Obsah článku
Vědci tvrdí, že některé sloučeniny nalezené v kávě mohou pomoci zabránit nárůstu „plaků“, které jsou spojeny s rizikem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Je však zapotřebí více studií. Ale pojďme si o tomto tématu něco povědět. Je to určitě zajímavé čtení.
Mnoho z nás miluje kávu. Evropané obecně milují kávu. Více než 6 z 10 lidí sáhne každý den po šálku tohoto nápoje. Větší „pijáci“ kávy vypijí průměrně 2,7 šálků denně (někdo i více, ruku na srdce). Takže by mělo být pro mnoho lidí dobrou zprávou to, že konzumace kávy by mohla mít neuroprotektivní účinek, což by snížilo riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
To podle nové studie od výzkumníků z University of Toronto.
Pokud se o tuto problematiku nějak více zajímáte, tak možná víte, že relativně mnoho předchozích studií už naznačilo souvislost mezi spotřebou kávy a sníženým rizikem jak Alzheimerovy choroby, tak i Parkinsonovy nemoci. V této studii se vědci ale rozhodli ponořit se trochu hlouběji do této problematiky.
Na co se studie zaměřila?
Konkrétně se podívali na to, jak jsou různé látky zastoupeny ve třech různých druzích kávy – v lehce pražené kávě (ta je pražena méně času), v hodně pražené kávě a bezkofeinové kávě. A podívali se na to, jak tyto kávy ovlivňují jisté sloučeniny v mozku.
Těmito sloučeninami v mozku byly:
- amyloid-beta a amyloid-tau – to jsou aminokyseliny, které se objevují ve vyšších koncentracích u lidí s Alzheimerovou chorobou
- alfa-synuclein, protein spojený s vývojem Parkinsonovy nemoci
Vědci zjistili, že skupina sloučenin nazývaných fenylindany v kávě měla významný vliv na zabránění tomu, aby se zmíněné dva amyloidy (amyloid-beta a amyloid-tau) shlukovaly dohromady (v laboratorních testech).
Tyto amyloidní shluky, často označované jako „plaky“, se obecně považují za klíčový indikátor – a možná i příčinu – Alzheimerovy nemoci (např. dle tohoto zdroje).
Extrakty z tmavě pražené kávy (tj. hodně pražené) měly nejlepší výsledky co se týče omezení tvorby plaku, a to jak v kofeinové, tak v bezkofeinové formě. I když extrakty ze všech tří druhů káv měly určitý pozitivní přínos.
Jde o více než jen kofein
Jedním z nejvýznamnějších výsledků výzkumu je poznání, že přítomnost kofeinu není to, co ovlivňuje účinnost kávy při inhibici tvorby amyloidových plaků.
Předchozí studie zabývající se účinkem kávy na vývoj Alzheimerovy choroby a podobných nemocí často označovali hlavně kofein, za původce těchto neuroprotektivních účinků (například včetně jedné studie z University of Florida v roce 2012, ve které se zjistily vyšší hladiny kofeinu v krvi u lidí, u kterých se nevyvinula demence v porovnání k těm, u kterých se tato nemoc vyvinula).
Tato nejnovější studie naznačuje, že fenylindanové sloučeniny, vytvořené během procesu pražení kávy, mohou být právě ty látky, který za neuroprotektivní účinek mohou. Toto zjištění by mohlo ukázat budoucí směr léčby nebo prevence proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Toto zjištění mnoho lidí vítá, protože se zmíněné sloučeniny vyskytují v přírodě a nemusí být vytvořeny synteticky.
„Matka příroda je lepší chemik než my. Matka příroda je schopná tyto sloučeniny efektivně vyrábět,“ řekl profesor Dr. Donald Weaver z Univerzity v Torontu. „Máte-li komplikovanou směs či sloučeninu, je lepší ji pěstovat v plodině, sklidit plodinu a extrahovat ji z ní, než se snažit o její syntetickou výrobu.“ dodal.
Máte tedy pít více kávy?
Jestliže budete konzumovat více kávy, můžete skutečně snížit riziko vzniku Alzheimerovy nebo Parkinsonovy nemoci? V tomto okamžiku je to těžké říct na 100%.
„Jedná se o výzkum v misce,“ řekl Keith Fargo, PhD, ředitel vědeckých programů. „Toto není klinická studie kávy. Z pohledu veřejnosti se chci ujistit, že lidé nenajedou na myšlenku, že by měli pít více kávy“.
Weaver s tímto tvrzením souhlasí.
„Co tato studie dělá je to, že chce najít epidemiologické důkazy a pokusit se ukázat, že v kávě jsou opravdu složky, které jsou přínosné pro odvrácení kognitivního úpadku,“ napsal v tiskové zprávě. „Naznačujeme, že káva je lék? Rozhodně ne.“ dodal nakonec.
Faktem je, že neexistuje mnoho randomizovaných a kontrolovaných klinických studií – tzv. „zlatého standardu“ výzkumu – o účincích spotřeby kávy na demenci a Parkinsonovu chorobu.
Sponzorováno
Holistický přístup ke zdraví mozku – ten je nejlepší
Na druhou stranu je tu spousta „podezřelých“ důkazů o tom, že pití mírného množství kávy denně je fakt docela zdravé. A jen málo důkazů, které by naznačovaly, že konzumace mírného množství kávy (mluvíme zde mírně: dva, tři, čtyři malé šálky, ne dva hrnce), je nějak škodlivé.
Co doporučují lékaři a výzkumníci? Na namísto nějakého oddělení samotné kávy nebo jakékoliv části vašeho zdraví a návyků, přemýšlejte nad zdravým mozkem spíše holisticky – „celek“ je důležitější než jeho části a každá část má význam pouze vztahujeme-li její význam k ostatním částem nebo k celku.
Ve vědecké literatuře se skutečně rozvíjí myšlenka, že zdravá výživa pro srdce bude také zdravou výživou pro mozek.
Zde vědci poukazují na 10 doporučení, kterými byste se měli řídit, pokud milujete svůj mozek. Pojďme se na ně podívat.
Rostoucí množství důkazů naznačuje, že lidé mohou snížit riziko kognitivního poklesu díky tomu, že přijmou klíčové návyky v oblasti životního stylu. Pokud je to možné, kombinujte tyto návyky, abyste dosáhli maximálního přínosu pro váš mozek a vaše tělo. Začněte ideálně hned. Nikdy není pozdě nebo příliš brzy na začlenění zdravých návyků.
Sem tam se zapoťte
Do své rutiny zapojte pravidelné kardio cvičení, které zvyšuje srdeční frekvenci a zvyšuje průtok krve do mozku a těla. Několik studií nalezlo souvislost mezi fyzickou aktivitou a sníženým rizikem kognitivního poklesu.
Čtěte, vzdělávejte se
Vzdělávání v jakémkoli stádiu života pomůže snížit riziko kognitivního poklesu a demence. Čtěte, studujte, luštěte křížovky a podobně.
Nekuřte
Důkazy ukazují, že kouření zvyšuje riziko kognitivního poklesu. Když přestanete kouřit, může to hodně snížit riziko problémů s kognitivními schopnostmi.
Sledujte své srdce
Důkazy ukazují, že rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění a mrtvici – obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka – také negativně ovlivňují vaše kognitivní zdraví. Starejte se o své srdce, váš mozek z toho bude také těžit.
Dbejte na bezpečnost
Poranění mozku může zvýšit riziko kognitivního poklesu a demence. Používejte bezpečnostní pás, používejte přilbu při hraní kontaktních sportů nebo během jízdy na kole a podnikněte všechny kroky k zabránění pádu.
Jídlo je důležité
Jezte zdravou a vyváženou stravu, která má nižší obsah tuku a obsahuje dost zeleniny a ovoce – tento jídelníček může pomoci snížit riziko kognitivního poklesu. Ačkoli výzkum týkající se souvislostí mezi stravovacími návyky a kognitivními funkcemi je omezen, některé diety, včetně středomořské a DASH, mohou přispět ke snížení rizika problémů.
Vsaďte na spánek
Nedostatek spánku v důsledku stavů, jako je nespavost nebo spánková apnoe, může mít v budoucnu za následek problémy s pamětí a myšlením.
Postarejte se o své duševní zdraví
Některé studie spojují anamnézu deprese se zvýšeným rizikem kognitivního poklesu, proto vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky deprese, úzkosti nebo jiných problémů v duševním zdraví. Pokuste se také kontrolovat stres. To je důležité.
Sociální kontakt a kamarádi
Pokud jste společensky angažovaní, může to hodně podporovat zdraví mozku. Pokračujte ve společenských aktivitách, které jsou pro vás smysluplné. Najděte způsoby, jak se stát součástí místní komunity – pokud máte rádi zvířata, zvažte třeba dobrovolnictví v místním útulku. Pokud se vám líbí zpěv, můžete se připojit k místnímu sboru. Nebo jen sdílet aktivity s přáteli a rodinou. Fantazii se meze v tomto směru nekladou.
Buďte obecně aktivní
Aktivujte svou mysl. Vyrobte kus nábytku. Dokončete skládačku. Dělejte něco uměleckého. Zahrajte si hry, které vám pomohou myslet strategicky. Obecné zapojení vaší mysli může mít pro váš mozek krátkodobé i dlouhodobé výhody.
Sponzorováno
Teď už víte, co je dobré pro váš mozek, tak se zamyslete, zda to nestojí za změnu vašeho životního stylu.
Co si dále o mozku přečíst?
- Toto škodí vašemu mozku – nedělejte to
- Jídla a potraviny, která jsou dobrá pro váš mozek
- Budoucnost bez kávy? Dokážeme zabránit světu bez kávy? Nebo káva jednou vymizí z našich životů?
- Káva a zdraví jater – šálek kávy může snížit riziko onemocnění jater
- Parkinsonova choroba jsou ve skutečnosti dvě onemocnění
Zdroje článku a studie na toto téma
- Studie - Kofein jako ochranný faktor při demenci a Alzheimerově chorobě Autor: Marjo H Eskelinen
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alzheimerova choroba, Káva, Lidský mozek, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články