Sponzorováno

Kdy pomáhá vitamín D a co vše umí? 4.57/5 (21)

Vitamín D se vytváří v pokožce po jejím vystavení slunci.

Vitamín D se vytváří v pokožce po jejím vystavení slunci.

Jistě velmi dobře víte, že vaše tělo potřebuje ke svému fungování širokou škálu různých vitamínů. Vlastně existují celkem tři možnosti, jak vaše tělo může vitamíny získat. O jaké se konkrétně jedná?

  1. Tělo si je samo vyrobí
  2. Získáte je ze správné stravy
  3. Využijete výživové doplňky

Nutno také říci, že některých vitamínů může dostat vaše tělo méně, zatímco jsou i takové, kterých musí mít opravdu dost. A sem se určitě řadí vitamín D. Proč je pro naše tělo tak důležitý? Podívejte se na následující řádky a bude vám jasné, že s ohledem na vaše zdraví jde o velmi dobrou volbu. Určitě není dobré příjem tohoto vitamínu jakkoliv podceňovat.

Vitamín D a cukrovka

Je ve vaší rodině hrozba této nemoci? Nebo se jí obáváte v souvislosti s tím, že je řazena do oblasti civilizačních chorob, a vy nežijete nijak zdravě, zvláště pokud jde o stravovací návyky? Potom se alespoň snažte o to, aby vaše tělo mělo dostatek vitaminu D. Existují totiž studie, které odkazují na provázanost tohoto vitamínu s touto nemocí. A ty ukazují na jediné – když je v lidském těle jeho hodnota vyšší, je riziko onemocnění cukrovkou pětinové, vůči těm lidem, kteří trpí na jeho nedostatek. Toto číslo už je celkem zajímavé.

Bylo prokázáno, že pravidelné dávky vitaminu D – přibližně 2000 IU / den – snižují riziko vzniku diabetu 1. typu.

Jak vitamín D v případě cukrovky vlastně funguje? Pomáhá zlepšit citlivost těla na inzulín – hormon zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi – a tím pomáhá snižovat riziko inzulínové rezistence, která je často předchůdcem diabetu 2. typu. Někteří vědci také věří, že tento vitamin může pomoci regulovat produkci inzulínu ve slinivce břišní.

Hladiny vitaminu D by měly být v ideálním případě mezi 20-56 ng / ml (50-140 nmol / l), hodnoty menší než 20 ng / ml jsou považovány za nedostatečné. Je nyní známo, že zvýšení množství vitaminu D v vašem těle na hodnotu přibližně 60-80 ng / ml může přispět k udržení hladiny glukózy v krvi pod kontrolou, což je vlastně životně důležité pro osoby s diabetem. (Poznámka: správná hladina vitaminu D se liší od člověka k člověku. Jediným způsobem, jak se ujistit, že jsou vaše hladiny vitaminu D tam, kde by měly být, je vyžádat si od svého lékaře krevní test).

Vitamín D a menopauza

Není to sice nemoc, ale s vaším zdravým může hodně souviset. Slovem menopauza jsou označovány hormonální změny ve vašem těle, které čekají v pozdějším věku každou ženu. A právě onen pozdější věk je to, na co se chceme zaměřit. Je stále větší procento žen, u kterých se menopauza objeví mnohem dříve, než by měla. A protože se předčasná menopauza může stát možným rizikem i do budoucna, je celkem jasné, že se vědci snaží přijít na cesty, jak zajistit, že nastane ve správném věku. A zde se ukazuje, že klíčem je právě vitamin D. Jeho existence v těle totiž napomáhá tomu, že ženské vaječníky stárnou pomaleji, než u žen, které ho mají extrémně málo. Výskyt předčasné menopauzy může být snížen téměř o dvacet procent.

Obecně se ví, že nedostatek vitaminu D může hrát velký vliv na symptomy menopauzy. Může to být typicky únava. Může to být horší imunita imunitu, což znamená, že se ženy v tomto období potýkají s nachlazením, chřipkami a další infekcí. Kvůli nedostatku vitamínu D mohou mít ženy větší sklony k depresi. Mohou mít i problémy se spánkem nebo nabírat na hmotnosti. A konečně tyto ženy mohou trpět narušením kognitivních funkcí, což v podstatě znamená, že více zapomínají a nemohou se na nic úplně dobře soustředit.

Jednoduše vitamin D – známý jako „sluneční vitamín“ – nabízí mnoho výhod pro ženy, kteří trpí menopauzou, a ty s nízkým obsahem vitaminu D mohou mít závažnější příznaky menopauzy.

Vitamín D a vysoký krevní tlak

Bez ohledu na to, zda jste nebo nejste v rizikové skupině, musíme říci, že vysoký krevní tlak je prostě problém. Způsobovat ho může celá řada věcí, které souvisí především s vaším nezdravým životním stylem. Když se podíváme na hlavní trojici věcí, patří sem:

  • Přemíra soli
  • Nadváha a obezita
  • Nadměrné množství kofeinu a jiných stimulantů

Co nedělat, je již celkem jasné. A co naopak dělat? Jelikož zde mluvíme o prospěšnosti vitamínu D, je celkem jasné, že by ho vaše tělo mělo mít více než dost. Nejenom proto, že dokáže vysoký krevní tlak poměrně efektivně snižovat. Jeho dalším kladem je i to, že umí dobře řešit různá doprovodná poškození další problémy, které ve vašem tělo způsobí. Když budete mít vitamínu D dostatek, může riziko hypertenze, tedy riziko vysokého krevního tlaku klesat i o desítky procent. A to už je dobrý důvod věnovat tomuto vitamínu pozornost.

Podívejte se také na studie na toto téma (anglicky):

Nedostatek vitaminu D může podle některých studií být spojen s vyšším rizikem vysokého krevního tlaku (hypertenze). Je však zapotřebí více výzkumu. Je příliš brzy říct, zda příliš málo vitaminu D způsobuje vysoký krevní tlak – nebo zda doplňky vitaminu D mohou mít jakoukoli roli při léčbě vysokého krevního tlaku.

Přesto zůstává vitamin D důležitou živinou pro celkové dobré zdraví. Lékaři doporučují 600 jednotek (IU) vitaminu D denně pro dospělé ve věku od 19 do 70 let. Pro dospělé ve věku 71 let a starší se doporučení zvyšuje na 800 IU denně.

Sponzorováno

Vitamín D a kardiovaskulární choroby

Ty s vysokým krevním tlakem obvykle přímo souvisí. Proto je jasné, že když vitamín D dokáže pozitivně působit na snižování tlaku, dokáže nepřímo působit i na kardiovaskulární problémy. Mimo to ale na ně umí působit také přímo, jelikož umí stimulovat tvorbu takzvané kyseliny dusičné. Ta má v lidském organismu poměrně důležitý úkol, kterým je stimulace průtoku krve, se kterým souvisí také to, že kyselina výrazně předchází vzniku sraženin, tím dochází k tomu, že celý kardiovaskulární systém funguje zcela bez problémů a nehrozí zde komplikace založené na problémech se srdcem.

Z řady poznatků také vyplývá, že vitamín D pravděpodobně ovlivňuje výskyt známých rizikových faktorů aterosklerózy.

U lidí je nedostatek vitaminu D spojen s následujícími příznaky: vaskulární dysfunkce; arteriální ztužení; hypertrofie levé komory; a zhoršily se metriky diabetu, hypertenze a hyperlipidémie. Nedostatek tohoto vitamínu je také spojen s horší kardiovaskulární morbiditou a úmrtností.

Vitamín D a chřipka

Když na vás leze chřipka, nebo jste již onemocněli, dozvíte se na většině míst to, že správnou pomocí je rozhodně zvýšená konzumace vitamínu C. To je určitě pravda, ale zároveň se zapomíná na to, že nelze zapomínat ani na vitamín D. Aby imunitní systém lidského těla fungoval dobře, tak jak má, je vhodné zaměřit se nejenom na dostatek céčka, ale i na dostatek déčka. Takže v době, které jsou obdobím náchylnosti k chřipce i jiným respiračním onemocněním by mělo být nezbytností přísun tohoto vitamínu zvýšit.

Několik studií ukazuje, že vitamín D pomáhá snížit riziko nachlazení a chřipky. Nejlepší dávka k použití není úplně známa, ale obecně se doporučuje, aby dospělí užívali 5 000 až 10 000 IU denně v závislosti na tělesné hmotnosti. Děti by měly užívat nejméně 100 IU / kg / den. Existuje však široká variabilita odpovědí člověka na jakoukoli dávku vitaminu D, takže po uplynutí několika měsíců užívání vitamínu D je důležité kontrolovat hladinu krevního vitamínu D, aby se lékař ujisti, že je > 40 ng / ml.

Například v 11 placebem kontrolovaných studiích zahrnujících 5 660 subjektů vědci zjistili, že ti, kteří užívají denní dávku vitaminu D, mají poloviční riziko rozvoje chřipky či nachlazení.

A dále ve 25 randomizovaných kontrolovaných studiích zahrnujících 11 320 subjektů se zjistilo, že vitamín D snižuje riziko vzniku chřipky a nachlazení. Dokonce i ti jedinci s velmi nízkou hladinou vitaminu D zaznamenali 1/3 rizika při doplňování vitaminu D ve srovnání s těmi, kteří neužívali žádný vitamin D.

A pokud jde o děti, nedávná studie na 400 kojenců zjistila, že infekce chřipky byla mnohem častější u kojenců, kteří užívali 400 IU / den ve srovnání s kojenci, kterým bylo podáno 1200 IU / den. Studie je dostupná zde.

Vitamín D a pohybový aparát

I na zde má vitamín D velký vliv. Jistě vám ho lékař doporučoval v době, kdy jste byli ještě malí. A to z toho důvodu, že je důležitým vitamínem v souvislosti s bezproblémovým růstem kostí. Můžeme říci, že je důležitý i v těhotenství. A to nikoliv pro vás, ale samozřejmě pro vaše dítě. I to se vyvíjí a i jemu již začínají růst kosti. Pokud máte tohoto vitamínu dostatek, bude ho mít i dost i vaše budoucí miminko, u kterého se dá předpokládat, že se problémy s pohybovým aparátem nebudou objevovat.

Když u této důležitosti ještě zůstaneme, je třeba říci, co se může stát, pokud tohoto vitamínu bude skutečně nedostatek. V případě dětského věku se může objevit nemoc označovaná jako křivice. Pokud budete mít nedostatek vitamínu D vy v dospělém věku, je zdravotním problémem osteomalacie.

Vitamín D udržuje vaše kosti silné tím, že pomáhá tělu absorbovat vápník a fosfor, klíčové minerály pro zdraví kostí.

TIP: Studie na téma Účinek vitaminu D na kosti a osteoporózu

Nedávný výzkum zdůraznil důležitost vitaminu D – nejen pro dobré zdraví kostí, ale také pro prevenci chronických onemocnění, když jsme starší. Přesto mnoho dětí dnes nepřijímá dost vitamínu D. Tak na to pozor.

Vitamín D a zuby

Chcete je mít krásné, a hlavně zdravé? Tak na dostatek tohoto vitamínu také nezapomínejte. Jeho dostatečné množství sice nijak výrazně zubům jako takovým neprospívá, ale má vliv na jejich ochranu. Tedy na to, aby se nekazily a tedy na to, aby se u nich neobjevovaly nežádoucí zubní kazy.

Předpokládá se, že nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko zubního kazu a choroby dásní. Dle dentistů téměř každý pacient, kterého vidí s nějakým zubním onemocněním, má také nedostatek vitaminu D. Problémem je, že lidé si neuvědomují, jak důležitý je vitamin D pro jejich zubní zdraví. Vitamin D je pro celé tělo vlastně dost zásadní.

A co vy? Jak s vitamínem D pracujete vy? Dbáte na jeho pravidelný přísun?

A co si o vitamínu D ještě přečíst?

VIDEO: Vitamin D – jeho nedostatek a kde jej získat

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva