrou a také k podání krevní transfuze.
Kordocentéza se dnes nepoužívá tolik jako v minulosti, protože místo toho lze použít jiné prenatální diagnostické testy, které jsou pro plod méně rizikové, jako je amniocentéza nebo odběr choriových klků (CVS). Pokud však jiné testy neposkytují dostatek informací, kordocentéza se stále provádí.
Postup kordocentézy
Mezi 18.–23. týdnem těhotenství se kordocentéza obvykle provádí přímo v ordinaci vašeho lékaře. Po 24 týdnu se provádí v nemocnici pro případ, že by se vyskytly nějaké komplikace, které by mohly vyžadovat nouzový císařský řez. Když se to dělá v nemocnici, jste obvykle požádáni, abyste se po půlnoci postili pro případ, že by byla nutná operace.
Nejprve se provede ultrazvuk, aby se zjistilo, kde pupeční šňůra vstupuje do placenty. Pomocí ultrazvukového vedení se velmi tenká jehla zavede přes břicho a stěnu dělohy do pupeční šňůry, aby se dal odebrat vzorek krve. Poté je krev odeslána do laboratoře a výsledky obvykle trvají přibližně 72 hodin.
Po zákroku můžete být vy i plod chvíli sledováni a můžete pociťovat lehké křeče. Váš lékař může doporučit klid na lůžku po zbytek dne, ale obvykle budete moci pokračovat ve své obvyklé rutině následující den.
Sponzorováno
Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, jako je vaginální krvácení nebo únik tekutiny, nebo se u vás objeví příznaky jako horečka nebo zimnice, je důležité, abyste zavolali svému lékaři.
Rizika kordocentézy
Stejně jako jakýkoli jiný postup nese kordocentéza rizika jak pro matku, tak pro plod. I když je postup celkem bezpečný, je stále považován za invazivní postup. Potrat hlavním rizikem kordocentézy, přičemž připadá cca jeden až dva potraty na každých 100 procedur. Zákrok má vyšší riziko potratu než jiné testy prenatální diagnostiky, a proto jeho obliba klesá.
Další možná rizika kordocentézy mohou zahrnovat:
- Infekce
- Krvácení
- Předčasný odtok plodové vody (PROM)
Než se rozhodnete podstoupit tento postup, promluvte si se svým lékařem o všech možných rizicích a o tom, co by to pro vás mohlo znamenat. V závislosti na vaší zdravotní situaci, umístění placenty, zdraví plodu a vaší anamnéze bude váš lékař schopen prodiskutovat, zda je tento postup vhodný a jaká rizika se vás nejvíce týkají.
Výsledek
Lidé se rozhodují pro provedení kordocentézy z různých důvodů, zejména pokud ostatní prenatální diagnostické testy nelze z jakéhokoli důvodu provést. Ačkoli tento postup nemůže testovat defekty neurální trubice, může detekovat chromozomální abnormality, krevní poruchy, malformace plodu, infekci plodu a fetální anémii.
Důležité je zapamatovat si, že ačkoli je test schopen detekovat jakékoli abnormality nebo problémy s vysokou mírou přesnosti, test neměří závažnost těchto problémů. Váš lékař spolu s odborníkem na genetiku vám může pomoci orientovat se ve výsledcích, které získáte, odpovědět na otázky, které byste mohli mít, a poskytnou vám všechny informace a možnosti, které máte k dispozici.
Pokud se rozhodnete tento postup provést, výsledky vám mohou pomoci začít plánovat dítě s různými potřebami, najít podpůrné skupiny a zdroje nebo začít zkoumat léčebné postupy pro vaše dítě. Můžete se také rozhodnout, že postup neprovedete, což je také platné rozhodnutí.
Shrnutí
Kordocentéza je invazivní prenatální výkon. Dokáže získat vzorek krve z pupeční šňůry plodu k detekci krevních poruch, infekcí a genetických mutací. Může být také použit k podávání léků nebo krevních transfuzí plodu. Postup může způsobit komplikace, jako je předčasný porod nouzovým císařským řezem nebo potrat.
Sponzorováno
Kordocentéza může být cenným prenatálním diagnostickým testem, když jiné testy nelze provést. Jako každý lékařský zákrok má svá rizika. Pokud váš lékař zmiňuje kordocentézu, promluvte si s ní o tom, proč je test doporučován, o konkrétních rizicích a přínosech pro vás a vaši situaci a jaké další možnosti máte k dispozici.
Studie a zdroje článku
- A Review of Cordocentesis: Percutaneous Umbilical Cord Blood Sampling Autoři: Nikhil Chowdary Peddi, Chaithanya Avanthika, Sravya Vuppalapati
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Porod, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články