Sponzorováno

Kontaktní čočky a sprchování či koupání – to k sobě nepasuje 4.57/5 (7)

S kontaktními čočkami se nekoupejte. Alespoň ne bez ochrany.

S kontaktními čočkami se nekoupejte. Alespoň ne bez ochrany.

Raději si dvakrát promyslete, než se půjdete s kontaktními čočkami sprchovat nebo koupat. 41 letá žena v Anglii téměř ztratila zrak v jednom oku kvůli infekci, kterou dostala po plavání a sprchování, když přitom nosila kontaktní čočky. Asi na tom nechcete být podobně.

Viníkem je Acanthamoeba keratitis

Mnoho lidí, kteří kontaktní čočky nosí, si neuvědomuje riziko této infekce, zvané Acanthamoeba keratitis. Je to sice mimořádně vzácné, ale stává se to. V USA odhadují jeden až dva případy na milion uživatelů kontaktních čoček.

Acanthamoeba keratitis je vzácné onemocnění, při kterém améby napadají rohovku oka.

„Dělám optometrii 19 let a viděl jsem dva případy,“ řekl nám odborník na optometrii. „Když ale tato infekce nastane, je to vážné, může to způsobit slepotu docela rychle, pokud není stav okamžitě léčen.“

Oční infekce je způsobena mikroskopickou, volně žijící amébou zvanou Acanthamoeba, která se běžně vyskytuje ve vodě a půdě. Jakékoliv vystavení vodě při nošení měkkých kontaktních čoček vás pak vystavuje tomuto riziku.

Acanthamoeba keratitis nastane, když si améba najde cestu k rohovce. Infekce může mít za následek trvalé zrakové postižení nebo slepotu.

Žena popsaná v tomto případě trpěla velkou bolestí, měla rozmazané vidění a citlivost na světlo po dobu dvou měsíců před tím, než vyhledala lékařskou péči. Při diagnostice infekce lékaři odeberou vzorek z rohovky. Pak potvrdí diagnózu tím, že do postiženého oka kápnou barvivo – pokud je přítomna améba, barva se změní z hnědé na jasně fluoreskující zelenou.

Sponzorováno

Vzhledem k agresivní povaze améby je pro lékaře důležité, aby s léčbou začali okamžitě. Léčba je totiž docela obtížná. Zmíněná žena dostala antimikrobiální kapky k léčbě infekce. Nicméně její zrak zůstal i tak narušen v důsledku zjizvení a vzniku šedého zákalu způsobeného infekcí. O rok později podstoupila operaci rohovky, což výrazně zlepšilo její vidění.

Proč jsou nositelé kontaktních čoček ohroženi

Drtivá většina lidí, kteří měli tuto infekci – 85-90% – jsou nositeli kontaktních čoček.

Měkké kontaktní čočky mohou působit jako houba, takže absorbují vodu, spolu s čímkoliv, co se v té vodě nachází, jako je třeba právě Acanthamoeba. Kontaktní čočky pak slouží jako portál ke vstupu těchto mikroskopických organismů do rohovky oka.

Lidé by o těchto rizicích měli vědět. Všichni, kdo kontaktní čočky nosí, by se měli informovat o správném používání kontaktních čoček.

Bezpečnostní opatření pro uživatele kontaktních čoček

Všichni uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat tyto pokyny, čímž mohou snížit riziko očních infekcí:

  • Choďte na pravidelné vyšetření očí ke svému očnímu lékaři.
  • Noste a vyměňujte si kontaktní čočky v souladu s harmonogramem předepsaným lékařem.
  • Kontaktní čočky odstraňte před jakoukoliv činností, při které dochází ke kontaktu s vodou, včetně sprchování, koupání nebo plavání.
  • Před manipulací s kontaktními čočkami si umyjte ruce mýdlem a vodou a osušte.
  • Vyčistěte kontaktní čočky podle pokynů lékaře a pokynů výrobce.
  • Opětovně použitelné čočky uložte do správného úložného prostoru.
  • Pokud pociťujete zčervenání, otok, slzavost nebo lepkavost, mazlavý výtok z oka, rozmazané nebo dvojité vidění, citlivost na světlo, svědění, pálení nebo bolest očí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Sponzorováno

A co vy? Jak se při používání kontaktních čoček chováte vy? Koupete se s nimi?

A co si ještě o kontaktních čočkách přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva