Obsah článku
- Kapslová endoskopie je moderní diagnostická metoda používaná v gastroenterologii k vizualizaci vnitřních částí tenkého střeva, které jsou obtížně přístupné tradičními endoskopickými technikami.
- Jedná se o neinvazivní postup, který znamená požití (spolknutí) malé kapsle vybavené kamerou.
- Pacient musí dodržovat specifickou dietu několik dní před vyšetřením a může být požádán, aby vypil projímadlo pro vyčištění střev.
- Pacient spolkne kapsli velikosti velké pilulky, která obsahuje kameru, světlo, baterii a vysílač.
- Lékař pak stáhne a analyzuje data ze záznamového zařízení, aby identifikoval případné abnormality.
- Kapslová endoskopie je tedy významným nástrojem pro diagnostiku onemocnění tenkého střeva, který kombinuje efektivitu, pohodlí pro pacienta a vysokou diagnostickou přesnost.
Kapslová endoskopie je lékařský postup, který využívá kameru o velikosti pilulky ke kontrole střední části gastrointestinálního traktu na případné abnormality.
Endoskopie je minimálně invazivní zákrok, při kterém lékař zavede do těla endoskop. Toto zařízení může pomoci se zobrazením orgánů a tkání v oblastech, jako je gastrointestinální trakt.
Jeden z typů endoskopie je kapslová endoskopie. Jedná se o spolknutí malé kamery či fotoaparátu, který pořizuje snímky trávicího traktu, jak se pohybuje tělem. Lékaři používají tento postup k diagnostice různých stavů a problémů v trávícím traktu člověka.
Po průchodu trávicím traktem kamera opouští tělo na toaletě při vykonávání potřeby, ve stolici. Fotoaparát odesílá snímky bezdrátově. Lékaři pak mohou snímky prozkoumat, aby zjistili, zda není nějaký problém s trávícím traktem.
Tento článek pojednává o kapslové endoskopii, včetně jejího použití a toho, co můžete očekávat během tohoto postupu.
Kapslová endoskopie pomáhá s diagnostikou
Při kapslové endoskopii člověk spolkne pilulku obsahující kameru. Jak kamera prochází trávicím traktem, pořizuje mnoho snímků, které lékař používá k další analýze.
Na rozdíl od tradičních endoskopických postupů pomáhá kapslová endoskopie lékařům prohlížet tenké střevo a kontrolovat abnormality. Kapsle opustí tělo řitním otvorem během jednoho dne.
Obecně je kapslová endoskopie bezpečný, minimálně invazivní postup. Může hrát důležitou roli při diagnostice stavů v tenkém střevě.
Účel kapslové endoskopie
Dva hlavní důvody pro kapslovou endoskopii jsou určit příčinu nevysvětlitelného gastrointestinálního krvácení nebo diagnostikovat zánětlivá onemocnění střev, jako je třeba Crohnova choroba.
Lékař může také použít kapslovou endoskopii k těmto účelům:
- hledání nádorů v trávicím traktu, i v oblasti tenkého střeva
- k diagnostice celiakie, což je zánětlivá reakce na lepek
- vyšetření jícnu (místo od úst po žaludek), aby lékaři prozkoumali abnormality, jako jsou oteklé krevní cévy v jícnu a podobně
- jako další testy po rentgenových snímcích nebo jiných zobrazovacích testech pro potvrzení diagnózy
- screening střevních polypů, které mohou růst v tlustém střevě
Typ kamery
Kapslová endoskopie využívá bezdrátovou kameru zapouzdřenou v kapsli pilulky k pořizování snímků trávícího traktu.
Velikost kapslí se liší, ale jsou přibližně 1,1 centimetru x 1,6 cm (cca velikost velké pilulky). Člověk ji tedy může poměrně snadno spolknout a může v pohodě projít trávicím traktem.
Existuje několik typů kapslových kamer, které nabízejí různé funkce. Tak například:
- PillCam ESO: Lékaři ji používají k vyšetření jícnu. Na obou koncích pilulky je kamera a její baterie vydrží 20 minut. Aktivuje se okamžitě a dokáže pořídit 18 snímků za sekundu.
- PillCam COLON: Tato kamera se aktivuje 2 hodiny po požití, aby prozkoumala tlusté střevo. Tato kapsle může být větší než standardní kapsle o rozměrech 1,1 cm x 3,2 cm.
- Videokapsle: Tyto kapsle pořizují živá videa z vnitřku trávícího traktu. Kapsle přenášejí video signály do záznamového zařízení, které má pacient na sobě, a lékař může záběry prozkoumat.
Příprava
Pacient může muset podniknout určité kroky, aby se připravila na kapslovou endoskopii. Příprava a postup se mohou v různých klinických praxích lišit, takže pacient by si měl promluvit se svým lékařem o tom, jak se připravit.
Kapslovou endoskopii mohou lékaři provést jako ambulantní výkon, není tedy potřeba zůstávat přes noc v nemocnici či ordinaci.
Pacient by také měl se svým lékařem přezkoumat všechny běžné léky, které aktuálně užívá, protože je možná bude muset přestat užívat ve dnech před zákrokem.
Některé úpravy životního stylu, které může lékař požadovat, jsou:
- den před zákrokem přijímat čistou tekutou stravu, pít pouze vodu
- nejméně 10–12 hodin před zákrokem se vyhnout jídlu
- vypít 3 litry roztoku zvaného polyethylenglykol večer před zákrokem, protože to pomůže vyčistit trávicí trakt od jídla a stolice a umožní kameře pořizovat jasnější snímky
Postup při kapslové endoskopii
Během kapslové endoskopie dá lékař pacientovi ke spolknutí malou kapslovou kameru. Dostanou také záznamové zařízení, které mohou nosit na pasu. Bývá v podobně nějakého pásku. Toto zařízení přijímá snímky z kamery a umožňuje lékaři si je následně prohlédnout.
Sponzorováno
U většiny typů kapslové endoskopie pacient spolkne kapsli s vodou ve vzpřímené poloze. Lékař nedoporučuje určité činnosti, které mohou ovlivnit záznamové zařízení, jako je skákání a běh.
Pokud pacient potřebuje endoskopii jícnu s pomocí kapsle, musí vypít 100 mililitrů (ml) vody těsně předtím, než si kapsli vezme. Musí také spolknout tobolku vleže.
Po spolknutí pilulky by měl člověk počkat alespoň 2 hodiny, než se znovu napije vody. Po 4 hodinách si může dát malé jídlo.
Kapsli trvá asi 8-10 hodin, než projde trávicím traktem a vystoupí řitním otvorem, i když toto se liší v závislosti na jedinci. Co potom s kapslí, to projednejte s lékařem.
Poté, co kapsle opustí tělo, může pacient sundat záznamové zařízení ze svého těla a zařídit jeho vrácení lékaři ke kontrole.
Osoba by měla kontaktovat lékaře, pokud tobolka neopustí tělo. Lékař pacienta může objednat na rentgen, aby zjistil, zda je kapsle stále uvnitř.
Rizika kapslové endoskopie
Kapslová endoskopie je relativně bezpečný postup, který nevyžaduje žádnou formu anestezie.
Hlavním rizikem je dle studií zadržení kapsle — když kapsle uvízne v trávícím traktu. To se může stát u 1,3 % až 1,4 % lidí podstupujících tento zákrok. Lidé s Crohnovou chorobou mohou mít také vyšší riziko uvíznutí tobolky, a to asi 2,6%.
V takových případech může lékař potřebovat provést operaci nebo provede jiný typ endoskopie k odstranění kapsle. Nebo také lékař může předepsat léky, které pomohou „vypudit“ zařízení z těla.
Mezi další stavy, které mohou lidi vystavit vysokému riziku retence tobolek, patří následující:
- střevní obstrukce
- těhotenství
- potíže s polykáním
- gastroparéza
- předchozí operace trávicího traktu
Existuje také riziko, že elektromagnetické pole může vymazat data z kapsle a způsobit vnitřní zranění. Člověk by se proto měl vyhýbat jakémukoli zdroji elektromagnetického pole, jako je vyšetření magnetickou rezonancí.
Výsledek vyšetření
Po zákroku lékař vezme záznamové zařízení a snímky přesune do počítače.
Specializovaný počítačový software sestaví obrázky a převede je na video. Poté se lékař podívá na toto video, aby analyzoval cestu kapsle trávicím traktem a hledal jakékoli anomálie.
Poté, co lékař prostuduje video, kontaktuje jednotlivce a prodiskutuje jeho výsledky. K tomu může dojít asi 2–3 týdny po zákroku, ale časová osa se může v různých lišit. Bývá to i dříve.
Diagnóza pomocí kapslové endoskopie
Po přezkoumání výsledků může být lékař schopen diagnostikovat konkrétní problém.
Některé z problémů, které může kapslová endoskopie pomoci diagnostikovat, jsou tyto:
- Crohnova nemoc
- celiakie
- ulcerózní kolitida
- polypy v tlustém střevě
- ezofagitida
- rakovina tlustého střeva
- Barrettův jícen
Další kroky po kapslové endoskopii
Po obdržení diagnózy může pacient spolupracovat se svým lékařem na stanovení nejlepšího léčebného plánu.
Pokud lékař diagnostikuje osobě chronické onemocnění, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo rakovina, může být nutné zahájit léčbu. Lékaři mohou také navrhnout změny životního stylu a poradit, jak s tímto stavem žít.
Lékař vysvětlí vše, co pacient potřebuje vědět o jeho výhledu a léčbě.
Pokud výsledky neukazují nic abnormálního v trávícím traktu, lékař může doporučit další vyšetření, aby zjistil, co způsobuje symptomy pacienta.
Někdy mohou být výsledky kapslové endoskopie neprůkazné. K tomu může dojít z několika důvodů:
- Kamery pořizuje snímky přerušovaně a může minout důležité části trávícího traktu.
- Některé části traktu mohou zabránit kameře v záběru určitých oblastí.
- Kamera nemůže zobrazit záhyby nebo skryté oblasti.
- Během postupu může teoreticky dojít k vybití baterie.
V těchto případech může lékař navrhnout další kapslovou endoskopii nebo jiný postup, jako je kolonoskopie, biopsie nebo chirurgický zákrok.
Sponzorováno
Podstoupil jste kapslovou endoskopii? Jaké to bylo? Napište mi vaše zkušenosti do komentářů.
A dále si u nás na toto téma přečtěte
Studie a zdroje článku
- Capsule Endoscopy Autoři: Kyle D. Robertson; Rahulkumar Singh.
- Zdroj obrázku: Artemida-psy / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články