Obsah článku
Stejně jako většina ostatních bonbónů, i gumoví medvídci jsou často plní cukru. Pokud se rozhodnete jíst tyto želatinové bonbóny, dělejte to s mírou a ne denně – prostě držte svůj kalorický příjem pod kontrolou.
Obsah tuku
Klasičtí gumoví medvědi jsou obecně bez tuku. Jiní, jako například želatinové bonbony v čokoládě, obsahují nějaký tuk (asi tak s 6-7 g v 50 gramové porci).
Protein
Na rozdíl od jiných typů bonbónů, gumoví medvědi obsahují několik gramů bílkovin, protože v sobě mají želatinu. Tyto bonbóny mají například 3 g proteinu v 15 kusech. Proteiny jsou důležité z hlediska prevence přejídání, protože pěkně navozují pocit plnosti. Množství bílkovin nalezených v gumovitých medvědech je však méně než v jiných potravinách, jako je třeba jogurt. Takže kvůli bílkovinám medvědy nejezte. TO si radši dejte tvaroh nebo jogurt.
Sacharidy
Většina kalorií v gumovitých medvědech pochází ze sacharidů. Gumoví medvídci v čokoládě mají například 27 g sacharidů v 50 gramech porce,. Zatímco gumovití medvědi obsahují jednoduché sacharidy, neobsahují komplexní sacharidy (ve formě škrobů a vlákniny). Minimalizujte jednoduché sacharidy ve formě cukru ve vaší stravě ve prospěch komplexních sacharidů – minimálně je to dobré pro zdravé trávení.
Vitamíny a minerály
Některé typy želatinových bonbónů (gumových medvídků) neobsahují absolutně žádné vitamíny ani minerály. Jiné typy těchto bonbónů obsahují nějaké velmi minimální množství vitamínů a minerálů. Třeba obsahují 4% denní hodnoty vápníku a 2% vitamínu A v 50 g porci. Želatina v gumových medvědech nějak moc nepřispívá k obsahu vitaminů ani minerálů.
Jak to tedy je? Jsou želatinové bonbóny zdravé?
Moc nejsou. S tím se smiřte. Ta trocha želatiny to nezachrání. Pořád jsou to bonbóny plné cukru. A jako takové zdravé rozhodně nejsou. Když si je dáte sem tam, je to fajn. Ale nedělejte z konzumace těchto jídel nějaké pravidlo.
Sponzorováno
Podívejte se na recept na zdravé gumové bonbóny. Když si tyto bonbóny uděláte doma, je to rozhodně lepší, než ty koupené v obchodě v pytlíku.
TIP: V bezobalovém obchodu můžete koupit zdravé gumové medvídky. Najděte si bezobalový obchod ve vašem okolí a zkuste tam zajít. Gumový medvědi odsud jsou sice dražší, ale složení mají opravdu obvykle dobré. Cena tam je asi 40-50 Kč za 100g medvědů.
Recept na zdravé gumové medvídky
Připravte si:
- 1 šálek čisté brusinkové šťávy, bez cukru
- 1/4 šálku limetová šťáva
- 1/4 šálku citronové šťávy (nebo jen více limetkové šťávy)
- 1/2 hrnku čisté vody
- 1-2 lžičky stévie nebo medu
- 1/3 hrnku hovězí práškové želatiny (oranžový kanystr)
- Silikonová forma nebo skleněná mísa na pečení
A jak na přípravu?
- Umístěte svou formu na podnos, aby pak bylo snadné transportovat ji do lednice, když je finálně připravena. Udělejte si také potřebné místo v chladničce.
- Do hrnce přidejte šťávy a vodu a zahřejte na nízkou teplotu.
- Přimíchejte stévii. Ochutnejte směs šťáv, abyste zjistili, zda je sladká, jak byste chtěli. Pokud chcete, aby vaše gumové bonbóny byly sladší, přidejte další stévii nebo med.
- Pomalu vsypte želatinu do směsi, šlehejte vidličkou nebo ruční metlou po celou sypání dobu. Pokud vzniknou hrudky, pořád šlehejte, dokud se nerozpustí.
- Pokud vaše pánev nemá místo pro výtok, je nejlepší přenést směs do něčeho, co se snadno vylévá. Třeba do nějaké skleněné odměrky se zobáčkem.
- Nalijte směs do forem (nebo skleněné misky), přeneste do lednice a nechte vychladnout alespoň 2 hodiny. Jakmile jsou gumové bonbóny pevné, vyklopte je z formy a uložte do vzduchotěsné nádoby v chladničce.
Máme zde několik tipů, pro tvorbu bonbónů
- TIP: Zkuste dělat různé tvary bonbónů. To děti milují.
- Zkuste používat různé druhy džusů.
- Zkuste používat různá sladidla a jejich různé množství. Najděte takovou chuť, jaká vám bude sedět.
Mějte trpělivost! Příprava trvá o něco více času, než běžet do obchodu a popadnout pytel bonbónů, ale slibujeme, že naše jsou lepší a zdravé – určitě stojí za to!
Sponzorováno
A co vy? Zkoušeli jste někdy doma dělat želatinové bonbóny? Budeme rádi za váš recept v komentářích.
Co si dále přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Sladkosti a zdraví
Přečtěte si také naše další články