Sponzorováno

Jmelí a zdraví – pomáhá imunitě, srdci i mozku po mrtvici 4.83/5 (41)

Věděli jste, že je jmelí zdravé?

Věděli jste, že je jmelí zdravé?

Ještěže máte doma jmelí! Jeho listy a stonky vám upraví rytmus srdce, sníží krevní tlak, odstraní usazeniny v cévách. V zahraničí něj nedají dopustit pacienti s extrémně chabou imunitou. Jmelí není jen vánočním dekoračním doplňkem. Pomůže při několika onemocněních.

Jmelí a zdraví

Alena se od bylinkářky vrátila s jmelím. V době, kdy na ni všichni kašlali, si chtěla povzbudit imunitu. Sušené lístky macerované ve vodě dvanáct hodin přesně podle návodu, ale to, co následovalo … „Sedla jsem si před telku a začala mnou lomcovat zimnice. Přitáhla jsem si deku a ani nevím, jak jsem usnula. Za dvě hodiny jsem se probudila zpocená,“ popisuje stav, který ji vystrašil. O jmelí se přece traduje, že je jedovaté, a tak si Alena myslela, že se otrávila. „Možná mám slabší organismus a macerát byl na mě příliš silný,“ připouštěla, ale mýlila se. „Strach z jmelí je neopodstatněný. Bílé kuličky jsou sice zdraví škodlivé, ale listy a stonky jsou léčivé a výrazně mohou posílit zdraví,“ ujišťuje praktický lékař pro děti a dorost, který má pro Alenin stav vysvětlení. V jejím těle se již nejdříve spouštělo onemocnění, které si ještě neuvědomovala. „Jmelí vyburcovalo obranyschopnost na maximum, aby virus tělo ihned zničilo,“ dodává odborník na bylinky.

Léčivé listy jmelí

Nejkvalitnější je jabloňové, hlohové a borové jmelí. Nejvíce účinných látek je v listech. Záleží také na době sklizně, nejvíce léčivých látek je v březnu, listopadu a prosinci. Listy jmelí jsou neopadavé a kožovité. Jmelí kvete nenápadně, květy jsou drobné, jednopohlavní. Plodem je bílá nepravá bobule, která po rozemletí silně lepí. Větvičky a listy z jmelí na borovicích lze sklízet po celý rok. Suší se ve stínu při teplotě do 45 °C. Po usušení si musí jmelí zachovat nazelenalou barvu se žlutým odstínem, nesmí zapáchat a musí mít slabě trpkou chuť. Špatně vysušené jmelí zčerná. Usušené jmelí uskladňujeme na stinném místě, které musí být vzdušné a suché. Bobule nesbíráme, protože jsou silně toxické.

Na srdce, proti rakovině …

Jmelí by měli věnovat pozornost hlavně lidé ve vyšším věku. „Cílovým orgánem léčivého působení jmelí je srdce. Obsahuje látky, které snižují krevní tlak, upravují srdeční rytmus a působí protiskleroticky, tedy odstraňují vápenaté usazeniny v cévách. Je vhodné i pro lidi, kteří se zotavují po překonání mozkové příhody. Proteinové složky jmelí brzdí dělení buněk zhoubných tkání a působí protirakovinově,“ vyjmenovává účinky lékař. „V Německu ho doporučují onkologové jako podpůrný prostředek léčby zhoubných nádorů, především plic a vaječníků. Odborníci doporučují pít macerát z jmelí i při degenerativních onemocněních kloubů. Léčivé výtažky z něj se od roku 1999 používají v USA pokud podpora léčby AIDS,“ předkládá zkušenosti ze zahraničí doktor. Léčba jmelím se dnes považuje za jednu z nejvíce prozkoumaných metod alternativní medicíny při léčbě rakoviny.

Jak jmelí připravit? Ze zimy do studené vody

Jmelí sbírejte od prosince do března. Čím déle budete s jeho sběrem čekat, tím více bude v rostlině účinných látek. Nemusíte se bát, že byste omylem usušili jedovatou bobulku. V březnu už ji jmelí nemá.

Sponzorováno

Od ostatních rostlin jmelí odlišuje tím, že ho nesmíte zalít horkou vodou a teplý čaj si tak nevychutnáte. „Lístky nadrobno porežte a sušte ve stínu. Jmelí je termolabilní – ohřevem a varem se léčivé složky znehodnocují, proto se pije ve formě macerátu, tedy studeného výluhu,“ upozorňuje odborník. Jednu kávovou lžičku listů zalijte dvěma decilitry studené vody na dvanáct hodin, sceďte a vypijte decilitr ráno a decilitr večer. Dejte tomu čas, nepijte macerát dříve.

Tinktura na imunitu

Posekané čerstvé listy jmelí natlačte do skleněné nádoby a zalijte padesátiprocentním lihem. Můžete použít i domácí pálenku. Nechte louhovat osm týdnů. Po scezení užívejte třikrát denně dvacet kapek.

Rady bylinkářky

Bylinkářka upozorňuje, abyste bílé jedovaté bobule nekonzumovali. Když je však smícháte s vepřovým sádlem, získáte výborný prostředek na omrzliny.

– Lístky doporučuje při epilepsii a na povzbuzení látkové přeměny. Pokud vás trápí její poruchy, zkuste půl roku užívat jmelí.
– Pokud máte narušenou hormonální funkci, pijte po šálku ráno a večer.
Po mozkové mrtvici pijte během šesti týdnů denně tři šálky, tři týdny dva šálky a dva týdny jeden šálek ze jmelí macerátu. Polovinu prvního šálku před snídaní a zbytek po nich, druhou si rozdělte před obědem a po něm, třetí před večeří a po ní.
– Při krvácení z nosu vdechněte ze jmelí macerát, krev se zastaví.
Po jmelí mohou sáhnout i ženy v přechodu, listy dokážou zmírnit bušení srdce, zrychlení tepu, návaly, pocity strachu a potíže s dýcháním.

Na rány i proti křečím

Jmelí si získalo zvláštní postavení i v lidovém léčitelství. V minulosti se výtažek z bobulí zkreslený s pryskyřicí a včelím voskem používal k léčení hnisavých ran a vředů. Jmelí se používalo také jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému a neuralgiích. Dodnes se doporučuje při spondylóze (degenerativních změnách meziobratlových plotének) a při chronických onemocněních kloubů. Jmelí působí na slinivku břišní, proto se používá i při poruchách látkové výměny a pro předcházení diabetes mellitus.
Moderní věda potvrdila léčivé účinky jmelí. Droga obsahuje polyproteid viskotoxin, cholin, acetylcholin, histamin, flavonoidy a jiné – dokonce některé dosud neprozkoumané látky.

Pozor na dávkování

Při používání jmelí je třeba zachovat velkou opatrnost, denní dávka čajoviny je nejvíce 5 g (půl až jedna lžíce na 300 ml vody). Překračování terapeutických dávek má vedlejší škodlivé účinky zapříčiněné působením viskotoxinu a histonové složky. Léčbu jmelím je třeba konzultovat s lékařem.

TIP: Terapie jmelím a rakovina

VIDEO: Kde jmelí můžete najít?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva