Sponzorováno

Jsem v přechodu a mám deprese – co dělat? 4.7/5 (10)

Jsem v přechodu a mám deprese - co dělat?Deprese se u žen objevují dvakrát častěji než u mužů a velmi obvyklé jsou v době menopauzy, anebo několik let před ní – v tzv. perimenopauze. Pokud se objeví, je třeba rychle jednat – mohou být totiž nebezpečné.

„Je mi čerstvých čtyřicet a poslední dobou jsem myslela na to, že by nebylo špatné pořídit si ještě miminko. Děti už mám velké, a tak mi doma něco chybí. Jenomže plány mi zkřížila menopauza. Poslední rok jsem měla nepravidelnou menstruaci, a když jednou nepřišla, doufala jsem, že se nám to podařilo a já jsem těhotná. Místo toho mi gynekolog oznámil, že jsem v přechodu. Trápí mě všechny možné příznaky, návaly horka, pocení, ale hlavně deprese. Možná i proto, že menopauza přišla tak brzo. Ale když jsem se zeptala své matky, měla ji ve 41 letech, takže se nemám čemu divit,“ mluví o své zkušenosti Simona (40).

Ženy jsou k depresím 2× více náchylnější

Deprese se v menopauze objevuje velmi často, a mnoho žen se s ní setká ještě dříve, v období tzv. perimenopauzy, neboli přechodu, který jí o několik let předchází. Ženy jsou k této nemoci obecně náchylnější, je u nich dvakrát častější, než u mužů a zajímavé je i to, že se podle statistik více objevuje u žen vdaných, než u svobodných. Pokud totiž žena žije v nespokojeném manželství a po boku jí chybí funkční rovnocenný partner, je to první krok k tomu, aby se u ní objevila deprese. Když se k tomu přidají kolísající hladiny hormonů, je právě období perimenopauzy a menopauzy ideálním obdobím k jejímu vzniku.

Jaký je rozdíl mezi perimenopauzou a menopauzou?

Perimenopauza (zvaná též přechod či klimakterium) je obdobím, které se nejčastěji objevuje mezi 40. a 50. rokem a ohlašuje příchod menopauzy. Dochází k nepravidelnostem v cyklu a objevují se první příznaky. Toto období může trvat 4 až 8 let.

Menopauza značí období, kdy dojde k úplnému vymizení menstruačního cyklu a většinou přichází u žen mezi 45. a 55. rokem.

Uvažovala jsem, že to skončím

„Celý život jsem žádné deprese neměla. Jenže pak přišel přechod a na mně začalo všechno padat. Partner si mě nevšímal a neměl na mě čas, děti už odrostly a já zjistila, že nemám ani žádné zájmy a kamarádky. K tomu se přidaly dlouhodobé problémy v práci a deprese byla na světě. Seděla jsem doma, koukala do zdi a nemohla ani vstát. Všechno mě přestalo zajímat, neměla jsem sílu se ani mýt či převlékat. Bohužel manžel to vůbec neviděl. Kdyby nakonec nezasáhla dcera a neodvedla mě k lékaři, asi jsem se jednou neprobudila. Uvažovala jsem totiž, že to budu muset skončit,“ vypráví svůj příběh Jana (46).

Deprese může ohrozit život

Období perimenopauzy a menopauzy může provázat celá řada příznaků – od návalů horka, pocení, přes změny nálad, poruchy spánku, vyšší vznětlivost či podrážděnost, až po deprese. Pokud se u ženy v tomto věku objeví, je třeba rychle jednat. Deprese je totiž nemoc, která sama o sobě nevymizí, a může ženu ohrozit na životě. Řada zástupkyň něžného pohlaví má totiž sebevražedné myšlenky, a ty až 60 % z nich může proměnit ve skutečnost.

Příznaky deprese v období menopauzy

Pokud máte podezření, že byste mohli být ohrožené depresí, poraďte se se svým lékařem. Sledujte své příznaky. Jakékoli z následujících příznaků může být příznakem, že se jedná o (méně či více) závažnou depresi:

Sponzorováno

  • Pocity smutku, beznaděje nebo zoufalství, které trvají déle než dva týdny
  • Cítíte se velmi unavená (opravdu hodně)
  • Cítíte se provinile nebo bezcenné
  • Zvýšení nebo snížení chuti k jídlu nebo hmotnosti
  • Ztráta požitku z činností, které jste si v minulosti užívala
  • Ztráta zájmu o sex
  • Pocit neklidu nebo „zpomalení“
  • Problémy se soustředěním
  • Problémy se spánkem, nebo spíte naopak až příliš mnoho
  • Myšlenky na sebevraždu

Hormony a jejich spojení s náladou

Mnoho žen zažívá velké výkyvy nálady během perimenopauzy. Veselost, která se promění v za chvíli v kopec neštěstí. Veselé časy následované hodně špatnými dny. Předpokládá se, že tyto výkyvy nálady souvisejí s kolísajícími hladinami ovariálních hormonů během přechodu do menopauzy. Navíc, pokud žena nespí dobře kvůli nočnímu pocení, její nálada je také nepochybně negativně ovlivněna.

Ženy, které měly v mladším věku těžké PMS, mohou mít během perimenopauzy závažnější výkyvy nálady. Také ženy s anamnézou klinické deprese se zdají být zvláště náchylné k opakované klinické depresi během menopauzy. Ať už žena trpí mírným případem deprese, nebo je to něco vážnějšího, nikdo by neměl trpět výkyvy nálady jen tak v tichosti.

Jak se vypořádat s depresí v menopauze

Při mírné až středně těžké depresi mohou být užitečné bylinné přípravky, jako je třezalka tečkovaná a následující změny životního stylu:

  • Rozdělte si velké úkoly na malé, nastavte si priority a udělejte, co můžete, jak můžete.
  • Podílejte se na činnostech, které mohou způsobit, že se budete cítit lépe, jako je mírné formy cvičení, jděte do kina, hrajte míčové hry s kolegyněmi, nebo se účastněte náboženských, společenských nebo jiných příjemných aktivit (vyberte si dle svých preferencí). Doporučuje se tedy komplexní přístup, včetně činností, které mohou zlepšit náladu (např. zmíněné cvičení)
  • Dejte tomu čas. Očekávejte, že vaše nálada se bude postupně zlepšovat, ale nejde to okamžitě.
  • Odložte důležitá rozhodnutí, dokud se deprese nezlepší. Než se rozhodnete udělat významný přechod – změnit pracovní místo a podobně – diskutujte o tom s ostatními, kteří vás dobře znají a mají objektivnější pohled na vaši situaci.
  • U perimenopauzálních výkyvů nálady někteří odborníci doporučují perorální antikoncepci s nízkou dávkou hormonů – i když zde není žádoucí antikoncepce. Tyto pilulky estrogen-progestinové poskytují kontinuálně stabilní hladiny hormonů a mohou kontrolovat výkyvy nálady. Navíc poskytují další zdravotní výhody, jako je regulace krvácení dělohy a snížení rizika rakoviny dělohy a vaječníků.
  • Léky: Existuje mnoho léků, které mohou být užitečné pro zmírnění deprese. Nemusíte být na nich být dlouho, a léky mohou nabídnout velkou úlevu biochemickému chaosu, který někdy přináší menopauza. Ale berte to spíš jako poslední pomoc.
  • Různé formy terapií: Pro ženy s depresí jsou často doporučovány dva typy terapie. Interpersonální terapie vám pomůže zjistit, jak vztahy ovlivňují a přispívají k depresi, a jak může změna stylu ovlivnit vaše příznaky. Kognitivní behaviorální terapie se zaměřuje na vaše přesvědčení a vnímání a pomáhá vám je znovu vytvořit tak, abyste viděli situace realističtějším a pozitivnějším způsobem. Oba typy terapie jsou krátkodobé a problémově orientované. Bylo prokázáno, že jsou velmi účinné při depresi, zejména při kombinaci s léky.

Sponzorováno

A co vy? Jak s depresemi v období menopauzy bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o menopauze ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva