Sponzorováno

Kolposkopie – co je to a kdy se provádí? 4.6/5 (15)

  • Kolposkopie je diagnostický lékařský postup používaný k detailnímu zkoumání děložního hrdla, pochvy a vulvy pomocí speciálního nástroje nazývaného kolposkop. Tento postup je často prováděn gynekology nebo lékaři specializujícími se na ženské reprodukční zdraví.
  • Kolposkopie je obvykle považována za bezpečný a neinvazivní postup, který může poskytnout důležité informace o zdraví děložního hrdla a reprodukčního systému ženy.

Kolposkop je specializovaný gynekologický přístroj, sloužící k vyšetření děložního čípku.

Kolposkop je specializovaný gynekologický přístroj, sloužící k vyšetření děložního čípku.

Kolposkopie je postup, neboli gynekologická vyšetřovací metoda, při které se prohlíží pochva a děložní čípek pomocí mikroskopu. Hledají se tak například příznaky onemocnění. Během kolposkopie používá váš lékař speciální přístroj nazvaný kolposkop.

Lékař může doporučit kolposkopii, pokud je výsledek vašeho pap testu (tj. test v prevenci rakoviny děložního čípku) nějak abnormální. Pokud lékař během kolposkopie například objeví neobvyklou oblast buněk, může být odebrán vzorek tkáně pro laboratorní vyšetření (tomu se říká biopsie).

Mnoho žen před kolposkopickým vyšetřením zažívá stavy strachu a úzkosti. Pokud budou ženy vědět co je čeká během kolposkopie, pomůže jim to cítit se pohodlněji.

Kolposkopie je způsob, jak se detailně podívat na děložní čípek ženy. Je to rychlý a snadný způsob, jak najít buněčné změny v děložním čípku, které se mohou změnit na rakovinu.

Proč se kolposkopie vlastně provádí?

Lékař může doporučit kolposkopii, pokud některé vyšetření odhalilo abnormality. Kolposkopii lze použít pro diagnostiku těchto problémů:

  • Genitální bradavice
  • Cervicitida, jinak též zánět děložního hrdla
  • Prekancerózní změny tkáně krčku
  • Prekancerózní změny tkáně vagíny
  • Prekancerózní změny vulvy

Existují při kolposkopii nějaká rizika?

Kolposkopie je obecně velmi bezpečný postup, který nese jen velmi málo rizik. Zřídka se mohou objevit komplikace, zejména při biopsii během kolposkopie, včetně těchto:

  • Silnější krvácení
  • Infekce
  • Bolesti v pánvi
Gynekoložka při kolposkopii

Gynekoložka při kolposkopii

 

Jak se připravit na kolposkopii

Chcete-li se připravit na kolposkopii, může vám lékař doporučit tyto kroky:

  • Vyhněte se plánování kolposkopie během vašeho období
  • Vyhněte se pohlavnímu styku den nebo dva před kolposkopií
  • Nepoužívejte tampony jeden nebo dva před kolposkopií
  • Vaginální léky nepoužívejte dva dny před kolposkopií
  • Můžete si vzít přípravek na zmírnění bolesti, jako je ibuprofen, předtím, než půjdete na kolposkopií

Jak to probíhá při kolposkopii, aneb co můžete očekávat

Podívejme se, co vás při tomto vyšetření čeká.

Sponzorováno

Během kolposkopie

Kolposkopie se obvykle provádí v ordinaci lékaře a postup obvykle trvá 10 až 20 minut. Budete ležet na zádech u stolu s nohama v podpěrách, stejně jako během klasické gynekologické prohlídky.

Lékař umístí do vaší pochvy kovové spekulum (vaginální zrcadlo). Spekulum má otevřít stěny vaší vagíny, aby váš lékař mohl snáze vidět vaše děložní hrdlo. Váš lékař umístí speciální zvětšovací přístroj, nazvaný kolposkop, pár centimetrů od vulvy. Kolposkop má také jasné světlo, které lékaři pomáhá při vyšetření. Lékař se dívá do čočky.

Osvětlovací, zvětšovací přístroj nazvaný kolposkop je používán pro přístup k cílovým oblastem a poskytuje lékaři jasnější pohled.

Lékař si může pomoci, aby se odstranil jakýkoli hlen z děložního čípku či vaginy. Lékař může v oblasti použít roztok octa nebo jiný typ roztoku. To může způsobit pocit pálení nebo brnění. Lékaři toto pomáhá vidět všechny oblasti podezřelých buněk.

Během biopsie

Pokud váš lékař zjistí podezřelou oblast, může být pro laboratorní vyšetření odebrán malý vzorek tkáně. Chce-li lékař takto odebrat tkáň, použije ostrý nástroj k odebrání malého kusu tkáně. Pokud existuje více podezřelých oblastí, lékař může provést několik biopsií.

Co cítíte během biopsie závisí na tom, jaký typ tkáně je odstraněn:

  • Biopsie děložního čípku. Biopsie děložního čípku způsobí mírné nepohodlí, ale obvykle není bolestivá; můžete pocítit mírný tlak nebo křeče.
  • Vaginální biopsie. Biopsie spodní části vaginy nebo vulvy může způsobit mírnou bolest, takže vám lékař může podat lokální anestetikum, které utlumí oblast.

Po kolposkopii

Pokud by váš lékař během kolposkopie neodebíral vzorek (neprováděl biopsii), po ukončení vyšetření nebudete mít prakticky žádná omezení. Během následujícího (nebo i třetího dne) se může v oblasti vaší pochvy objevit špinění nebo velmi lehké krvácení.

Jestliže jste během kolposkopie prodělali biopsii, může se to projevit:

  • Bolest v intimní oblasti, která trvá jeden nebo dva dny
  • Slabé krvácení z pochvy, které trvá max. několik dní
  • Tmavý výtok z pochvy

Použijte vložku k zachycení jakékoli krve nebo výtoku. Vyhýbejte se tamponům a vaginálnímu styku po dobu jednoho týdne po biopsii nebo po dobu, po kterou určí váš lékař.

Výsledky kolposkopie

Než opustíte vyšetření, zeptejte se svého lékaře, kdy můžete očekávat výsledky. Požádejte také o telefonní číslo, které můžete zavolat v případě, že výsledky nedostanete v určeném čase od svého lékaře.

Výsledky vaší kolposkopie určují, zda budete potřebovat další testy a případnou léčbu.

A pár slov na závěr

Obecně platí, že většina zdravotních stavů diagnostikovaných kolposkopií je léčitelná. I rakovina děložního čípku má ve skutečnosti dobrou prognózu, pokud je diagnostikována a léčena včas.

Sponzorováno

A co vy? Máte s kolposkopií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o intimních problémech žen?

Studie a zdroje článku

  • Colposcopy Autoři: Danielle B. Cooper; Charles J. Dunton.
  • Zdroj obrázku: inside-studio / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva