Obsah článku
Na východě je kardamom oblíbené koření
Přestože se v našich podmínkách s kardamomem nesetkáváme běžně, vždyť patří mezi nejdražší koření na světě, je neodmyslitelnou součástí indické, arabské i čínské kuchyně.
Přidává se do sušenek či perníků, ochucují se jím omáčky i rýže a masitá jídla. Jen odborníci vědí, jak ho správně použít, je totiž velmi aromatické. Šikovným smícháním koření však kardamom dodává jídlu nenapodobitelnou a lahodnou chuť.
Věděli jste: Správný název je kardamom, někdy je neprávně označován jako kardamon.
Léčivý kardamom
Kardamom má příznivé účinky na trávení a vstřebávání živin z jídla. Ocení ho zejména pacienti trpící pálením žáhy, ale má i močopudný a protizánětlivý účinek.
Pokud si neumíte odepřít sladké, užíváním kardamomu alespoň snížíte negativní účinky, které mají sladkosti na váš organismus. Řekové a Římané je používali jako parfém a Indové považovali kardamom za lék na svou tučnost. Když rozkoušete pár kardamom semen, má to velmi uklidňující vliv na nervovou soustavu, osvěží dech a zlepší trávení. Eliminuje překyselení ze sladkých jídel.
Sponzorováno
Kardamom jako afrodiziakum
V asijské kultuře je kardamom vážený i jako afrodiziakum. Ve starověkém Egyptě se jeho semena využívaly na čištění a bělení zubů. V dnešní hektické době zase oceňujeme jeho schopnost uklidňovat organismus a uvolňovat napětí či stres.
Vypěstujte si vlastní kardamom
Postupujte podobně jako při množení a pěstování zázvoru. Kardamom se dá v našich podmínkách pěstovat jako pokojová rostlina. Vyzkoušejte si ho vypěstovat v květináči, příjemně vás překvapí i vůně jeho listů.
Kardamom a použití
Kardamon se přidává do čaje a kávy (známé v arabských zemích), jogurtu, je součástí kořenících směsí, používá se do pečiva, perníků, koláčů, sušenek, vůbec sladkých dezertů, při výrobě likérů, i do zeleninových jídel, luštěnin, rýže, některých polévek a omáček. Najdeme ho v pokrmech indické, arabské i čínské kuchyni. Je součástí kari koření a garam masaly. Kořeníme ním velmi opatrně, protože jde o výrazné koření.
Pokud chceme okořenit kávu nebo čaj, přidáváme 3 – 4 zrnka na šálek kávy (celé nebo mleté).
Kardamom požírač tuků
Kardamom je prostě úžasný, protože se hodí do slaných i sladkých jídel. Připravte si nápoj z jedné lžičky kardamomových semínek, několika hřebíčku, trochy skořice a zázvoru. Směs zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu, 10 minut nechte louhovat a požírač tuků je na světě! Navíc chutná výborně.
Na závěr – TOP 5 vlastností kardamomu
- Kardamom suprově pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti různým virům.
- Má pozitivní a posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti revmatického původu.
- Kardamom také pomáhá proti plynatosti, srdeční slabosti, léčbě zánětů dásní a zubů.
- Působí na rychlejší léčbu kůže, i jako prevence při onemocněním dýchacích cest, astmatu a zápalu plic.
- Také uleví při bolestech v krku, ledvinových a žlučníkových kamenech.
A co vy? Používáte při svém vaření kardamom? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále o kardamomu přečíst?
VIDEO: Kardamom: malý klenot
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Koření a zdraví, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
S tím požíračem tuků opatrně… ;-) Všechno je totiž o dávkování… Kdybych to vyjádřila ájurvédskou terminologií, k odstranění tuku z organismu samozřejmě pomůže naladit správně fungující, silný „trávicí oheň“…ale všeho je třeba s mírou… stačí to trochu přepísknout a podpoří Vám to naopak „žravost“ natolik, že se pomyslná spirála problému začne rozšiřovat… Stejně je to i se zázračnou Triphalou a podobně… Jsou to skvělé věci – ve správné dávce… Jsou to všechno silné byliny … a ty dokážou rozhoupat a „rozkolabovat“ váš vnitřní systém, že bude lítat z extrému do extrému… Naopak ve správné míře a ve správnou denní dobu – super… (např. lidi s citlivým organismem lépe tyto silné a většinou zahřívací koření užívat spíše ráno-v období energie kapha… , omezeně již večer – to lépe už v kombinaci s něčím tekutým či sladkým…aby se moc nevysušila a nerozhárala vaše energie váta…) Tělo je velmi složitý hodinkový mechanismus a zásah do něho bez dobrého porozumění může více uškodit než pomoci. (Druhá možnost je si vypěstovat citlivost a intuici těla, co mu v daný moment udělá a co neudělá dobře …a následovat ji…dá to chvilku cviku a podmínkou je bezpodmínečná upřímnost a pravdivost v interpretaci svých pocitů…) Určitě bych nevěřila dietologickým poradcům, kteří uvádějí pro všechny typy lidí 1 univerzální recept… Nemíním svůj příspěvek jako kritiku článku, ale jako jeho doplnění…