Obsah článku
- Kinesiotaping může být užitečný v různých případech a situacích. Ve článku je několik příkladů, kdy kinesiotaping může poskytnout pomoc.
- Při poranění svalů a šlach: Kinesiotaping se často používá při poraněních svalů a šlach, jako jsou natržené svaly, natažené šlachy nebo podvrtnutí. Páska může poskytnout podporu a stability postiženému svalu nebo šlachě během hojení.
- Při bolesti zad: Kinesiotaping může být efektivní při zmírnění bolesti zad. Páska může pomoci uvolnit napětí v svalové oblasti zad, podpořit správnou polohu páteře a snížit bolest.
- Při problémch s klouby: Kinesiotaping může být užitečný při různých kloubních problémech, jako jsou podvrtnutí kloubů, nestabilita kloubů nebo opotřebení kloubních struktur. Páska může poskytnout podporu kloubům a pomoci při správné biomechanice.
- Redukce otoků: Kinesiotaping se často využívá k redukci otoků. Páska může pomoci stimulovat lymfatický systém a zlepšit odtok tekutin z otřesené oblasti.
- Při problémech s vazy: Kinesiotaping může být použit při zraněních a nestabilitě vazů. Páska může pomoci stabilizovat postižený kloub a snížit riziko dalších poranění.
- Při problémech s lýtkovými svaly: Kinesiotaping se také často používá při problémech s lýtkovými svaly, jako je například lýtková křeč nebo přetížení. Páska může pomoci snížit svalové napětí a podpořit správnou funkci svalu.
- Účinnost kinesiotapingu se může lišit u jednotlivých osob a každý případ vyžaduje individuální posouzení a aplikaci. Je vhodné konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří mohou poskytnout odborné rady a přizpůsobit techniku kinesiotapingu konkrétním potřebám a podmínkám.
Pro některé dobře známá rehabilitační metoda, no pro některé úplná novinka. Podívejme se spolu na to, co pro nás vymysleli japonští odborníci.
Co je to kineziotaping či tejpování
Kineziotaping (tejpování) nebo také lepení různobarevnými páskami, které můžete vidět nejen u sportovců, ale i u vašeho známého, který má zřejmě svalový problém. Tato metoda je nová a v současné době hojně využívána fyzioterapeuty maséry nebo ortopedickými odborníky. Průkopníkem metody byl japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase. Tyto zázračné a ulevující pásky jsme mohli vidět už na olympijských hrách přibližně před 10-ti lety. Od té doby nastal boom a „tejpuje“ se téměř jakýkoliv svalový problém, který má za cíl zmírnit bolest, tonizovat tkáně pod páskou (u jizev) nebo můžete sval aktivovat.
Páska je vyrobena ze 100% bavlny a má stejně elastické vlastnosti jako lidská kůže. V pohybu tedy nebrání jako jiné rigidní pásky, které mají za cíl spíše zpevnit kloub nebo znehybnit (forma ortézy). Lepidlo je hypoalergenní, ale důležité se dívat na značku. Nekteré značky mají speciální hypoalergenní řadu, takže pokud jste alergičtí je lepší se hned poptat, zda by produkt nemohl dráždit. Kineziotaping neprovádějte doma, bez kurzu a zkušeností. Přenechte tuto práci fyzioterapeutovi, lékaři nebo masérovi s certifikací na „tejping“.
Před aplikací je dobré si danou oblast oholit, aby nedocházelo k tahání chloupků a dráždění, zvlášť pokud chceme oblast tlumit a relaxovat. Terapeut také zná anatomii a přesný průběh svalů. Zvolí podle toho směr lepení pásky včetně tahu. Tejp je také vynikající v tom, že je propustný a kůže tak může dýchat. Je voděodolný. Vydrží 3-7 dnů podle potivosti kůže. Ženám vydrží zpravidla z tohoto důvodu déle. Pokud se okraje začnou odlepovat nesundávejte pásku, snažte se ji tam ponechat, co nejdéle to půjde. Někdy stačí jedno tejpování, ale průměrně se tejpuje 3-4x.
Nejčastěji tejpované oblasti a důvody pro tejpování
- Bolesti zad (kterékoliv části)
- Výhřezy plotének
- Stavy po úrazech zad
- Stav po zlomeninách žeber
- Skoliózy
- Přetížení Achillovy šlachy
- Zvrtnutí kotníku
- Patní ostruha
- Vbočený palec
- Bolestivá kolena
- Bolestivé svaly (na zádech, končetinách)
- Dysfunkce krevního a lymfatického oběhu
- Plochonoží a další deformity na nohách
- Rozestup břišní stěny
- Bolesti zubů, přetížení žvýkacích svalů, dysfunkce temporomandibulárního kloubu (čelistního)
- Bolesti při postižení trojklaného nervu
- Periferní a centrální parézy
- Gynekologické bolesti (menstruační, poporodní, po císařském řezu)
- Při zácpě
- Při migréně
- Na aktivní jizvu (která stále bolí nebo se vtahuje)
- Břišní koliky u novorozenců
U kterých diagnóz je kineziotaping účinný?
Zmíníme některé známé diagnózy, u nichž je kineziotejping velmi účinný:
Sponzorováno
- tenisový loket a golfový loket
- syndrom karpálního tunelu
- artróza kyčle, kolena
- hallux valgus (vbočený palec)
- patní ostruha
- syndrom zmrzlého ramene
- ploché nohy
- chybné držení těla
- inkontinence, záněty močového měchýře
- menstruační bolesti, záněty dělohy a vaječníků
Účinek kineziotapingu
Mechanismus působení tejpovací pásky je založen na natažení (elasticitě) pásky, která způsobuje tah kůže v okolních svalech a tím dochází k reflexnímu ovlivňování nejen kůže, ale i svalů v okolí přilepené pásky. Tejpy dráždí přes kůži místa v mozku určené pro dané postižené místo a ten znovu vysílá do dané oblasti více informací pro kontrolu, nápravu a stabilizaci. Tím, že tejp lepíme na povrch kůže, tkáň se nařasí, vytvoří se vrásnění na jehož základě se otevřou předtím stlačené lymfatické cévy.
Obnoví se zároveň lymfatický a také krevní oběh. Přestává tlak na receptory bolesti, která rychle odchází. Lymfodrenáž má relaxační a regenerační efekt.
Při poranění svalového aparátu dochází k tomu, že v poškozeném svalu může vzniknout i prasklina ve svalové buňce. Výstup tekutiny v mezibuněčné oblasti vede ke zvýšení tlaku, čímž jsou drážděny tlakové i bolestivé senzory. Následky jsou výrazné – zvýšení napětí, bolest, tuhost a otok. Tejpy můžeme využít i po operacích kdy místo hypertonie (zvýšené napětí) nastupuje hypotonie (snížené napětí). V obou případech se mohou svaly podpořit kineziotejpem. Po aplikaci kineziotejpu můžeme dosáhnout účinku tonizace (zvýšení napětí) nebo naopak inhibice (snížení napětí) ošetřeného svalu. Tah a správné uložení tejpu je proto rozhodující.
Na poškození buněk reaguje tělo vždy zánětlivou reakcí. Vytékající tekutina v postižené oblasti zvyšuje tlak, zduření je expanzivní a na úrovni svalů. Důsledkem je stagnující lymfatická cirkulace – lymfatický otok. Aplikováním tejpu v této oblasti dojde k lepšímu transportu lymfy v postižené oblasti.
Kineziotejp je schopný tlumit bolest, důsledkem čehož je, že funkce je opět upravena a nastupuje rychlé léčení. Pacient může dělat fyziologický pohyb bez bolesti.
A kdy se tejpování vyhnout?
- zhoubná, neléčitelná nádorová onemocnění
- akutní zánětlivé a horečnaté stavy
- hluboká žilní trombóza, povrchový zánět žil, rozsáhlé varixy
- akutní alergická reakce
- těžká, neléčitelná srdeční nedostatečnost
- některé nemoci kůže (mokvavé ekzémy, otevřené rány …)
Taping tedy působí na:
a) svaly – působí při stimulaci a tlumení svalového napětí, je výborný při redukci svalové únavy, pomáhá předcházet křečím, oslabené svaly zpevňuje a zkrácené uvolňuje čímž pomáhá při korekci a regeneraci
b) lymfatický a oběhový systém – odstraňuje hematomy a zlepšuje lymfatický průtok, čímž ve výrazné míře dokáže urychlit regeneraci
c) bolestivost – po aplikaci tapu dochází ke snížení vnímání bolesti
d) klouby – působí jako opora a předchází různým zraněním, případně jako prevence po zranění místo omezující ortézy
e) jizvy – urychluje hojení
Existuje i lymfodrenážní kineziotaping
Tejpovací páska po aplikaci vytvoří díky svým mechanickým vlastnostem pasivní mírný podtlak, čímž umožní zrychlený odtok lymfy (mízy) z podkoží a vnitrosvalového prostoru, a tak okamžitě a viditelně odstraňuje otoky a následně zabraňuje jejich opětovnému vzniku např. při delších cestách nebo při přetížení. Vhodný i při rozsáhlých hematomech. Odstraňuje i chronické otoky rukou nebo nohou, např. lymfedém a a jiné příčiny, pomáhá při zánětlivých proceseh např. revmatismu.
Mají barvy tejpů různé vlastnosti?
Ne. Je to jen estetická záležitost.
Postoupili jste kinesiotaping? Jak vám pomohlo tejpování? Napište nám do komentářů.
Co si dále přečíst o kineziotapingu?
- Další informace o kinesiotapingu
- Jak na tejpování na menstruační bolesti?
- Kinesiotaping z pohledu fyzioterapie
VIDEO: Návod na tejpování zápěstí (syndrom karpálního tunelu)
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A systematic review of the effectiveness of kinesio taping for musculoskeletal injury Autor: Mehran Mostafavifar
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články