Sponzorováno

Jsou vajíčka součástí zdravé výživy? Zatím bez hodnocení.

vajickoBez vajíček je těžké představit si svůj jídelníček, ale zároveň jde o často démonizovanou potravinu, o které si lidé stále nevědí ze zdravotního hlediska udělat názor.

Jsou vajíčka strašákem?

Strašákem je zejména vysoký obsah cholesterolu, ale jak je to s nimi ve skutečnosti? Jsou vajíčka součástí zdravé výživy? Odpověď zní ano, jen to s nimi samozřejmě netřeba přehánět. Je všeobecně známo, že vajíčka jsou stejně jako mléko skvělým zdrojem bílkovin, najdou se v nich však i vitaminy D, A a B2 a také množství minerálů.

Nechybí karotenoidy jako lutein a zeaxanthin, které dokáží snižovat riziko makulární degenerace. Ta přichází s věkem a často vede k slepotě. Paměti a mozku zas prospívá cholin.

Kolik vajíček sníst?

Doporučený počet kusů denně je u každého rozličný, nejdůležitější však je mít rozmanitou a vyváženou stravu, přičemž vajíčka jsou bez pochyb její vhodnou součástí. Pokud si však chcete ujistit, že to nepřehánět, podle American Heart Association jedno vejce denně neuškodí.

Vajíčka a cholesterol?

Ano, obsahují hodně cholesterolu (velké vejce až přibližně 210 mg, což jsou dvě třetiny maximální doporučené dávky), no ten se všechen nedostává do krve. Mnohem nebezpečnější jsou nasycené tuky. Pokud jste se u lékaře zalekli vysokého cholesterolu, vaší prioritou by mělo být omezení nezdravých jídel plných nasycených tuků. Vejce vynechejte až tehdy, když vám to doporučí odborník.

Sponzorováno

„Vajíčka jsou velmi výživná, obsahují kvalitní bílkoviny, jeden kus má jen 70 až 80 kalorií a není v nich hodně tuků,“ vypočítává pozitiva vajec odbornice na výživu Ruth Kava. Souhlasí s ní i její kolegyně Patricia Kendall, která si nemyslí, že si vejce zaslouží být zatracovány pro cholesterol. Výhodou vajec je velká variablita, dají se konzumovat na obrovské množství způsobů.

Pozor na skladování

Důležité je však správné skladování, na co si třeba dávat především u dětí, těhotných žen a starších lidí. Právě jim může nejvíce uškodit pojídání syrových či nedostatečně tepelně upravených vajíček. Vždy totiž existuje riziko salmonely, které eliminujete právě vařením.

Když je ukládáte do chladničky, dejte si pozor, aby nepřišly do kontaktu s ostatními jídly (proto používejte speciální oddělení na vajíčka) a jejich surové zbytky z desek či kuchyňské linky důsledně odstraňte. Pokud jste se vajíček dotýkali, nezapomeňte na důkladnou hygienu rukou.

A kde se mohou skrývat syrová vejce? Například v domácí majonéze, salátových dresinků, zmrzlině, polevy, různých sladkých pěnách či v tiramisu.

Sponzorováno

Na závěr nesmíme zapomenout na to, že není vejce jako vejce. Pokud tedy máte možnost, dopřejte si vajíčka od slepic, které žijí ve volném výběhu a nejsou zavřené v klecích. Ještě lepší pro vaše zdraví bude, když slepicím do krmiva přidávají omega-3 mastné kyseliny.

A dále si o vajíčkách přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva