Obsah článku
Existují stovky odrůd kaki, ale odrůdy Hachiya a Fuyu patří mezi nejpopulárnější. Kaki odrůdy Hachiya, které často tvarem připomínají srdce, obsahují velké množství tříslovin, které dávají nezralému ovoci suchou, hořkou chuť. Tento druh ovoce kaki musí být před konzumací plně zralý. Kaki odrůdy Fuyu také obsahují třísloviny, ale jsou jsou adstringentní. Na rozdíl od Hachiya, mohou být kaki odrůdy Fuyu konzumovány, i když nejsou úplně zralé.
Na kaki plodech si můžete pochutnat v jejich čerstvé, sušené nebo vařené podobě. Toto ovoce je celkem běžně používáno po celém světě v různých nápojích, koláčích, pudincích i v masových směsích. Fantazii se meze nekladou. Když na pizze může být ananas (hawai pizza), tak můžete udělat i kuřecí maso s kaki a rýží. A nejen, že jsou kaki plody velmi chutné, jsou také plné živin, které mohou prospět vašemu zdraví hned několika způsoby.
Zde je 7 zdravotních účinků kaki, včetně několika rad, jak je začlenit do vašeho jídelníčku.
1. Kaki jsou plné skvělých a zdravých živin
Ačkoli jsou plody kaki relativně malé co do velikosti, jsou zároveň doslova nabité až působivým množstvím živin. Ve skutečnosti jeden kousek kaki (cca 168 gramů) obsahuje:
- Kalorie: 118
- Sacharidy: 31 gramů
- Bílkoviny: 1 gram
- Tuky: 0,3 g
- Vláknina: 6 gramů
- Vitamin A: 55% DDD (doporučené denní dávky)
- Vitamin C: 22% DDD
- Vitamin E: 6% DDD
- Vitamin K: 5% DDD
- Vitamin B6 (pyridoxin): 8% DDD
- Draslík: 8% DDD
- Měď: 9% DDD
- Mangan: 30% DDD
Plody kaki jsou také dobrým zdrojem thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), folátu (kyseliny listové), hořčíku a fosforu. Toto krásně barevné ovoce má nízký obsah kalorií a má hodně vlákniny, což ho činí vhodným pro ty, kteří hubnou. Pouze jeden kousek kaki obsahuje více než polovinu doporučeného příjmu vitamínu A, vitaminu rozpustném v tucích, který je kritický pro imunitní funkci, zrak a vývoj plodu.
Kromě vitamínů a minerálů obsahuje kaki také širokou škálu super rostlinných sloučenin včetně tříslovin, flavonoidů a karotenoidů, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví (zdroj zde).
A konečně plody kaki mají také vysoký obsah vitamínu C, jak můžete vidět v seznamu výše.
2. Vynikající zdroj silných antioxidantů
Kaki obsahují užitečné rostlinné sloučeniny, které mají antioxidační vlastnosti. Antioxidanty pomáhají předcházet nebo zpomalovat poškození buněk tím, že působí proti oxidativnímu stresu, což je proces vyvolaný nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Oxidační stres byl spojen s určitými chronickými onemocněními, včetně onemocnění srdce, diabetu, rakoviny a neurologických stavů, jako je Alzheimerova choroba.
Naštěstí mohou konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jako je třeba právě kaki, pomáhat při boji s oxidačním stresem a mohou snížit riziko určitých chronických onemocnění. Obecně jídelníček s vysokým obsahem flavonoidů, které jsou silnými antioxidanty, jež se nacházejí ve vysokých koncentracích ve slupce i dužině kaki, jsou spojeny s nižšími riziky srdečních onemocnění, věkem souvisejícím mentálním poklesem a rakovinou plic.
Kaki plody jsou také bohaté na karotenoidní antioxidanty, jako beta-karoten, pigment nalezený v mnoha pestrobarevných ovoce a zelenině. Studie spojily jídelníček s vysokým obsahem beta-karotenu s nižším rizikem srdečních onemocnění, rakoviny plic, kolorektálního karcinomu a metabolického onemocnění (zdroj zde).
Kromě toho další studie u více než 37 000 lidí zjistila, že pacienti s vysokým příjmem beta-karotenu ve stravě mají významně snížené riziko vývoje diabetu 2. typu (zde). Takže další důvod, proč kaki zařadit do vašeho jídelníčku.
3. Kaki může mít prospěch i pro zdraví srdce
Srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí na celém světě a negativně ovlivňují životy milionů lidí. Tak to prostě je. Naštěstí lze většině typů srdečních onemocnění zabránit snížením rizikových faktorů, jako je třeba nezdravá strava. Silná kombinace živin nalezených v kaki činí toto ovoce vynikající volbou pro posílení zdraví srdce.
Jak již bylo ve článku řečeno, kaki obsahují flavonoidní antioxidanty, včetně kvercetin a kaempferol. Konzumace stravy s vysokým obsahem flavonoidů souvisí se sníženým rizikem onemocnění srdce – potvrzeno v několika studiích. Například studie u více než 98 000 lidí zjistila, že lidé s nejvyšším příjmem flavonoidů měli o 18% méně úmrtí na problémy související se srdcem ve srovnání s těmi s nejnižším příjmem této látky.
Sponzorováno
Jídelníčky s vysokým obsahem flavonoidů mohou podporovat zdraví srdce tím, že snižují krevní tlak, snižují „špatný“ LDL cholesterol a snižují zánět.
A navíc, taniny, které dávají nezralým kaki plodům jejich hořkost, mohou snížit krevní tlak. Mnoho studií na zvířatech ukázalo, že kyselina taninová a kyselina gallová, které se nacházejí v kaki, jsou účinné při snižování vysokého krevního tlaku, což je hlavní rizikový faktor pro srdeční onemocnění (studie na toto téma zde).
