Sponzorováno

Kampylobakterióza (zoonóza) – nemoc přenositelná ze zvířat na člověka 4.64/5 (14)

Kampylobakterióza (zoonóza)Podobně jako salmonelóza se původce onemocnění vyskytuje u mnoha zvířat, domácích i divokých i drůbeže (slepice a krůty). K infekci může dojít i po konzumaci nepasterizovaného mléka, nedostatečně tepelně upravených, primární nebo sekundární kontaminovaných masitých pokrmů.

Kampylobakterie byla opakovaně izolována z různých druhů surovin a potravin, nejčastěji z drůbeže a ze syrového drůbežího masa, méně z vepřového masa, syrového mléka, nedostatečně tepelně opracovaných nebo sekundární kontaminovaných výrobků z masa a neupravené pitné vody.

Kampylobakterióza a její přenos na člověka

Předpokládá se, že nejčastěji člověk onemocní následkem konzumace kontaminované potraviny nebo vody, po kontaktu s infikovanými domácími zvířaty (psi, kočky), nebo přenosem člověk – člověk. Převážně jde o sporadický výskyt onemocnění, méně je případů hromadných onemocnění.

Tomuto onemocnění se můžeme vyhnout, když se budeme řídit následujícími zásadami:

Sponzorováno

  • Při nákupu potravin v obchodech a v místech rychlého občerstvení je třeba si všímat nejen doby trvanlivosti, data spotřeby, ale prohlédnout si, zda výrobek nevykazuje nezvyklý vzhled, zabarvení, tvar, pach.
  • Před přípravou jídla, během jeho přípravy, před jídlem, po použití toalety si vždy třeba mýt ruce mýdlem, abychom snížili riziko přenosu nákazy.
  • Oddělovat syrové potraviny od hotového jídla. Při manipulaci se syrovými potravinami, může dojít k infikování další potraviny, pokud se použije stejná deska na krájení, nůž, nádoba, znečištěné ruce a pod.
  • Mnohým onemocněním můžeme zabránit konzumací dostatečně tepelně opracovaných pokrmů a zamezením křížové kontaminace surovin, zejména surového drůbežího a vepřového masa a vnitřností a hotových potravin a pokrmů.
  • Riziko snížíme na minimum, pokud potraviny důkladně před požíváním zahříváme při teplotě 70 ° C po dobu nejméně 15 minut. Zároveň se doporučuje jídlo po zahřátí ihned zkonzumovat nebo zchladit a uložit do chladničky.
  • V domácnosti zacházíme s potravinami podle podmínek skladování, které výrobce uvádí na spotřebitelském obalu.
  • Zásadně na pití a při přípravě jídel třeba používat pouze zdravotně nezávadnou pitnou vodu.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Co je to kampylobakterie? (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva