Sponzorováno

Konvenční medicína vs. alternativní medicína – která je lepší? 4.62/5 (29)

Porovnejme si konvenční a alternativní medicínu

Porovnejme si konvenční a alternativní medicínu

Konvenční léčba je tradiční medicína, kterou většina z nás velmi dobře zná – místní lékaři, kliniky, nemocnice, lékárny. Je to druh léčby, kterou praktikují klasičtí praktičtí lékaři. Naproti tomu alternativní medicína vyznává jinou filozofii a praxi – vychází z různých světových kultur. Alternativní medicína zahrnuje různorodé medicínské metody nespadající do moderní či farmaceutické medicíny.

Pokud jde o léčbu nemocí nebo nějakých zdravotních problémů, často žijeme v bublině – myslíme si, že tradiční medicína je jediná cesta. Kvůli globální komunikaci a otevřenosti internetu si však více a více lidí uvědomuje, že existují i alternativy k tradičním lékům a léčebným metodám.

Někteří lékaři jsou přísně tradiční, jiní jsou přísně alternativní, někteří pak praktikují tyto metody spolu.

Hlavním rozdílem mezi tradiční medicínou a alternativní medicínou je přístup. Zatímco tradiční medicína se zabývá příznaky a problémy určité oblasti, alternativní medicína se zaměřuje na příčinu a prevenci, celkové zdraví a netradiční, často přírodní léčbu. Důraz je kladen na posílení imunitního systému, aby se zabránilo onemocnění. Léčba je individuálně přizpůsobena specifickým potřebám.

Alternativní medicína

Existuje celá řada alternativních přístupů ke zdraví: osteopatie, bylinná medicína, masáže, akupunktura, homeopatie, chiropraxe.

Někteří lidé váhají zkoušet alternativní medicínu kvůli tomu, že naše společnost od počátku chová podezření, že je něco jiného než status quo, nebo že není schvalována klasickými lékaři. Samozřejmě existuje také mnoho moderních šarlatánů, kteří tvrdí, že vyléčí cokoliv (rakovinu a podobně), ale chtějí vás jen připravit o peníze. Na to pozor.

Pomalu se však veřejnost k alternativním metodám léčby otáčí čelem. A o i díky internetu a osvětě v médiích. Alternativní medicína není méně účinná nebo méně spolehlivá, je to prostě jiný přístup v léčbě. Často je nepochopená a ti, kteří ji zpochybňují, jsou pravděpodobně neinformovaní nebo podlehli dezinformacím. Alternativní medicína je široce přijímána a používána po celém světě.

Velkou výhodou pro alternativní medicínu je její cena. Většinou (ale ne vždy) je méně nákladné hledat a používat přírodní nebo alternativní prostředky léčby. Ale možná byste se měli ptát sami sebe, proč léky musí být tak nákladné?

Oblíbenost a trend alternativní medicíny

Trend alternativní léčby roste. Mnoho alternativních léčebných produktů lze nalézt na regálech vedle tradičních léčiv.

Konvenční medicína

Pokud jde o tradiční medicínu, příznaky problémů jsou řešeny léky nebo operací. Pokud vaše játra dělají nějaké potíže, jsou to vaše játra, na která se lékař zaměří, ne celé tělo. Zamyslete se nad všemi specialisty, kteří se zaměřují na jeden orgán těla. Kardiolog se zaměřuje na srdce. Neurolog se zaměřuje na mozek. Plicní specialisté se zaměřuje na plíce. Pokud se všichni lékaři specializují na jednu oblast, je pak zřejmé, proč tradiční medicína někdy nedokáže řešit celkové zdraví pacienta.

Tradiční medicína je založena na výzkumu, laboratorních experimentech a testech.

Přestože se jedná o společensky přijatý přístup, nemusí být ten nejlepší přístup pro jednotlivce. Jednotlivci mají individuální potřeby, kterými se tradiční medicína často nezabývá (nemá na to čas, prostředky a podobně).

Sponzorováno

Stále více tradičních lékařů přijímá alternativní medicínu jako jakýsi doplněk. V mnoha případech se oba zdravotní systémy skutečně překrývají. Například mnoho tradičních lékařů praktikuje i akupunkturu. A mnoho velkých lékařských center nabízí doplňkové přístupy léčby.

Kdo může těžit z alternativní medicíny?

Teoreticky každý, samozřejmě. Nezáleží na tom, jestli jste nemocní nebo zdraví. Každá osoba však bude reagovat odlišně na každý produkt nebo praxi. Je také důležité vědět, že některé doplňkové přístupy byly studovány více než jiné.

Například výzkum ukazuje, že akupunktura může být velmi užitečná v boji s chronickou bolestí, včetně bolesti dolní části zad a krku. Bylo také prokázáno, že je účinná při léčbě bolesti z artritidy a různých typů bolestí hlavy.

Jóga může také pomoci při bolesti. Může také snížit depresi a úzkost, stejně jako krevní tlak a srdeční frekvenci.

Některé doplňkové terapie jako akupunktura mohou pomoci s únavou, nevolností a dalšími vedlejšími účinky léčby rakoviny.

Existují v alternativní nebo konvenční medicíně rizika?

Ano. Všechny typy léků nesou riziko. Jak v alternativní, tak konvenční medicíně. Alternativní medicína může být dokonce velmi nebezpečná, to pokud se použije místo tradičních léčiv. Může dokonce být život ohrožující.

Ale mnoho forem doplňkové medicíny – jako meditace – nemá mnoho vedlejších účinků a může být použita velmi bezpečně.

Některé bylinky, doplňky a vitamíny mají také potenciální vedlejší účinky. Tyto látky nejsou regulovány stejně jako léky. A ačkoli mnozí tvrdí, že jsou „přirozené“, to vždy neznamená, že jsou bezpečné. Přísady, dávkování a výrobní postupy se mohou od produktu k produktu lišit.

Zde jsou některá specifická rizika spojená s přírodními produkty:

  • Třezalka tečkovaná. Tato bylina se používá k léčbě deprese. Může však snížit účinnost některých léků. Mezi ně patří některé léky proti rakovině, imunosupresiva a antiretrovirové léky.
  • Kava Kava. Někteří lidé používají tuto bylinu k uklidnění úzkosti. Může však způsobit poškození jater.
  • Vitamín C. Pokud ho užíváte ve vysokých dávkách, může to mít vliv na to, jak dobře funguje chemoterapie a ozařování při léčbě rakoviny.
  • Bylinné produkty používané v čínské a ájurvédské medicíně. Některé z nich mohou obsahovat těžké kovy, jako olovo nebo arzen.
  • Doplňky stravy. Ty mohou zasahovat do různých forem léčby rakoviny. Některé z nich by například mohly způsobit, že se vaše kůže stane citlivou, pokud je budete brát, zatímco budete podstupovat ozařování. To je jeden z důvodů, proč onkologové obvykle říkají, abyste se vyvarovali jejich užívání, pokud podstupujete léčbu.
  • Chiropraktická léčba. Nežádoucí účinky mohou být bolesti hlavy – jsou mírné a netrvají dlouho.

Alternativní medicína – je pro vás vhodná?

Před rozhodnutím vždy poraďte se svým lékařem. Pomůže vám najít tu nejlepší volbu pro vás. A může být schopen vás nasměrovat k certifikovanému a licencovanému lékaři, který alternativní medicíně rozumí. Vaše riziko komplikací je nižší, pokud využijete služeb poskytovatele, který má potřebné školení a zkušenosti. Na to pamatujte. Ať nenaletíte šarlatánům.

Měli byste také informovat svého lékaře o tom, jaké metody léčby používáte. To vám pomůže získat to nejlepší z obou světů.

Sponzorováno

Upozornění: Dejte pozor na podvodné léčitele! Zapojte hlavu.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Konvenční medicína vs. alternativní medicína – která je lepší?”

    1. filip napsal:

      mohu se zeptat, jak muze vitamin C ovlivnovat lecbu chemoterapii, kdyz je vitamin C rozpustny ve vode, a lidske telo prebytek vitaminu z tela vyplavuje?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva