Obsah článku
Deodorant, nebo antiperspirant?
Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Je stále mnoho z nás, kteří to nevědí. Proto musíme začít právě tímto. Když si koupíte deodorant, tak využíváte produkt, jehož hlavním účelem je pot jenom zakrýt. Budete se nadále potit, vaše tělo může být i nadále cítit, ale právě díky deodorantu tento pach zakryjete a pro okolí budete vonět.
Když ale pořídíte antiperspirant, tak uděláte o jednu věc navíc. Také budete vonět, také budete eliminovat případný zápach, ale zároveň dojde také k tomu, že budete eliminovat samotné pocení. Antiperspiranty mají jedinečné složení, které brání vzniku potu. A čím méně potu, tím také méně zápachu. Mohou za to hlavně různé účinné látky, kam řadíme tyto:
- Sloučeniny hliníků
- Sloučeniny stříbra
- Rostlinné výtažky
A nemusíte kupovat antiperspirant nebo deodorant v drogerii. Zkuste si udělat si domácí přírodní deodorant. Budete možná překvapeni, jak pěkně funguje.
Holíte se? Pokud ne, tak začněte
Dobré je vědět i to, z jakého důvodu vlastně zápach vzniká. Je jasnou pravdou, že je spojený už se samotným potem, který vzniká přímo na vaší pokožce. Dále je ale důležité prostředí, ve kterém nadále zůstává. Nyní se proto musíme dotknout oblasti holení. Pokud se neholíte, může to mít na váš tělesný zápach negativní vliv. Z jakého důvodu? Jelikož pot se dostává právě do vašeho ochlupení, kde drží.
Vzniká tak poměrně vlhké prostředí, které se stává dokonalou líhní pro bakterie. A těm se daří rozkládat pot a tím je zápach ještě intenzivnější. Proto pokud chcete zápach svého těla eliminovat, rozhodně se holte. Když se zpotíte, tak se většina potu dokáže dobře odpařit, a tak v oblasti podpaždí nebude místo spojené s kontaminací bakteriemi nijak velké. Zkuste to a uvidíte sami.
Zde ještě podotkněme, že na oholenou pokožku mohou různé antiperspiranty různě reagovat. Doporučujeme je neaplikovat hned po oholení – v řádech desítek minut miniálně. Stejně tak doporučujeme i vyzkoušet různé druhy, jelikož ne u každého platí, že je citlivý.
Noste správné, nejlépe funkční oblečení
Vyvarovat se hlavních chyb, pokud jste cítit potem, se rozhodně týká i toho, co máte aktuálně na sobě. I to ovlivňuje, jak výrazně se budete nejenom potit, ale jak to bude s případným zápachem. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že oblečení by mělo být voleno primárně s ohledem na počasí. Ideální je vrstvit a podle teploty postupně odkládat, nebo přidávat.
Sponzorováno
Správné je také volit oblečení, které je označováno jako funkční. Proč? Jelikož dokáže velmi dobře odvádět případný pot od vašeho těla. Vlivem toho dosáhnete stejného efektu, jako jsme popsali u ochlupení. Pod nebude zůstávat u těla a nebudou se množit bakterie. A jak vypadá takové dokonalé oblečení? Zaměřte se na:
- Kvalitní, přírodní materiál
- Dobrou prodyšnost
- Schopnost odvodu tepla i vlhkosti
Neopomíjejte na správnou hygienu
Ta je v případě pocení velmi, až extrémně, důležitá. Mýt se alespoň jsou denně je základ. Ideální je se mýt ale i dvakrát. Důvodem je pochopitelně to, že díky koupeli nebo i díky sprše ze svého těla jednoduše odstraníte všechny bakterie, které mohou daný zápach poměrně aktivně a výrazně způsobovat. Důležité je nejenom to, že byste se měly mýt teplou vodou, ale je vhodné mýt se také kvalitním mýdlem. Pokud použijete to antibakteriální, rozhodně tím neuděláte chybu. Budete mít jistotu, že vaše podpaždí bude nejenom dokonale čisté, ale nebudou zde žádné bakterie, a tedy líheň pro vznik nepříjemného zápachu.
Vlhčené ubrousky všude s sebou
Ne vždy je možné dodržovat hygienu tak, jak jsme popsali výše. Co v případě, kdy musíte být třeba celý den v práci a možnost umytí zde zkrátka a jednoduše není? Mnoho žen dělá tu chybu, že používá jenom antiperspirant, nebo deodorant. Ten určitě doporučujeme mít v kabelce, ale také k němu přidejte i vlhčené ubrousky. Pamatujte, že pokud se jenom navoníte, tak tím eliminujete samotný problém, ale už ne jeho příčinu. A tou jsou bakterie.
Pomocí vlhčených ubrousků tak nahradíte klasickou sprchu, jelikož pomocí nich své podpaždí v podstatě umyjete a odstraníte tak bakterie. Tím bude v rámci možností dokonale čisté. A nyní přichází ta pravá chvíle na vůni. Tedy nejlépe v podobě antiperspirantu.
Vyhněte se některým potravinám
Určité potraviny pot zesilují, dělají ho silnějším, co se pachu týče. Nebo se díky potíte díky těmto potravinám více. Jsou to třeba pálivé potraviny, cibule, česnek, kari, chilli. Těm se radši vyhněte, pokud už tak s pocením bojujete.
Nepoťte se vůbec
Sponzorováno
Myslíte si, že to není možné? Opak je pravdou. Jsou přípravky, u kterých skutečně můžete dosáhnout toho, že se na určitém místě nebudete potit vůbec. Je třeba jejich několikadenní aplikace a poté začnou přinášet výsledky. Pokud jde o krátkodobou nutnost daného efektu, můžeme je označit za dobrou volbu. Z dlouhodobého hlediska je ale nedoporučujeme. Pocení je v těle přirozeným procesem, a to na odvod škodlivin a regulaci teploty. Pokud mu v tom budete dlouhodobě bránit, může se to skutečně negativně podepsat na vašem zdraví. Nehledě na to, že tyto silní přípravky obvykle obsahují poměrně výrazný chemický koktejl látek. Často se na omezení pocení používá třeba botulotoxin. Na jeho pozitivní i negativní vlastnosti se zeptejte svého lékaře.
Co si ještě o pocení přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pot & pocení
Přečtěte si také naše další články