Sponzorováno

Jsou želatinové bonbóny nebo gumoví medvídci zdraví? Máme zde zdravý recept 4.63/5 (8)

Experimentujte s barvou, druhy džusů i množstvím sladidla.

Experimentujte s barvou, druhy džusů i množstvím sladidla.

Jasně, gumoví medvídci nebo jiné želatinové bonbóny mohou uspokojit touhu po nějaké sladkosti – to platí u dětí i dospělých. Většinou ale mají málo co nabídnout, co se nutričních vlastností týče.

Stejně jako většina ostatních bonbónů, i gumoví medvídci jsou často plní cukru. Pokud se rozhodnete jíst tyto želatinové bonbóny, dělejte to s mírou a ne denně – prostě držte svůj kalorický příjem pod kontrolou.

Obsah tuku

Klasičtí gumoví medvědi jsou obecně bez tuku. Jiní, jako například želatinové bonbony v čokoládě, obsahují nějaký tuk (asi tak s 6-7 g v 50 gramové porci).

Protein

Na rozdíl od jiných typů bonbónů, gumoví medvědi obsahují několik gramů bílkovin, protože v sobě mají želatinu. Tyto bonbóny mají například 3 g proteinu v 15 kusech. Proteiny jsou důležité z hlediska prevence přejídání, protože pěkně navozují pocit plnosti. Množství bílkovin nalezených v gumovitých medvědech je však méně než v jiných potravinách, jako je třeba jogurt. Takže kvůli bílkovinám medvědy nejezte. TO si radši dejte tvaroh nebo jogurt.

Sacharidy

Většina kalorií v gumovitých medvědech pochází ze sacharidů. Gumoví medvídci v čokoládě mají například 27 g sacharidů v 50 gramech porce,. Zatímco gumovití medvědi obsahují jednoduché sacharidy, neobsahují komplexní sacharidy (ve formě škrobů a vlákniny). Minimalizujte jednoduché sacharidy ve formě cukru ve vaší stravě ve prospěch komplexních sacharidů – minimálně je to dobré pro zdravé trávení.

Vitamíny a minerály

Některé typy želatinových bonbónů (gumových medvídků) neobsahují absolutně žádné vitamíny ani minerály. Jiné typy těchto bonbónů obsahují nějaké velmi minimální množství vitamínů a minerálů. Třeba obsahují 4% denní hodnoty vápníku a 2% vitamínu A v 50 g porci. Želatina v gumových medvědech nějak moc nepřispívá k obsahu vitaminů ani minerálů.

Jak to tedy je? Jsou želatinové bonbóny zdravé?

Moc nejsou. S tím se smiřte. Ta trocha želatiny to nezachrání. Pořád jsou to bonbóny plné cukru. A jako takové zdravé rozhodně nejsou. Když si je dáte sem tam, je to fajn. Ale nedělejte z konzumace těchto jídel nějaké pravidlo.

Sponzorováno

Podívejte se na recept na zdravé gumové bonbóny. Když si tyto bonbóny uděláte doma, je to rozhodně lepší, než ty koupené v obchodě v pytlíku.

TIP: V bezobalovém obchodu můžete koupit zdravé gumové medvídky. Najděte si bezobalový obchod ve vašem okolí a zkuste tam zajít. Gumový medvědi odsud jsou sice dražší, ale složení mají opravdu obvykle dobré. Cena tam je asi 40-50 Kč za 100g medvědů.

Recept na zdravé gumové medvídky

Připravte si:

  • 1 šálek čisté brusinkové šťávy, bez cukru
  • 1/4 šálku limetová šťáva
  • 1/4 šálku citronové šťávy (nebo jen více limetkové šťávy)
  • 1/2 hrnku čisté vody
  • 1-2 lžičky stévie nebo medu
  • 1/3 hrnku hovězí práškové želatiny (oranžový kanystr)
  • Silikonová forma nebo skleněná mísa na pečení

A jak na přípravu?

  1. Umístěte svou formu na podnos, aby pak bylo snadné transportovat ji do lednice, když je finálně připravena. Udělejte si také potřebné místo v chladničce.
  2. Do hrnce přidejte šťávy a vodu a zahřejte na nízkou teplotu.
  3. Přimíchejte stévii. Ochutnejte směs šťáv, abyste zjistili, zda je sladká, jak byste chtěli. Pokud chcete, aby vaše gumové bonbóny byly sladší, přidejte další stévii nebo med.
  4. Pomalu vsypte želatinu do směsi, šlehejte vidličkou nebo ruční metlou po celou sypání dobu. Pokud vzniknou hrudky, pořád šlehejte, dokud se nerozpustí.
  5. Pokud vaše pánev nemá místo pro výtok, je nejlepší přenést směs do něčeho, co se snadno vylévá. Třeba do nějaké skleněné odměrky se zobáčkem.
  6. Nalijte směs do forem (nebo skleněné misky), přeneste do lednice a nechte vychladnout alespoň 2 hodiny. Jakmile jsou gumové bonbóny pevné, vyklopte je z formy a uložte do vzduchotěsné nádoby v chladničce.

Máme zde několik tipů, pro tvorbu bonbónů

  • TIP: Zkuste dělat různé tvary bonbónů. To děti milují.
  • Zkuste používat různé druhy džusů.
  • Zkuste používat různá sladidla a jejich různé množství. Najděte takovou chuť, jaká vám bude sedět.

Mějte trpělivost! Příprava trvá o něco více času, než běžet do obchodu a popadnout pytel bonbónů, ale slibujeme, že naše jsou lepší a zdravé – určitě stojí za to!

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste někdy doma dělat želatinové bonbóny? Budeme rádi za váš recept v komentářích.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva