Sponzorováno

Kallmannův syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.42/5 (26)

  • Kallmannův syndrom je vzácná genetická porucha, která se vyznačuje kombinací hypogonadotropního hypogonadismu (nedostatečné produkce pohlavních hormonů) a poruchy čichu (anosmie nebo hyposmie).
  • Tento syndrom je způsoben poruchou migrace neuronů, které produkují hormon GnRH (gonadotropin-releasing hormone) během vývoje plodu, což má za následek narušení hormonální osy, která řídí pohlavní vývoj.
  • Kallmannův syndrom je léčitelný, a pokud je správně diagnostikován a léčen, lidé s tímto syndromem mohou mít dobré šance na normální život, včetně možnosti mít vlastní děti.

Jedním z příznaků Kalmannova syndromu je nepřítomnost čichu (nebo velmi špatný čich).

Jedním z příznaků Kalmannova syndromu je nepřítomnost čichu (nebo velmi špatný čich).

Kallmannův syndrom je stav, kdy tělo nevytváří dost hormonu nazývaného hormon uvolňující gonadotropin (GnRH). Úlohou GnRH je stimulovat varlata u mužů a vaječníky u žen k tvorbě pohlavních hormonů. Pokud nedojde k vytvoření dostatečného množství těchto hormonů, dítě nevstoupí do puberty a nebude mít možnost mít vlastní děti (bez léčby).

Kallmannův syndrom je dědičný stav, což znamená, že je předán od rodičů na své děti. Matky mohou přenést gen na své dcery a syny, ale otcové obvykle mohou předávat gen pouze na své dcery. Tento stav je u chlapců pětkrát častější (jeden chlapec z 10 000) než u dívek.

Léčba Kallmannova syndromu je obecně účinná a zahrnuje hormonální substituci (dodávání hormonů).

Kallmannův syndrom je také známý jako hypotalamický hypogonadismus, familiární hypogonadismus nebo hypogonadotropní hypogonadismus.

Příznaky Kallmannova syndromu

  • Chlapci mohou mít malý penis a zpožděnou (žádnou) pubertu.
  • Nesestouplá varlata nebo jen částečně sestouplá varlata.
  • Dívky mají zpoždění v vývoji prsou a žádnou menstruaci.
  • Vývoj pouze jedné ledviny
  • Úbytek sluchu
  • Barvoslepost
  • Pokud nedochází k léčbě, chlapci i dívky budou neplodní (nemohou mít děti).
  • Někdy může Kallmanův syndrom ovlivnit i ledviny, uši, srdce, oči a části mozku. Některé děti s Kallmannovým syndromem budou mít rozštěp patra, obezitu, problémy se zrakem nebo sluchem nebo mentální postižení. Nicméně, ne všichni s Kallmannovým syndromem mají tyto extra problémy.
  • Abnormální pohyby očí
  • Abnormální vývoj zubů
  • Zrcadlové pohyby rukou (bimanuální synkineze), při kterých pohyby jedné ruky jsou zrcadlem pohybů druhé
Toto jsou časté příznaky Kallmannova syndromu.

Toto jsou časté příznaky Kallmannova syndromu.

 

U Kallmannova syndromu se také často stává, že pacienti mají špatný nebo žádný čich.

Sponzorováno

Příčiny Kallmannova syndromu

Kallmannův syndrom je genetické onemocnění. Je způsoben mutacemi v některém z několika různých genů. Různé genové mutace způsobující Kallmannův syndrom mají různé vzorce dědičnosti.

Diagnostika Kallmannova syndromu

Lékař obvykle začne s fyzickou prohlídkou a s otázkami o jakýchkoli příznacích, kterých si všímáte, zvláště ty, které souvisí se zpožděním puberty a nepřítomností (nebo zhoršení) čichu. Vzhledem k tomu, že se jedná o zděděný stav, může se lékař také zeptat na příbuzné, kteří také prodělali opožděnou pubertu nebo problémy s plodností.

Pokud příznaky naznačují možnost Kallmannova syndromu, další testy mohou zahrnovat:

  • Krevní testy se zaměřují konkrétně na hladiny hormonů v periferních žilách, které pocházejí z hypofýzy
  • Magnetická rezonance (MRI) hypotalamu, hypofýzy a nosu při hledání anatomických abnormalit
  • Molekulární genetické testování pro hledání specifických genových mutací

Léčba Kallmannova syndromu

Dodatečné dávky hormonů jsou aplikovány jak chlapcům, tak dívkám. Chlapci potřebují hormon nazývaný testosteron, který jim umožňuje růst a rozvíjet se během puberty. Dívky potřebují ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Pokud chtějí mít děti, chlapci i dívky budou potřebovat další hormony, aby jejich tělo mohlo vyrábět spermie a vajíčka.

Kallmannův syndrom je genetické onemocnění.

Kallmannův syndrom je genetické onemocnění.

Hormonální léčba je dlouhodobá léčba. Typ hormonu a způsob jeho podání závisí na tom, co bude nejlepší pro vaše dítě v různých věkových kategoriích. Někdy jsou hormony podávány jako tablety, jindy jsou podávány jako injekce, jako pastilky, náplast a podobně.

Kallmannův syndrom se léčí hormonální substituční terapií, přičemž specifické léky a dávky jsou přizpůsobeny potřebám pacienta. Léčba se nejprve zaměřuje na vyvolání puberty a udržení normálních hladin hormonů. Později může být léčba změněna tak, aby vyvolala plodnost.

Kromě toho, že pomáhají při vývoji během puberty, jsou tyto hormony nezbytné pro to, aby dítě vašeho těla položilo dobrý základ pro pevnost kostí a snížilo se tím riziko osteoporózy (slabé kosti) v pozdějším životě.

Sponzorováno

Neexistuje žádná léčba pro nedostatek čichu.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva