Obsah článku
Představujeme Řimbabu obecnou
Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) je aromatická rostlina s množstvím drobných květních úborů podobných sedmikrásce. Původem pochází odněkud z Jihovýchodní Evropy, v České republice byla odedávna jako léčivá rostlina pěstována v zahradách. Dnes převládají populace této bylinky ve volné přírodě, v blízkosti lidských sídel.
Je také známá jako středověký aspirin, tato rostlina se tradičně používá pro léčbu horečky, revmatismu, artritidy, bolesti zubů, psoriázy, kousnutí hmyzem, astmatu, bolesti žaludku, bolesti hlavy, neplodnosti, tinnitu, závratí, nevolnosti, zvracení, je fajn i na menstruační problémy a migrénu.
Rostlina obsahuje účinné sloučeniny, jako jsou:
- Seskviterpenové laktony (zejména parthenolid, 85% všech seskviterpenových laktonů) – parthenolid snižuje zánět a působí proti rakovině
- Těkavé oleje (jako je kafr), které jsou antibakteriální
- Flavonoidy, které mají antioxidační, protizánětlivé a mají i antibakteriální vlastnosti
Zdravotní účinky řimbaby obecné – na co je dobrá
Podívejte se na několik zdravotních problémů, při kterých vám Řimbaba může opravdu pomoci.
1. Řimbaba zmírňuje příznaky migrény
Řimbaba byla už mnohokrát v historii používána jako „přirozený aspirin“ na bolesti hlavy a migrény.
Ve studii 147 pacientů extrakt z Řimbaby snižoval závažnost, intenzitu a počet migrénových útoků, které vyžadovaly ulehnutí lůžko (odkaz na výzkum). A podobně i ve studii 170 pacientů, extrakt z Řimbaby snížil počet měsíčních záchvatů migrémy (odkaz na studii).
Ve studii 17 pravidelných uživatelů s migrénou, rostlina (vysušená) zabránila zhoršení bolestí hlavy, nevolnosti a zvracení. Pravidelní uživatelé této bylinky se však po následném přechodu na placebo setkávali se „postřimbabovým syndromem“, který se vyskytl ve formě abstinence.
Zajímavost: Při pilotní studii u 60 pacientů s migrénou vědci zjistili, že Řimbaba a zázvor redukují mírné bolesti hlavy.
Parthenolid, aktivní složka řimbaby, blokuje signály bolesti v nervech hlodavců (trigeminální neurony), což může být mechanismus, kterým se snižuje migrénová bolest i u lidí.
2. Řimbaba má protizánětlivé vlastnosti
Řimbaba je používána jako přírodní protizánětlivý lék již po tisíciletí. Řecký lékař Pedanius Dioscorides ji používal pro „všechny horké záněty a horké otoky“.
Tak například u myší s hepatitidou parolinolid, látka v řimbabě, snížila zánětlivé cytokiny IFN-gamma, TNF-alfa, IL-17A, IL-1beta a IL-6 a zlepšila funkci jater (důkaz zde). Navíc, parthenolid redukuje zánět mozku snížením hladin IL-17, TNF-alfa a IFN-gama u myšího modelu roztroušené sklerózy (studie zde). A konečně Parthenolid zlepšil stav zánětu tlustého střeva u myšího modelu zánětlivého onemocnění střev (IBD) blokováním NF-kB a snížením TNF-alfa a IL1-beta (studie zde).
Zajímavost: Tato látka také snížila zánět blokováním aktivace NF-kappaB u myšího modelu cystické fibrózy. A také snížila příznaky zánětu kloubů u potkanů s artritidou.
Parthenolid také chrání kožní buňky proti zánětu (blokováním NF-κB).
Řimbaba ale také snižuje zánět i v případě, že neobsahuje parthenolid. I Řimbaba bez parthenolidu blokovala uvolňování zánětlivých molekul oxidu dusnatého, PGE2, TNF-alfa, IL-2, IL-4 a IFN-gamma z bílých krvinek. Zlepšila také zánět kůže (dermatitidu) u myší.
To znamená, že Řimbaba obecná má i jiné složky než parthenolid, které účinně bojují proti zánětu.
3. Řimbaba je také antioxidant
Řimbaba je známý antioxidant, který se zaměřuje na volné radikály (hydroxyl a peroxynitrát) (důkaz zde).
Sponzorováno
Řimbaba bez Parthenolidu je silnější antioxidant než vitamin C. Ukázalo se, že chrání před poškozením buněk vyvolaným cigaretovým kouřem kvůli oxidativnímu stresu. Parthenolid také v jedné studii chránil potkany proti toxinem indukovaným oxidativním stresem a také proti poškození jater.
4. Řimbaba může bojovat proti rakovině
Moderní výzkum ukázal, že parthenolid z řimbabě má protirakovinné vlastnosti. Parthenolid zpomalil vývoj kožních nádorů a snížil jejich počet u myší vystavených UVB záření (studie zde).
Parthenolid také poškozuje nebo zabíjí různé typy rakovinných buněk, včetně leukémie, lymfomu, mnohočetného myelomu, buněk rakoviny jater, prsu, plic, tlustého střeva, kůže, močového měchýře a rakoviny mozku. A jak to dělá? Zvýšením reaktivních druhů kyslíku (ROS) a spouštění buněčné smrti (výzkumy zde a zde).
Studie o rakovině u 12 pacientů však zjistila, že řimbaba neobsahuje dostatek parainolidu, aby se objevil v krevních testech a aby měl nějaký účinek proti nemoci. Proto mohou být vyžadovány vyšší dávky parahenolidu, aby se zjistil požadovaný protirakovinný účinek.
5. Může pomoci s rosaceou
Různé zdravotnické a kosmetické firmy používají řimbabu bez parthenolidu v různých produktech pro pleť. Parthenolid může způsobit podráždění kůže (kontaktní dermatitida). Léčba takovými produkty s řimbabou pomáhá se zarudnutím, popáleninami a poškozením od UV záření.
Ve studii se ukázalo, že produkty s řimbabou snižují zarudnutí pokožky způsobené dráždivým účinkem. Koncentrace 0,5%, 0,75% a 1,0% snížily zarudnutí o 28%, 39% a 68% (studie zde).
Místně použitý přípravek s řimbabou také snížil zánět kůže (dermatitidu) u myší.
Migréna je častější u lidí s růžovkou. Oba jsou vlastně zánětlivé stavy, které způsobují problémy v oblastech, které jsou ovlivňovány trigeminálním nervem. Studie na hlodavcích ukázala, že parthenolid se zaměřuje na trigeminální nerv, což může vysvětlit, proč může řimbaba pomáhat s oběma stavy.
6. Řimbaba chrání před poškozením pokožky UV zářením
Řimbaba bez Parthenolidu také chrání proti poškozením kůže sluncem.
Studie na 12 osobách zjistila, že řimbaba redukuje podráždění pokožky způsobené UVB zářením. Pomáhá tím, že snižuje tvorbu volných radikálů, blokuje uvolňování zánětlivých cytokinů (IL-1alfa) a zvyšuje DNA opravné enzymy.
7. Řimbaba může zmírňovat bolesti
Tato bylina je nazývána „středověkým aspirinem“ kvůli tomu, že efektivně umí ulevit od bolestivých stavů. Parthenolid snižuje záněty a bolest inhibicí prostaglandin syntázy (PHS).
8. Řimbaba má antibakteriální vlastnosti
Tato rostlina také bojuje proti růstu bakterií. Esenciální olej z řimbaby brání růstu škodlivých bakterií. Olej vyrobený z květů je nejsilnější proti bakteriím – to kvůli vysoké koncentraci kafru.
9. Může být prevencí proti vzniku krevních sraženin
Parthenolid zvyšuje tvorbu krevních destiček, ale snižuje jejich aktivaci, což ve finále snižuje riziko vzniku krevních sraženin (studie zde).
10. Může pomoci s úzkostí a depresí
U myší extrakt z řimbaby efektivně snížil úzkost a depresi (zdroj zde).
11. Řimbaba může pomoci s drogovou intoxikací
U potkanů blokuje parthenolid účinek kokainu na neurony citlivé na dopamin (ve ventrální tegmentální oblasti mozku). To může pomoci léčit intoxikaci kokainem nebo i předávkování.
12. Řimbaba může pomoci s alergiemi
Extrakt z této bylinky blokuje uvolňování histaminu z mastocytů způsobujících alergie.
Dávkování
Doplňky Řimbaby jsou k dispozici jak čerstvé, tak sušené mrazem nebo sušené klasicky – můžete je kouit v kapslích, tabletách nebo jako kapalinu. Ty, které se používají v klinických studiích, obvykle obsahují standardizovanou dávku parahenolidu.
Listy mohou být buď sušené nebo čerstvé. Typická dávka pro dospělé je 2 až 3 listy / den.
Na migrény
Extrakt se obvykle podává v dávkách od 100 do 300 mg na dávku až 4krát denně (extrakty s 0,2 až 0,4% parahenolidu).
V případě výskytu řimbaby extrahované CO2 je dávka 6,25 mg třikrát denně po dobu až 16 týdnů.
Vždy dodržujte dávkování, jaké je doporučené výrobcem.
Pár slov k bezpečnosti
Studie ukazují, že Řimbaba obecná je bezpečná bylinka s mírnými a přechodnými nežádoucími účinky (zejména vředy v ústní dutině a příznaky související se zažíváním).
Může však způsobit také abstinenční příznaky, pokud ji přestanete užívat náhle a předtím ji užíváte dlouhou dobu.
Vyhněte se řimbabě v případě:
- Těhotenství (inhibitory prostaglandin-syntetázy mohou poškodit plod a mohou způsobit kontrakce) (uvádí tento zdroj například)
- Poruch krvácení nebo při očekávaném chirurgickém zákroku (řimbaba působí jako ředidlo krve a může zvýšit krvácení)
Sponzorováno
A co vy? Jaké s touto bylinkou máte zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články