4. Kaki může pomoci snižovat zánět
Zdravotní problémy jako srdeční onemocnění, artritida, diabetes, rakovina a obezita jsou často spojeny s nějakým chronickým zánětem. Naštěstí správný výběr potravin, které mají vysoký obsah protizánětlivých sloučenin, může pomoci snížit zánět a snížit tím riziko těchto onemocnění.
Kaki jsou vynikajícím zdrojem účinného antioxidantu vitaminu C. Ve skutečnosti jeden plod obsahuje cca 20% doporučeného denního příjmu. Vitamin C pomáhá chránit buňky před poškozením vyvolaným volnými radikály a bojuje proti zánětu v těle. Vitamín C snižuje poškození volnými radikály tím, že „daruje“ elektron těmto nestabilním molekulám, čímž je neutralizuje a zabraňuje jim dalšímu poškození.
C-reaktivní protein a interleukin-6 jsou látky produkované tělem v reakci na zánět. Osmtýdenní studie u 64 obézních lidí zjistila, že doplnění 500 mg vitaminu C dvakrát denně významně snižuje hladinu C-reaktivního proteinu a interleukinu-6 (odkaz na studii).
Navíc velké studie spojují vyšší dietní příjem vitaminu C se sníženým rizikem zánětlivých stavů, jako je srdeční onemocnění, rakovina prostaty a diabetes. Kaki také obsahují karotenoidy, flavonoidy a vitamín E, což jsou silné antioxidanty, které bojují proti zánětu v těle.
5. Bohaté na vlákninu
Mít v těle příliš mnoho cholesterolu, zejména „špatného“ LDL cholesterolu, to může zvýšit riziko srdečních onemocnění, mrtvice a srdečního záchvatu. Potraviny s vysokým obsahem rozpustné vlákniny, jako je ovoce a zelenina, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu tím, že pomáhají tělu vylučovat jeho přebytečné množství.
Kaki jsou plody s vysokým obsahem vlákniny, u kterých se prokázalo, že snižují hladinu LDL cholesterolu.
Jedna studie zjistila, že dospělí, kteří konzumovali tyčinky, které obsahovaly vlákninu z kaki třikrát denně na dobu 12 týdnů, zaznamenaly významný pokles LDL cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří jedli tyčinky, které neobsahovaly vlákninu. Vláknina je také důležité pro pravidelné pohyby střev a může pomoci snížit vysokou hladinu cukru v krvi.
Potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu, jako je kaki, zapříčiňují pomalé trávení sacharidů a vstřebávání cukru, což pomáhá předcházet tvorbě cukru v krvi. Studie u 117 lidí s diabetem ukázala, že zvýšená spotřeba rozpustné dietní vlákniny vedla k významnému zlepšení hladiny cukru v krvi. Navíc vláknina pomáhá s podporou „dobrých“ bakterií ve vašem střevě, což může pozitivně ovlivnit trávicí a celkové zdraví.
6. Podporují zdravý zrak
Už to bylo řečeno, ale zopakujme si to. Kaki obsahují spoustu vitaminu A a antioxidantů, které jsou důležité pro zdraví očí. Ve skutečnosti jeden plod kaki dodává 55% doporučeného příjmu vitamínu A.
Vitamin A podporuje fungování spojivkových membrán a rohovky. Navíc je základním prvkem Rodopsinu, bílkoviny nezbytné pro normální vidění. Plody kaki také obsahují lutein a zeaxantin, což jsou karotenoidní antioxidanty, které podporují zdravé vidění. Tyto látky se nacházejí ve vysokých koncentracích v sítnici, lehce citlivé vrstvě tkáni v zadní části oka. Jídelníček bohatý na lutein a zeaxantin může snížit riziko určitých onemocnění očí, včetně makulární degenerace způsobené věkem, onemocnění, které postihuje sítnici a může způsobit ztrátu zraku.
Studie u více než 100 000 lidí ve skutečnosti zjistila, že ti, kteří konzumovali nejvyšší množství luteinu a zeaxanthinu, měli o 40% nižší riziko vývoje makulární degenerace související s věkem než ti, kteří konzumovali nejmenší množství.
7. Jsou sladké a výborné. Snadno je přidáte do vašeho jídelníčku
Kaki mohou být přidány do různých pokrmů, aby se zvýšila výživná hodnota pokrmu. Toto ovoce si můžete vychutnat čerstvé, jako jednoduché občerstvení, nebo ho můžete použít v různých lahodných receptech. Ve skutečnosti se skvěle spojí se sladkými i slanými pokrmy. A to je super, ne?
Zde jsou některé způsoby, jak přidat kaki do vaší stravy:
- Nakrájejte ho na salát, jen tak na talíř.
- Dejte si ho s jogurtem a ovesnými vločkami, perfektní dobrota.
- Pečte kaki v troubě – dostanete chutný a zdravý dezert.
- Přidejte ho do muffinu nebo koláče.
- Zkombinujte ho s bobulemi a citrusovými plody – dostanete lahodný ovocný salát.
- Osmažte kaki a servírujte se sýrem Brie – dostanete chutný předkrm.
- Pečte kaki s kuřetem nebo jiným masem – je to jedinečná kombinace chutí.
- Hodí se i do vašeho oblíbeného smoothie – dodá další živiny.
- Kaki můžte i usušit – dostanete výborný snack.
Sponzorováno
A jak máte rádi kaki vy? Budeme rádi za vaše komentáře.
Co si dále přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články
Asi bych apeloval trochu na dávkování. Doteď jsem neměl problém. Vždy jsem si dal max 1.
Ale včera k večeři jsem si dal rovnou dvě a v noci jsem min. 2x vstával … zvracení, průjem.
Tak pozor.