Sponzorováno

Keratokonus – co je to? Příčiny, příznaky a léčba 4.85/5 (34)

  • Keratokonus je oční onemocnění, které ovlivňuje rohovku, což je průhledná část předního povrchu oka. Při keratokonu se rohovka postupně ztenčuje a zahnutím připomíná tvar kužele.
  • Tento stav může vést k různým problémům s viděním, jako je astigmatismus a zkreslení obrazu. Často se projevuje zhoršením zraku a potížemi s nošením běžných brýlí nebo kontaktních čoček.
  • Příčiny keratokonu nejsou úplně jasné, ale zdá se, že genetika, tření očí a některé oční alergie mohou hrát roli.
  • V počátečních stádiích může být léčba keratokonu řešena pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, ale pokročilejší případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok, jako je transplantace rohovky. Pravidelné kontroly u očního lékaře jsou důležité pro monitorování stavu a správnou léčbu onemocnění.

Keratokonus je progresivní oční onemocnění, při kterém normálně kulatá rohovka vybledne a začne se tvarovat do kuželovitého tvaru

Keratokonus je progresivní oční onemocnění, při kterém normálně kulatá rohovka vybledne a začne se tvarovat do kuželovitého tvaru

Keratokonus (keratoconus) nastává, když rohovka – což je vlastně průhledná kopulovitě zakřivená vrstva pokrývající přední část oka – postupně stále vyčnívá směrem ven do tvaru kužele.

Takto kuželovitá rohovka následně způsobuje rozmazané vidění a může způsobit citlivost na světlo a oslnění. Keratokonus obvykle postihuje obě oči a obvykle nejprve začíná u osob ve věku 10 až 25 let. Může přitom postupovat docela pomalu – po dobu 10 let nebo i déle.

V počátečních stádiích keratokonu může korekce problémů probíhat pomocí brýlí nebo měkkých kontaktních čoček. Později budete možná muset jiné typy čoček. Pokud dojde k pokročilému stavu, možná budete potřebovat transplantaci rohovky.

Keratokonus - ilustrace

Keratokonus – ilustrace

 

Příznaky (symptomy) keratokonu

Příznaky keratokonu se mohou měnit v průběhu progrese onemocnění. Mohou být následující:

  • Rozmazané nebo zkreslené vidění (deformované vidění na všech vzdálenostech)
  • Zvýšená citlivost na jasné světlo a oslnění, které mohou způsobit problémy s jízdou v noci
  • Potřeba častých změn v předpisu brýlí
  • Náhlé zhoršení nebo zakalení zraku

Příčiny keratokonu

Nikdo úplně přesně neví, co způsobuje keratokonus.

A jaké jsou rizikové faktory? Tyto faktory mohou zvýšit vaše šance na rozvoj keratokonu:

  • Máte rodinnou historii keratokonu
  • Silně či prudce si mnete oči.
  • Po určitých stavech, jako je retinitida pigmentosa, Downův syndrom, Ehlers-Danlosův syndrom, senná rýma a astma se častěji vyvíjí keratokonus.

Diagnóza keratokonu

Chcete-li diagnostikovat keratokonus, oční lékař zkontroluje lékařskou a rodinnou anamnézu a provede oční vyšetření. Lékař může provádět další testy, aby zjistil další podrobnosti týkající se tvaru vaší rohovky. Testy na diagnostiku keratokonu jsou následující:

  • Světlolomný systém oka. V tomto testu používá váš oční lékař speciální přístroj, který měří vaše oči a kontroluje zrakové problémy. Může vás požádat, abyste se podívali do zařízení, které obsahuje kola různých čoček (phoropter), abyste pak mohli posoudit, která kombinace vám dává nejostřejší vidění. Někteří lékaři mohou použít ruční přístroj (retinoskop) k ohodnocení očí.
  • Štěrbinová lampa. V tomto testu lékař používá svislý paprsek světla na povrchu oka a používá mikroskop, aby se podíval na vaše oko. Vyhodnocuje tvar vaší rohovky a hledá další potenciální problémy ve vašem oku. Lékař může opakovat test poté, co vám dá oční kapky. To pomáhá při prohlížení zadní části oka.
  • Keratometrie. V tomto testu oční lékař zaměřuje kruh světla na rohovku a měří odraz pro určení základního tvaru rohovky.
  • Počítačové mapování rohovky. Speciální testy, jako je například optická koherentní tomografie a topografie rohovky, zaznamenávají obrazy vaší rohovky a vytvářejí detailní mapu tvaru povrchu rohovky. Testy mohou také měřit tloušťku rohovky.

Léčba keratokonu

Léčba keratokonu závisí na závažnosti vašeho stavu a na tom, jak rychle stav postupuje.

Sponzorováno

Mírný až středně závažný keratokonus může být ošetřen brýlemi nebo kontaktními čočkami. U většiny lidí se rohovka po několika letech stává stabilní. Pokud máte tento typ, pravděpodobně nebudete mít závažné problémy s viděním nebo nebudete potřebovat další léčbu.

U některých lidí s keratokonem se rohovka zřetelně zhoršuje nebo se jim nosí kontaktní čočky obtížně (nejsou jim příjemné). V těchto případech může být nutná operace.

Keratokonus a kontaktní čočky

Jak se tedy dá řešit?

  • Brýle nebo měkké kontaktní čočky. Brýle nebo měkké kontaktní čočky mohou v časném keratokonu upravit rozmazané nebo zkreslené vidění. Lidé však často potřebují změnit svůj typ brýlí nebo čoček, protože se časem změní tvar jejich rohovky.
  • Tvrdé kontaktní čočky. Tvrdé kontaktní čočky jsou často dalším krokem při léčbě pokročilého keratokonu. Tvrdé čočky nejprve mohou působit trochu nepříjemně, ale mnoho lidí se přizpůsobí jejich nošení a mohou poskytnout vynikající vidění. Tento typ čočky může být přizpůsoben vaší rohožce.
  • Hybridní čočky. Lidé, kteří nemohou tolerovat tvrdé kontaktní čočky, mohou preferovat hybridní čočky.
  • Sklerální kontaktní čočky. Tyto čočky jsou užitečné pro velmi nepravidelné změny tvaru rohovky i při pokročilém keratokonu. Místo toho, aby spočívaly na rohovce jako tradiční kontaktní čočky, sklerální čočky sedí na bílé části oka (sklera).

Chirurgické řešení – operace

Možná budete potřebovat operaci, pokud máte jizvení rohovky, extrémní ztenčení rohovky, špatně vidíte i s nejsilnějšími čočkami na předpis nebo nejste schopni nosit jakýkoli typ kontaktních čoček. K dispozici je několik druhů operací, v závislosti na umístění vyčnívajícího kužele a závažnosti vašeho stavu.

  • Kroužky do rohovky Během tohoto chirurgického zákroku umístí lékař do rohovky malé, jasné, polokulovité plastové vložky (intrakorneální implantát), aby vyrovnaly kužel, podpořily tvar rohovky a zlepšily vidění. Tento chirurgický zákrok nese rizika, jako je infekce a zranění oka.
  • Transplantace rohovky. Pokud máte jizvení rohovky nebo její extrémní ztenčení, pravděpodobně budete potřebovat transplantaci rohovky (keratoplastiku). Obnova po keratoplastice může trvat až jeden rok a možná budete muset pokračovat v používání pevných kontaktních čoček, abyste měli dobré vidění. Úplné zlepšení vidění se může objevit několik let po transplantaci. Transplantace rohovky keratokonu je obecně velmi úspěšná, ale možné komplikace zahrnují odmítnutí štěpu, špatné vidění, astigmatismus, neschopnost nosit kontaktní čočky a infekci.

Možná budoucí léčba

Léčba, nazývaná síťování kolagenu, slibuje lidem s keratokonem možnou léčbu. Proces zahrnuje použití speciálních očních kapek a ultrafialového záření (UVA) pro zesílení (zesíťování) tkání rohovky. Léčba je stále ve zkušební fázi a jsou ještě potřeba další studie, než se metoda léčby stane široce dostupnou.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s keratokonem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o problémech s očima?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva